Mi az a stressz, és mitől alakulhat ki?
A stressz szervezetünk természetes fiziológiai válaszreakciója a különböző külső ingerekre. Jelenléte egyidős az emberiséggel: ennek köszönhetően tudunk reagálni a külső, környezeti veszélyekre, támadásokra. A stressz hatására testünk felkészül a veszélyhelyzetre, a gyors reagálásra.
Ebből is láthatjuk, hogy ez nem feltétlenül jelent rosszat: a „pozitív stressz” hatására megemelkedik adrenalinszintünk, és jobban teljesíthetünk egy vizsga vagy fontos verseny során. Gyakran azonban a túlzott stressz hatására idegesek, ingerlékenyek leszünk, frusztrációnkat pedig könnyű azokon levezetni, akik a legközelebb állnak hozzánk: ez semmilyen emberi kapcsolatnak nem tehet jót, érdemes tehát odafigyelni rá.
Számos dolog vezethet a stressz-szintünk növekedéséhez egyéni tűrőképességünktől, toleranciánktól függően. Ilyen ok lehet valamilyen fizikai sérülés, betegség vagy alváshiány; érzelmi reakcióként is felléphet félelem, aggodalom, düh, szomorúság vagy frusztráció okán. Okozhatjuk magunknak – túlzott elvárások támasztása, negatív önértékelés –, de ide vezethetnek környezeti tényezők is, mint a tömeg, a zaj vagy az időjárás. Stresszhelyzetet idézhetnek elő szociális interakcióink a munkahelyen, a barátok között vagy éppen a családban. Hasonló következményekkel járhatnak a fontosabb életesemények, mint egy esküvő, költözés vagy munkahelyváltás, de életmódunk is közrejátszhat a túlzott koffein- vagy alkoholfogyasztás által.
Mit tehetünk a stresszmentes életért?
A fentiekből láthatjuk, hogy a hétköznapok számos olyan helyzet elé állíthatnak minket, amire a szervezetünk negatívan reagál. Nem engedhetjük azonban meg magunknak azt, hogy a feszültséget a családunkon vezessük le – lássuk tehát, hogy mit tehetünk a stressz leküzdése érdekében.
1. Kommunikáció
Érzéseink megosztása a stresszkezelés egyik legfontosabb eszköze. A család az a közeg, ahol nyugodtan és őszintén önthetjük ki a szívünket, néha tehát érdemes megnyílni, és elmesélni, mi nyomja a lelkünket. Észre fogjuk venni, hogy már azáltal is megkönnyebbülünk, hogy beszéltünk a problémákról! Családtagjaink ráadásul külső szemlélőként egészen más perspektívából látják a helyzetet, és lehetséges, hogy olyan kézenfekvő megoldásokkal szolgálhatnak, melyekre mi nem is gondoltunk. De ha segíteni nem is tudnak, támogatni fognak minket, és önmagában az a tudat, hogy nem vagyunk egyedül, elég lehet a stressz-szint csökkentéséhez.
Ha a konfliktusforrás éppen a családon belülről fakad, akkor talán még inkább a kommunikáció a megoldás: tegyük lehetővé valamennyi érintettnek, hogy megossza a saját álláspontját, próbáljuk azt empatikusan és figyelmesen meghallgatni, így biztosan találunk majd olyan kompromisszumos megoldást, ami mindenkinek megfelelő.
2. Közös időtöltés
Az együtt töltött idő, a családi programok szervezése elengedhetetlen ahhoz, hogy szeretetteljes, szoros kapcsolat alakuljon ki közöttünk. Ilyenkor ráadásul megfeledkezhetünk a napi gondokról, és csak az adott tevékenységre, valamint szeretteinkre koncentrálhatunk. Szervezzünk egy családi nyaralást, de ha erre nincs lehetőség, már egy közös vacsora, filmnézés vagy társasjátékozás is csodákra képes: biztosak lehetünk abban, hogy ezek után feltöltődve vághatunk neki az újabb hétköznapnak.
3. Személyes tér
Ellentmondásosnak tűnhet az előző pont után, azonban az egyedül töltött idő van olyan fontos, mint a közös programok.
Mindenkinek szüksége van néha egy kis magányra, amikor egy jó könyv társaságában, esetleg egy séta során eresztheti ki a gőzt. Ilyenkor átgondolhatjuk a problémákat, csendben megtervezhetjük a következő napot, vagy egyszerűen meditálhatunk.
4. Egészséges életmód
Testünk egészsége közvetlenül befolyásolja a mentális állapotunkat, így nagyon fontos, hogy erre is odafigyeljünk. Iktassuk be a mindennapokba a rendszeres testedzést, figyeljünk oda arra, hogy milyen alapanyagokból főzünk, ezekkel az apróságokkal ugyanis komoly eredményeket érhetünk el. Ha fáradékonynak érezzük magunkat, válasszunk természetes alapanyagból készült vitaminokat, táplálékkiegészítőket: a stresszkezelésre kiválóan alkalmas például a kannabiszolaj, mely az idegrendszerre gyakorolt jótékony hatásával természetes módon csökkenti a szorongást, segíti az elalvást.
Találjuk meg azt a megoldást, ami a családunknak a legmegfelelőbb!
A stressz kezelésére nincs egyetlen, általánosan hatékony módszer vagy trükk: sokféle stratégia létezik, és mindenkinek meg kell találnia a neki megfelelőt. Legyen az egy jó beszélgetés, egy magányos elvonulás, vagy egy jó minőségű kannabiszolaj, a lényeg az, hogy figyeljünk oda testünk jelzéseire. Ha szükséges, kérjünk segítséget azoktól, akik a legközelebb állnak hozzánk, a család támogatása ugyanis a stresszkezeléshez vezető úton a legnagyobb segítség.
Nyitókép: depositphotos