Egyfajta jelzőkészülékként működik, s érzékenyen reagál minden, a testünkben és lelkünkben lezajló folyamatra. Egy-egy menses kimaradása még nem feltétlenül utal várandósságra, sokszor lelki okokra vezethető vissza.
A menstruációs folyamat
Mindannyian tisztában vagyunk vele, hogy mikor, milyen módon kell jelentkeznie a menstruációnak, azonban kevesebben tudjuk azt, mi is zajlik le szervezetünkben egy átlagos ciklus során. A menstruáció egy megadott időszakonként jelentkező vérzés, mely teljesen természetes jelenség. Általában 28 naponta következik be (egy-két nap eltérés előfordulhat), és egyéni alkattól függően 3-7 napig tart.
Ez az állandó, periodikus ciklus többek között a hormonális működés jelzője. A ciklus folyamatai a női szervezetben termelődő ösztrogén és progeszteron nevű hormonok hatására jönnek létre. A ciklus első napján következik be a menstruáció.
A női test minden nap készen áll egy új élet befogadására, a megtermékenyülésre. A sárgatesthormon (progesteron) átalakítja a méhnyálkahártyát, hogy képes legyen befogadni a megtermékenyített petesejtet, melyet ha a petesejtek nem termékenyültek meg, a menstruáció során távoznak a szervezetből.
Ugyan a menstruáció elmaradása utalhat gyermekáldásra is, legtöbb esetben a hormonháztartás egyensúlyának megbillenése okozza. Egy nehéz vizsgaidőszak, vagy a munkahelyi stressz is gátolhatja, illetve el is tolhatja a ciklust. A biztos eredmény érdekében az esetleges várandósság ma már gyógyszertárakban kapható tesztek segítségével otthon is megállapítható.
Menstruációs problémák
Minden nő esetében más és más tünetcsoport jelentkezhet a menstruáció során. Sokan szinte meg sem érzik, mensesük csupán rövid ideig tart, s nem jár semmilyen kellemetlenséggel. Ezzel szemben számtalan nő küzd a nehéz napokon jelentkező fájdalommal, levertséggel. Ennek oka lehet az öröklött, egyéni alkat. Sok esetben a szűk méhnyak miatt nehezebben távozik a menstruációs folyadék, így az görcsöket okoz. Ez a sok problémát okozó jelenség általában az első (természetes úton történő) szülés után megszűnik. A menstruációs gondok sora azonban végtelen, kezdve a levertségtől akár egészen az ájulásig.
Leggyakoribb menstruációs problémák:
Alhasi görcsök
Fájdalom deréktájon
Mellfeszülés
Émelygés, szédülés
Levertség
Elhúzódó menstruáció
Elmaradt havi vérzés
Ritka probléma: endometriosis
Az endometriosis egy ritka probléma, mely komolyan megkeseríti az ettől szenvedő nők életét. Ez esetben nem csak a méhben, hanem a hasüreg több pontján is található méhnyálkahártya. A menstruáció során nem csak a méhben található nyálkahártya, hanem a hasüregben található kis szigetek is próbálnak lelökődni, így komoly hasi fájdalmakat okoznak, emellett székrekedés vagy hasmenés is előfordulhat.
A meddő nők mintegy 30-40 százalékánál az endometriozis okolható a betegség kialakulásáért. A endometriosistól szenvedő nőknél sokkal nagyobb esély lehet a méhen kívüli terhesség, a vetélés, illetve a szülési szövődmények kialakulására. Felismerése a nőgyógyász feladata, s teljes biztossággal csak a laparoszkópos vizsgálat mutatja ki.
Tünetek:
Székrekedés vagy hasmenés
Elviselhetetlen hasi fájdalmak
Derék- vagy hátfájás
Premenstruális szindróma
A menstruáció előtti időszak egyes nők számára sok problémát okoz. A tünetek közé sorolható a hátfájdalom, has puffadás, a depresszió, mellfeszülés, és számtalan más, egyéni tünet, melyek a menstruáció bekövetkeztével fokozatosan csökkennek. A PMS nem egyszer megakadályozza a mindennapi megszokott életvitelt folytatását, akár a munkában vagy tanulásban is akadályozhat. Kialakulásának oka még ma is homályos, általában a menstruációt megelőző hormonális változásoknak tudják be. Általában segítséget nyújthatnak ellene a megfelelő fogamzásgátló tabletták, illetve a rendszeres testmozgás, és a menstruáció előtti napokban betartott diéta. A kávé, cigaretta, illetve alkohol és csokoládé elhagyása enyhíthet a tüneteken, emellett érdemes sok friss zöldséget és gyümölcsöt fogyasztani.
Tünetek:
Lehangoltság vagy ingerültség
Depresszió
Koncentrálóképesség csökkenése
Mellfeszülés
Szésülés
Has megpuffadása
Ingadozó testsúly
A menstruáció egyfajta jelző műszer, mely minden változásával kimutathatja a testünkben, lelkünkben zajló változásokat. Amennyiben bármilyen szokatlan tünet jelentkezik, érdemes nőgyógyász segítségét kérni az okok felderítéséhez.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva: