A szoknya ráncai alatt láthatatlanul kerülhet a kapcsolatba az állandó veszekedés valódi oka, amit talán egyik fél sem azonosít be.
A „depressziós vagina” orvosi neve vulvodynia. Az állapot jellemzője a hüvelybemenet, vagy az egész szeméremtest állandó, vagy visszatérő fájdalma. A fájdalom jellege csípő, szúró érzet, amely mögött nem áll sem orvosi vizsgálattal, sem laboratóriumi kontrollal kimutatható kórok. A vulvodynia diagnózisa úgy születik meg, hogy a nőgyógyász kizár minden lehetséges más kórokot, fertőzést, bőrbetegséget, allergiát, és ha semmilyen kimutatható elváltozást nem talál, akkor mondja ki a vulvodynia szót.
A testi panaszokon túl
A krónikus fájdalom az esetek egy részében mechanikus hatásra következik be, mint a szexuális aktus, tampon felhelyezése, biciklizés, dörzsölő ingerek, túl szűk fehérnemű, vagy maga az orvosi vizsgálat, és ez odáig fajulhat, hogy még az ülés is fájdalmas. Más esetekben kizárólag csak a hüvelybemenet fáj, és az a mechanikus inger megszűntével abba is marad. A nők egy része ilyenkor attól tart, hogy tüneteit nem hiszi el majd sem a partnere, sem az orvos, és fél attól is, hogy hibáztatni fogják, vagy szégyelli a problémáját.
Ha belegondolunk, hogy a férfiakat érintő erekciós probléma milyen sok kutatás tárgya, és mennyi megértésre talál a társadalom részéről, valamint, hogy mennyi terápiás segítséget kap a jelenség, akkor furcsa, hogy ennek női megfelelőjéről milyen kevés szó esik. Pedig, ha van valami, ami elveszi egy nő kedvét a szexuális aktustól, ez bizonyára az. És a testi szerelem nyilvánvalóan nagyon fontos eleme a párkapcsolatnak.
Mi okozhatja a panaszokat?
A háttérben a genetikai hajlamtól kezdve meghúzódhat akár táplálkozási ok is, de leginkább az idegrendszer kóros működése, érzékenyebb ingerfelvevő sejtek, vagy felszaporodó fájdalomérzékelő idegsejtek okozzák, esetleg az agy „rosszul kapcsol”, és fájdalomként azonosítja a tapintási ingert. Erre a kérdésre jelenleg még nincs válasz.
A „depressziós vagina” megfogalmazásból annyi jogos, hogy a kórkép kezelésében helyet kap az antidepresszáns tabletta is, de nem azért, mert az ezzel küzdő nőknél a lelki zavar okozta volna a kórképet. Ez inkább fordítva van: aki már régóta él együtt ezzel a fájdalommal, annak a lelki terhelését gyógyszerrel és pszichoterápiával oldják fel. Az antidepresszánsok pedig meg is változtatják az idegrostokban a fájdalomérzés továbbadását is, tehát a fájdalom legyőzésében segítenek. A pszichoterápia azért szükséges, mert segít feloldani azt a konfliktust, ami egy örömhordozó szerv, a nőiesség testi kifejezője, és a lélek között feszül.
A vulvodynia kezelése
A komplex kezelés része az
- életmód-váltás (görcsfokozó ételek elhagyása),
- gátizom torna, mely segít ellazítani a görcsös medencefenék izmokat,
- az antidepresszáns
- és a pszichoterápia.
Nem a depresszió okozza a vulvodynia-t, de a huzamos ideig viselt, és némán tűrt szenvedés depresszióhoz, és a kapcsolat széthullásához vezethet.
Nyitókép: depositphotos