Milyen hidegburkolatok vannak?
A burkolatokat alapvetően két nagy csoportra oszthatjuk: meleg – és hidegburkolatok. Előbbiekhez tartozik többek között a padlószőnyeg, a linóleum, a parketta és a hajópadló, míg utóbbiak közé a csempe, a kerámia, a különféle padlólapok, az üvegcsempe, a gránit, a márvány, a mészkő, a téglaburkolat és a természetes kövek is. Ezeket ragasztásos technikával lehet rögzíteni, így nem csupán a hidegburkolat, de a burkolási segédanyagok minőségére is ügyelnünk kell, ha azt szeretnénk, hogy a padló sokáig szolgáljon minket. A legtöbbször ugyanis a szakemberek azt ajánlják, hogy az olyan helyeken, amelyek nagyobb igénybevételnek vannak kitéve – pl.: fürdőszoba, konyha, előszoba -, érdemes hidegburkolatot választani, hiszen az tartósabb.
Ahol pedig kisbaba, kisgyerek van, az bizony nagyobb igénybevételnek van kitéve, hiszen kiborít ezt-azt, ráfolyik a víz vagy az üdítő, tehát történnek kisebb-nagyobb balesetek. Arról nem is beszélve, hogy egy pici gyerek először kúszik, mászik, így szinte minden nap takarítunk mellette. Ebben a helyzetben – amikor egyébként sincs sok időnk – nagy előny, ha legalább a padlót könnyű tisztán tartani. A hidegburkolat nagy előnye pedig pont az, hogy a takarítása gyerekjáték, így akár naponta, kétnaponta könnyedén megejthetjük.
Bababarát hidegburkolatok
Kisgyerekes családok esetében a legfontosabb elvárás a padlóburkolattal szemben, hogy biztonságos és könnyen tisztítható legyen. Ezért mindenképp olyan burkolatot érdemes választani, amelynek csúszásmentes a felülete. A járólap megfelelő választás lehet – akár kerámiából, akár természetes kőből is -, mert a jó minőségű járólap jó minőségű burkolási segédanyaggal kombinálva akár egy életen át kiszolgálhat minket. Fontos, hogy csúszásmentes járólapot válasszunk, mert amellett, hogy biztonságos, sokkal ellenállóbb is.
Ugyancsak jó megoldás lehet a betonpadló is, amely most különösen divatosnak számít. A betonburkolat nagyon strapabíró, így tartós és időtálló, emellett anyagának köszönhetően pedig egyáltalán nem csúszik, így biztonságos is, és a járólaphoz hasonlóan akár padlófűtés mellett is alkalmazható. Ez utóbbi nem elhanyagolható szempont, ugyanis a legtöbbször a hidegburkolattal szemben azt hozzák fel, hogy hidegérzetünk van miatta, amely padlófűtéssel például abszolút kiküszöbölhető. Attól azonban nem kell tartanunk, hogy a baba felfázna a hidegburkolaton. Üldögélés közben a pelenka és a több réteg ruha védi annyira, hogy ne fázzon meg. Kúszás-mászás közben pedig nincs annyit egy helyben, hogy ez problémát okozzon.
Mire kell még figyelni?
A bababarát otthon nem csupán a padlóburkolat milyenségén múlik. Számos egyéb olyan helyzet van, ami egy, a világot éppen felfedező totyogóra nézve veszélyes lehet. Odacsukhatja az ujját az ajtóhoz, magára ránthatja a fiókot, és belenyúlhat a konnektorba. Mivel a nap 24 órájának minden másodpercében lehetetlenség őrt állni, ezért jobb megelőzni a bajt.
Az összes konnektorba kerüljön konnektorvédő, az asztalok, bútorok éles sarkára pedig sarokvédő. Érdemes a fiókokat, szekrényajtókat, ablakokat, hűtőt, sütőt, erkélyajtót és a WC-t is gyerekzárral ellátni, mert így megelőzhetjük az esetleges baleseteket. Ezekkel az egyszerű és költséghatékony megoldásokkal garantáltan bababarát otthont alakíthatunk ki.
Egy kisbaba érkezése megváltoztatja az egész életünket, hiszen onnantól kezdve, hogy ő létezik, az lesz számunkra a legfontosabb, hogy megvédjük. Ugyan a világot nem párnázhatjuk ki, az otthonunkat bababaráttá és biztonságossá tehetjük. Ennek egyik legfontosabb lépése a megfelelő padlóburkolat kiválasztása, amely akkor is lehet biztonságos, ha hidegburkolatot használunk. Ügyeljünk arra, hogy csúszásmenteset válasszunk, amely biztonságos és ellenálló, így ideális akár kisgyermek mellett is.