Hogyan hathat a prosztataműtét a szexualitásra?
A prosztatarák kezelése több irányból is kihathat a nemi életre: bizonyos eljárások károsíthatják az erekcióban szerepet játszó idegeket, mások azon hormonok szintjét befolyásolhatják, amelyek szükségesek az erekció fenntartásához. Ezek a leggyakoribb problémák:
- Merevedési zavar vagy képtelenség
Amennyiben a daganat miatt sugárkezelésre vagy a prosztata eltávolítására van szükség, előfordulhat az erekcióhoz szükséges idegek sérülése. Létezik ugyan az idegeket kímélő műtéti eljárás, azonban nem minden eset alkalmas arra, hogy a sebész úgy távolítsa el a daganatot, hogy az idegek ne sérüljenek, ne legyenek átvágva. Ugyanakkor prosztataeltávolítás után is sokaknál fennmarad az erekció képessége, de ehhez akár több hónapnak, akár évnek is el kell telnie. Másoknak ezentúl segítségre lesz szüksége a merevedési zavar kezeléséhez.
- Ejakulációs problémák
A prosztataeltávolítás után ejakulációs problémák is felléphetnek, vagyis előfordulhat, hogy az ejakuláció során nem jelenik meg ondó. Ez azért lehet, mert a prosztata mellett az ondóhólyagokat is eltávolították. Ilyenkor a herék továbbra is termelnek hímivarsejteket, de azok visszaszívódnak a szervezetbe, tehát ún. száraz ejakuláció jelentkezik. Ez a száraz orgazmusnak is nevezett jelenség azt jelenti, hogy az orgazmus ondókilövellés nélkül történik. A férfiak egy része ezt nem érzi jelentős problémának, másoknál azonban zavaró lehet.
A segítség lehetőségei
- Ha valakinek a prosztatarák kezelése kapcsán jelentkeznek problémái a szexuális életben (elsősorban a merevedési zavar), akkor a rehabilitációs programnak több célja is lehet: fenntartani a pénisz vérkeringését, csökkenteni az izmokat és szöveteket ért károsodást és biztosítani az erekcióhoz szükséges stimulációt – ismerteti dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa, merevedési zavar specialista.
Ezen célok elérésében szükséges megtalálni az adott helyzetben leghasznosabb eljárásokat, eszközöket, amelyek az alábbiak lehetnek:
- Gyógyszerek
A foszfodiészteráz tartalmú szerek célja, hogy fokozzák a pénisz vérkeringését. Ezek a gyógyszerek akkor működnek a leghatékonyabban, ha a szexuális késztetés megvan, ugyanis nem azonnal okoznak merevedést, csupán hozzásegítenek annak kialakulásához az adott helyzetben.
- Vákuum pumpák
Ezek az puha műanyagból készült eszközök a péniszre helyezve segítenek vért pumpálni az erekcióhoz egy meghatározott ideig, általában 30 percig. (A további használat szöveti károsodást eredményezhet.) A vákuumpumpák beválhatnak egyetlen segítségként, de akár más kezelésekkel együtt, kombinálva is.
- Krémek, injekciók
Az alprostadil hatóanyagú krémek, injekciók szintén elősegíthetik az erekciót. Az injekció beadása esetleg kényelmetlen lehet, de egyrészt ezt a szakorvos megtanítja, másrészt akár a partner is beadhatja.
- Implantátum
Az implantátum akkor jön szóba, ha a többi lehetőség nem vált be. A pénisz protézisnek is nevezett eszközt egy rövid operáció során építik a péniszbe. A felfújható és az alakítható implantátumok előnyeire, működésére szintén a szakorvos tanítja be a pácienseket.
- Életmód
Sokan megfeledkeznek róla, de a helyes életmód önmagában is hozzásegíthet az egészséges nemi élethez. A rendszeres mozgás és a normál testsúly fenntartása, visszaszerzése a merevedési zavar rendezésében is szerepet játszik. Ugyancsak pozitív hatású a dohányzás abbahagyása és az alkoholfogyasztás limitálása. Ezen kívül mindenkinek erősen ajánlhatóak a medencefenéki gyakorlatok (férfiaknak is elérhető az intimtorna)!
- A legfontosabb, hogy ha egy férfi túlvan a prosztatarák kezelésén és szeretné visszaszerezni a korábbi kielégítő nemi életét, nem kell szégyellnie a segítségkérést, hiszen a merevedési zavar sajnos nem ritka következmény – hangsúlyozza Rákász doktor. – Mivel azonban a segítségnek számos formája elérhető, nem szabad beletörődni a merevedési zavarba, érdemes szakorvos iránymutatásával keresni a legoptimálisabb megoldást.
Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu)
Nyitókép: depositphotos