Tévhit, hogy a prosztatarák csak az idős férfiak betegsége – mondja dr. Nyirády Péter egyetemi tanár, a Semmelweis Egyetem Urológiai Klinikájának igazgatója. Hozzáteszi: egyre gyakrabban találkoznak fiatalabb, akár negyvenöt éves betegekkel, legtöbbjük esetében genetikai öröklődés áll a háttérben. Ötven éves kortól évente vagy kétévente, családi halmozódás esetén azonban már negyvenöt éves kortól javasolt a szűrővizsgálat. Az úgynevezett PSA vérvétellel a prosztata-specifikus antigén (PSA) szintjét határozzák meg. Ezután egy rektális digitális vizsgálat következik, amely a prosztata végbélen át történő ellenőrzése, amely egy egyszerű, fájdalommentes, urológus szakorvos által végzett rövid eljárás.
A korai stádiumú prosztatarák tünetszegény, akár teljesen tünetmentes, ha ilyenkor ismerik fel a betegséget, akkor a páciensnek kilencven százalék esélye van a gyógyulásra. A jellegzetes panaszok közé tartozik a gyakori, nehézkes vagy fájdalmas, esetenként véres vizelet, vagy annak elakadása, de ezek a tünetek nem csak a prosztatarákra jellemzőek. Ebben az esetben azonnal orvoshoz kell fordulni annak érdekében, hogy kiderítsék, mi állhat a háttérben. A megelőzésre és a gyógyulásra sokkal nagyobb az esély, ha valaki egészséges életmódot folytat és részt vesz a szűrővizsgálatokon. Rendszeres testmozgással, változatos táplálkozással, optimális testsúllyal a krónikus betegségek hatvan százaléka pedig megelőzhető – hangsúlyozza dr. Nyirády Péter.
A prevenciós napra főleg azok jelentkezését várják, akiknél szülői ágon előfordult prosztata-, vagy melldaganat. Ők november 9-én 12:00 óráig, vagy az elérhető vizsgálati kapacitás erejéig online regisztrálhatnak. A jelentkezést orvosszakmai szempontok alapján két munkanapon belül elbírálják és emailben értesítik azokat, akik részt vehetnek a szűrésen. Azoknak, akiket most nem hívnak be, egy későbbi időpontban, két héten belül lehetőségük lesz arra, hogy részt vegyenek a klinikán egy prosztatavizsgálaton.
A szűrés első része a PSA vérvételből áll, melynek eredménye még a rendezvény ideje alatt 2 órán belül elkészül, és ezután kerül sor a manuális vizsgálatra, amely elengedhetetlen annak érdekében, hogy az eredmény teljes körű legyen. Étel és ital fogyasztása megengedett a vérvétel előtt.
A vizsgálatok között szakmai előadásokat és pódiumbeszélgetéseket hallgathatnak meg a résztvevők többek között a prosztatarák kezeléséről, a robotsebészeti műtéti lehetőségekről és a megelőzés fontosságáról. Scherer Péter színművész, Müller Péter Sziámi, dr. Mezey György, egykori labdarúgó szövetségi kapitány pedig saját tapasztalatairól és az évenkénti szűrővizsgálat fontosságáról beszél majd.
A regisztráció ezen a linken érhető el a férőhelyek erejéig.
Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva: