Több a hipertóniás a D-vitamin hiányosoknál
Már több tanulmány is foglalkozott a D-vitamin és a magas vérnyomás közti kapcsolattal, és a tudósok körében felmerült, hogy hiánya hipertóniához vezethet, ráadásul bizonyos vizsgálatok arra engedtek következtetni, hogy a D-vitamin nem csak segíti megelőzni a magas vérnyomás kialakulását, de a kezelésében is nagy szerepet játszik (azonban nem árt hozzátenni, hogy az adatok sokszor ellentmondásosak).
A baj viszont ott kezdődik, ha a beteg egyedül a táplálékkiegészítővel próbálja kordában tartani a megemelkedett értékeit, hiszen nagy az esélye annak, hogy vérnyomáscsökkentő gyógyszeres kezelés és életmódváltás nélkül az állapot romlik, ami akár szívinfarktushoz és stroke-hoz is vezethet. Ráadásul a kutatások sem adnak egyértelmű választ arra, hogy a D-vitamin valóban csökkenti az értékeket, így egyedül ettől nem szabad javulást várni.
Magasvérnyomás kezelésére nem alkalmas
A JAMA Internal Medicine című szaklapban megjelent tanulmány során szisztematikusan áttekintették az erre irányuló kísérleteket, a betegek adatait, beleértve a randomizált placebós vizsgálatokat is. A tanulmány vezető szerzője elismerte, átfogó tanulmányok szerint valóban nagyobb a magas vérnyomásos betegek száma a D-vitamin hiánnyal küzdők körében, arra viszont sosem volt egyértelmű bizonyíték, hogy csökkenti-e az értékeket, ha a hipertóniás betegek D-vitamint kapnak - ráadásul ebből a szempontból egymásnak egészen ellentmondó információkkal találkozni.
Hogy ezt a kérdéskört megfejtsék, a világ több tájáról - Egyesült Királyság, Egyesült Államok, Ausztrália, Új-Zéland, India és Európa - is elemezték a betegek adatait (köztük olyanokét, akik D-vitamint kaptak). Miután alaposan megvizsgálták az összes beérkező kutatási eredményt és adatot, a tudósok megállapították, hogy a D-vitamin nem csökkenti a vérnyomást, így semmiképp sem váltja ki az eddig jól bevált kezeléseket.
A gyógyszeres kezelés és az életmódváltás segíthet
A D-vitamin valóban számtalan pozitív hatással rendelkezik, ráadásul bizonyos betegségek megelőzésben is nagy szerepe van. Ennek ellenére hipertónia kezelésére nem alkalmas, hiszen annak terápiájában a legfontosabb az egészséges életmód, ami magában foglalja a sószegény táplálkozást és a rendszeres testmozgást - mondja dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magasvérnyomás specialistája Sajnos az esetek többségében ezt gyógyszeres kezeléssel szükséges kiegészíteni, ám ez vízhajtókkal, ACE-gátlókkal, Béta-blokkolókkal és kalcium antagonistákkal történik, nem pedig D-vitamin táplálékkiegészítőkkel.
Forrás: Trombózisközpont
Fotó: foto76/ FreeDigitalPhotos.net
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva: