A komplementer hipnózisról I.
A XXI. századra eljutottunk arra a pontra, hogy a hipnózist kivehetjük az okkult tudományok sorából. A modern orvostudománynak és kutatásoknak köszönhetően ma már nyilvánvaló, hogy egy nagyon hatékony kezelési forma. A hipnózis olyan módosult tudatállapot, amely mind szociális, mind biológiai szempontból segítő értékű lehet a normális élet fenntartásában és jobbá tételében.
Tévhitek
A hipnózis okkult, mágikus tudomány:
A XVIII. században ragadt rá a hipnózisra ez a tévhit, és Magyarországon máig is sokan vallják ezt a hitet, a tudományos felvilágosítás hiányában. 1959-ben kontrollált körülmények között, laboratóriumi vizsgáltok alkalmával mindig sikerült több emberen azonos mélységű hipnózist elérni. Ez az alapfeltétele a tudományos vizsgálatoknak. A standard eljárás beállításával a hipnózis átkerült az okkult tudományok közül a természettudományok közé.
A hipnózis az alváshoz hasonló jelenség:
Nem csak félhomályos helyiségben relaxálva, és monoton duruzsolással érhető el ez a módosult tudatállapot, hanem elérhető úgynevezett aktív-éber (dinamikus) hipnózis is. Pl.: egy futópadon futva, inger gazdag környezettben, nyitott szemmel is létrehozható a hipnózis állapota.
A szuggesztiók (szóbeli utasítások) csak megjátszások:
Ez ellen a legfőbb érv, hogy a hipnózissal lehet fájdalmat csillapítani. Pusztán hipnózisos fájdalomcsillapítással fogászati (foghúzás, implantátum beültetés) és műtéti beavatkozások is végrehajthatók. Ezekben a szituációkban a megjátszás szinte lehetetlen. A hipnózisos fájdalomcsillapítás hatékonyabb, mint az akupunktúra, aszpirin vagy akár a morfium. Mérések bizonyították, hogy megváltozik az agyi aktivitás is a szuggesztiók hatására.
A hipnózis csak a képzelet terméke:
Az agyi vérátfolyás mérésével (PET scan) kutatók ezt a tévhitet is megcáfolták. Pl. hipnózisban hallucináltatott hang hallása ugyanazt a területet aktiválja az agyban, mint amikor az alany ténylegesen hallja a hangot.
Aki könnyen hipnotizálható, az akaratgyenge is:
Vizsgálatok kiderítették, hogy a hipnózis iránti fogékonyság nem áll semmilyen pozitív összefüggésben sem az igen mondás tendenciájával, sem azzal, ha valaki könnyen befolyásolható. Ezzel szemben viszont pozitív kapcsolata van a transzkészséggel (a mindennapokban bármilyen különös kiváltó ok nélkül egy különös módosult tudatállapotba kerül), a képzeleti bevonódás élénkségével (pl. ha egy könyvet olvas, mennyire éli bele magát), abszorpciós készséggel (mennyire tud elmerülni dolgokban). A módosult tudatállapot elérése tanulható.
A hipnotizált akaratát vesztve, bábuként teljesíti a hipnotizőr parancsait:
A gyógyító jellegű hipnózisban csak olyan személy vesz részt, aki önként vállalja azt. Hipnózis alatt amint olyan utasítások kerülnek szóba, amik előre nem lettek megbeszélve, vagy az a hipnotizált erkölcsi normájával összeegyeztethetetlen, akkor a hipnotizált felébred. A hipnotizőr nem parancsokat osztogató domináns személy, aki bábuként mozgatja a hipnotizáltat, hanem odafigyelő, a hipnotizáltra érzékenyen reagáló vezető, aki segít a tudati állapot módosulásában. Ma már a cirkuszi hipnotizőrökön kívül nem használják a parancsoló, domináns hipnózis technikákat.
Sümegi GyulaHipnocoachElérhetőségeim: Telefon: 06-70/515-92-00 E-mail: sumegi1nsuly@gmail.com Honlap: http://www.egyensuly.net |