Sem az autista, sem az ADHD-s gyerekek szervezete nem tudta olyan hatékonyan üríteni a BPA-t, mint az egészségeseké
Egy új kutatás szerint, mely a PLoS One-ban jelent meg, az autizmus spektrumzavar (ASD) és a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar (ADHD) kialakulásának hátterében a bioszfenol-A (BPA), a műanyaggyártásban használt gyakori adalékanyag is nagy szerepet játszhat.
Az elmúlt években jelentősen megnőtt a fenti diagnózisok száma, ezért is szeretnék kideríteni az okokat a kutatók.
A BPA egy olyan adalékanyag, amit nemcsak étel- és italtároló dobozok, de más műanyagedények is tartalmaznak. A korábbi kutatások szerint ezek olyan egészségügyi problémákkal is összefüggésbe hozhatók, mint a mellrák vagy a meddőség, de a mostani kutatás alapján az látszik, hogy az autizmus és az ADHD kialakulásában is szerepet játszhatnak.
A kutatás során az amerikai Rowan Egyetem és a Rutgens Egyetem tudósai a gyerekeket három csoportra osztották. Az egyikben 66 autista, a másikban 46 ADHD-s, a harmadikban pedig 37 normál idegrendszerű gyerek volt.
A kutatók arra jutottak, hogy sem az autista, sem az ADHD-s gyerekek szervezete nem tudta olyan hatékonyan üríteni a BPA-t, mint az egészségeseké.
A szakemberek szerint ezek a gyerekek bizonyos genetikai mutációk miatt nem képesek a BPA-t megfelelően üríteni, ezért az megtapadva károsítja a szervezetüket.
A Science Alert azt írja, hogy nincs minden autista és ADHD-s gyermeknek problémája a BPA ürítésével, így nem lehet kijelenteni, hogy csak és kizárólag ez okozza ezeknek az állapotoknak a kialakulását. Arról lehet szó, hogy több genetikai és környezeti tényező is közrejátszik, melyek közül a BPA lehet az egyik.
Indexkép: Depositphotos.com