A stressz által beindított folyamatok rövid távon a kritikus helyzetből való menekülést segítik. Stressz hatására a szervezet adrenalint, noradrenalint és szteroid hormonokat mobilizál. Az adrenalin és a noradrenalin növeli a vérnyomást, pulzusszámot és a légzésszámot.
Fokozódik az izmok és az agy vérellátottsága. A mellékvesekéreg hormontermelése is megnő, amely befolyásolja az immunrendszer működését és az idegrendszerben egyes neuronok pusztulását okozza.
Ha a stresszor ingerek tartósan kikerülhetetlenül fejtik ki hatásukat, akkor a szervezet reakciója az általános adaptációs szindróma néven elhíresült állapot, mely során megnagyobbodik a mellégvesekéreg és megkisebbednek a nyirokcsomók.
Ilyen stresszhelyzetek pl.: háború, természeti katasztrófa, tűzvész, állásvesztés, közeli hozzátartozó halála miatti gyász, munkahelyi és családi konfliktusok, válás.
A gyerekeket is rengeteg inger éri és köztük nagyon sok olyan van, ami stressz reakciót válthat ki. Nem csak a feladatlapok kitöltése okozhat idegi feszültséget, hanem az érzelmi megküzdések is. Ezek lehetnek pl.: beilleszkedés, kiközösítés, vizsgaidőszakok, megfelelés a szülőknek, iskolának, barátoknak, stb.
A krónikus stressz hatásai:
- Nő a gyulladásos betegségek kialakulásának lehetősége.
- Az idegrendszerbe a stressz hatására megváltozott működésének következtében idegen organizmusok (baktériumok, vírusok, gomba) kerülhetnek.
- Csökken a szervezetben a B- és T-limfociták száma és ezáltal az immun-válasz készség is. Tehát könnyebben megbetegedhetünk (ez megnyilvánulhat a száj környéki herpeszek révén is).
- Autoimmun betegséget (a túlzott pajzsmirigyműködés bizonyos formája, ill. egyes cukorbetegségek) okozhat.
- Nem kizárt, hogy szerepet játszik a rosszindulatú daganatok kialakulásában is.
Fiatal korban jó, ha megtanuljuk, hogy hogyan védhetjük meg magukat a stressz okozta hatásokkal szemben. Egy hatékony relaxációs technika (KOMPLEMENTER HIPNÓZIS, agykontrol, meditációs gyakorlatok, bármelyik olyan technika, ami a test és a lélek relaxációját idézi elő) segít feszültségmentesíteni. Megtanulható általa a nyugalom megőrzése.
A helyes légzéstechnika nagymértékben hozzájárul az immunrendszerünk erősítéséhez, és a sejtek megfelelő működéséhez. A felgyülemlett negatív érzelmi töltés levezetését követően a nyugodt, mély, pihentető alvás biztosítja a szervezet megfelelő működését és fejlődését. Ez az egyik feltétele, hogy frissen és magabiztosan vághassunk bele a holnapba.
Fotó: KokomoCole / pixabay
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Sümegi GyulaHipnocoachElérhetőségeim: Telefon: 06-70/515-92-00 E-mail: sumegi1nsuly@gmail.com Honlap: http://www.egyensuly.net |