Eltávolodás
A hétköznapi feladatok együttműködésre "kényszerítenek" bennünket. Hajlamosak vagyunk csupán taktikai beszélgetéseket folytatni egymással. Lefoglal bennünket sokszor a munka, a munkahelyi kihívások, a háztartással kapcsolatos feladatok és a gyerek körüli sok-sok teendő. Nehéz megoldani a közösen töltött minőségi időt és ha nem vesszük a fáradtságot, hogy megteremtsük rá az időt, az alkalmat, akkor ennek a hiánya bizony eltávolít bennünket egymástól.
Ha ezt észrevesszük a kapcsolatunkban, nem kell azonnal külső segítséget kérni, de mindenképpen oda kell figyelni rá. Az lenne a javaslatom (és én ezt a saját házasságomban is leteszteltem már), hogy Te kezdjél minden nap valami apróságot tenni, amiből érzi a párod a figyelmességet. Nem kell nagy dolgokat, hiszen először nem fogja tudni ezt hova tenni. Mikre gondolok? Például:
- Amikor hazaér a munkából, jegyezd meg, mennyire örülsz neki, hogy hazaért!
- Készítsd hétvégén a kedvenc ételét, vagy vigyél haza ebéd utánra kedvenc édességéből!
- Javasolj hétvégére valami közös programot!
Azt is megteheted, mielőtt elkezdesz erre így odafigyelni, hogy előre felkészíted őt;
"Kedvesem! Úgy érzem, az utóbbi időben eltávolodtunk egymástól. Gondolkodtam rajta, hogy tudnánk újra közelebb kerülni egymáshoz. Arra gondoltam, hogy oda fogok figyelni rá, hogy rendszeresen kifejezzem a szeretetemet, figyelmemet feléd. Ha nem megy, nem szükséges viszonoznod, de remélem, előbb-utóbb neked is jól fog esni."
Ez azért lehet jó, mert ha régen eltávolodtatok egymástól és Te elkezdesz nagyon figyelmes lenni, még elkezdene kombinálni. Hiszen a kommunikációtok valószínű ilyen szituációban nem megfelelő.
Az eltávolodás a válás előszobája. Érdemes jelentőséget tulajdonítani neki és tenni ellene.
Kommunikáció hiánya
Megszoktuk a hétköznapi feladatokkal kapcsolatos témákat. Amikor ezek kezdenek gyérülni, azt gondoljuk, hogy a másiknak már a gondolatát is ismerjük és nemhogy nem dob fel, mikor együtt vagyunk, kifejezetten kerüljük, hogy egy légtérben legyünk, annyira kínos a csend közöttünk. Sokkal inkább kifelé keressük a kapcsolódásokat, élményeket, ami csak növeli az eltávolodást.
Meg kell tanulnunk újra kommunikálni egymással. Ez nem vicc. Új témákat kell találni, új elfoglaltságokat kialakítani, amelyek szintén új témákat hoznak és segítenek újra megismerni egymást. Ebben segítséget nyújthat az Ismerd meg a párod újra c. fejezetet a Lobbantsd fel újra a lángot! párkapcsolati minitréningből.
Az 5 részes Kommunikációs elsősegély ingyenes email sorozatból megismerheted a párkapcsolati kommunikációs szinteket. Így nagyjából láthatod, hogy Ti hol tartotok ezen a téren.
Elfejlődés
A mai sokat és gyorsan változó világban már mindannyian megtapasztaltuk, hogy nem azon a szakterületen maradunk egy életen át, ahol kezdtünk. Régen ez gyakran így volt, de ma már nagyon sokféle tevékenység van, sokkal több infónk és lehetőségünk adódik.
Ennek következtében is - és a körülmények változásával - sokszor adódik, hogy egy új szakma, új hobbi, új emberek kerülnek a látókörünkben és új ismeretek iránt leszünk fogékonyak. Ez nagyon sokszor a személyiségünk fejlődésével is együtt jár ilyenkor.
Ez is egy olyan élethelyzet, amely mindkét fél részéről nagyon sok odafigyelést, empátiát kíván. Hiszen az elfejlődés ahogy eltávolíthat, úgy közelebb is hozhat bennünket. Hiszen színesebbé, még sokrétűbbé válhat a kapcsolatunk tőle. De ha nem megfelelően kezelik ezt a helyzetet, akkor bizony akár kilométerekre eltávolíthat Bennünket egymástól. A válások 3. leggyakoribb oka sajnos ez.
Petróczi KatalinÉletvezetési és párkapcsolati coach, házassági tanácsadó, mediátorElérhetőségeim: Email: boldogan@petroczikatalin.hu Telefon: 20 9394524 Facebook: Petróczi Katalin - A boldog, tartós párkapcsolat tanulható Honlap: petroczikatalin.hu/ |