Lehet, hogy nem is gondolsz rá, de már azelőtt sokat tehetsz azért, hogy gyermek szeressen olvasni, mielőtt ő maga is meg tudja fogni a könyvet. A magzati időszak során ugyanis a babák hallják a környezeti hangokat, így az anyuka, apuka hangját is. Ebben a korszakban nyugodtan énekelj, dúdolj vagy mondókázz a babádnak. Segíti a kötődést, jó érzéssel tölt el, ha egy kis mocorgással jelzi, hogy tetszik neki.
Milyen könyveket válassz, miután megszületett a baba?
0-2 éves kor között ajánlott könyvtípusok
Ebben a korban még csak ismerkedik a baba a külvilággal, itt kezdődik az alapozás. Az első hónapokban még nem tud ülni, nem igazán tud fogni, ezért ebben az időszakban a legjobb megoldás a mondókázás és az éneklés. Ne félj attól, ha esetleg hamis az éneked, a babád szeretni fogja bárhogy is dalolsz majd neki. Ismertesd meg vele a kedvenc mondókáidat, dalaidat és zsebeld be az elismerő kis mosolyokat, kacajokat.
Később, mikor már öledbe tudod venni, akkor jöhetnek az ölbeli játékok. Ölbeli játékok alatt olyanokat kell érteni, mint a lovagoltatás, a hintáztatás, az altatás, később a sétáltatás, illetve a kéz-kar-lábjáték.
Amikor a baba már egyre ügyesebben megfog tárgyakat, akkor jöhetnek az első kis könyvek. A legbiztonságosabbak a babák számára készült textilkönyvek, kontrasztos könyvek vagy fürdőkönyvek. Ezeket nyugodtan meg lehet rágni, lehet húzni, vonni, gyűrögetni. Némelyik könyvnek minden lapja különböző anyagokból készült, de olyan is van, amelyik sípol, zörög vagy hangot ad. Ezek mind segítenek fenntartani a babád kíváncsiságát a könyvek iránt, és bővítik az ismereteit.
1 éves kor fölött már megismertetheted a leporellós könyvekkel. Ebben a korban már képes végighallgatni egy-egy rövid történetet. Szépen lassan kialakulnak a kedvencek, amiket egy nap akár tízszer is kérni fog a babád. Légy türelmes és meséld neki addig, amíg kéri.
2-3 éves kor között ajánlott könyvtípusok
Ebben a korban már egyre jobban élvezik a meséket, történeteket és magukat a könyveket is. Nagy kedvencek lehetnek az énmesék, illetve az olyan rövid történetek, melyekben hozzá hasonló kisgyerekek vannak, mert azonosulni tud a történettel. Magára ismer, vagy esetleg ötleteket nyer a játékhoz. A kisállatokkal kapcsolatos történeteket is nagyon szeretik.
Bár a felnőttek nem mindig rajonganak érte, de a gyerekek kedvelik a láncmeséket. A leporelló könyvek nagyon hasznosak, mert a gyermekek könnyen lapozhatják anélkül, hogy attól kellene félni, hogy kitépnek egy-egy lapot. A szép, színes illusztrációk még inkább felkeltik a figyelmüket.
Ennek az időszaknak a második felében már megismertetheted a gyermekedet az ismeretterjesztő könyvekkel. Persze először csak olyannal, ami életkorának megfelel.
3-6 éves kor között ajánlott könyvtípusok
Ebben a korban már csökken az illusztrációk jelentősége, helyét szépen lassan átveszi maga a történet és a szereplők. A korszak elején még a kiszámolók, mondókák és találós kérdések lehetnek népszerűek, később azonban a novellák, állatmesék, meseregények, rövidebb történetekből összefűzött kis könyvek is érdekelhetik.
5 éves kor körül érdemes megismertetni a gyermekekkel a népmeséket, tündérmeséket és a hasonló történeteket.
6-10 éves kor között ajánlott könyvtípusok
Továbbra is népszerűek maradnak a népmesék, a tündérmesék és a meseregények. Szépen lassan kialakul a gyermek érdeklődési köre, már meg tudja mondani, hogy milyen típusú történeteket kedvel, és melyek azok, amiket nem szívesen hallgat.
Az iskolakezdés egy izgalmas korszak minden gyermek életében. Itt kezdődik az az időszak, amikor először tud önállóan elolvasni egy történetet. Ez nagy büszkeséggel tölti el őket. Érdemes eleinte nagy betűs, rövid történeteket választani, hogy a sikerélmény meglegyen. Ez fogja ösztönözni az újabb és újabb történetek elolvasására.
Kisiskolás korban a képregények is nagyon népszerűek lehetnek, főleg olyan gyerekeknél, akik nem szeretnek hosszabb mondatokat olvasni. Velük egy-egy szuperhős kalandjain keresztül szerettetheted meg az olvasást.
8-10 éves kor körül már kaphatnak olyan könyveket a kezükbe, amelyek valós történetekről, emberekről, állatokról szólnak. Nagyon hasznosak azok a könyvek is, amelyek az ő élethelyzetüknek megfelelő szituációkat dolgoznak fel. Ma már több olyan történetet is találhatsz, ahol a főszereplő kisiskolás, és ugyanazokkal a nehézségekkel találja szembe magát, mint a gyermeked. Izgul a dolgozatok előtt, csúfolják, nem sikerül egy-egy feladat tornaórán, kisállatot szeretne otthonra és még számos olyan esemény lehet, amiről jó ha olvas a gyermek.
A korszak végére már az egyszerűbb regények, krimik, rejtélyes történetek, ismeretterjesztő kiadványok is népszerűek lehetnek.
10 éves kor felett ajánlott könyvtípusok
Ha az előző években rendszeresen olvasott vagy olvastál neki, akkor erre az időszakra már határozott elképzelése van azokról a könyvekről, amiket el szeretne olvasni. Kialakult az érdeklődési köre és tudja, hogy milyen történetek hozzák lázba.
Ezeken felül érdemes a kezükbe adni olyan könyveket is, amelyek életkoruknak megfelelően tanító szándékúak. Hasznosak lehetnek az ifjúsági regények, illetve az olyan könyvek, amik a koruknak megfelelő problémákat dolgozzák fel. Sokat segíthetnek az iskolaváltás, a barátkozás, a kirekesztés, a beilleszkedés vagy az első szerelemmel kapcsolatos témájú kiadványok.
Kép forrása: olia danilevich fotója a Pexels oldaláról
Olvasd el ezt a cikkünket is a témában!