Előkészületek
A meghívókat saját elképzelés szerint el lehet készíteni akár számítógépen is. Ki lehet nyomtatni egy alapszöveget, ráragasztjuk egy kartonlapra, ezt saját fantáziánk szerint díszíthetjük.
A menüből ne csináljunk gondot! Akinek van ideje és tehetsége hozzá, az elkészítheti otthon is a tortát. Ha kéznél van egy nagymama, az még jobb.
Ne legyünk szégyenlősek: szervezzük meg, ki mivel tud hozzájárulni a bulihoz. Pl. az egyik család hoz egy doboz kekszet, a másik vesz a pékségben egy fél kiló pogácsát, a harmadik hoz egy nagyobb zacskó chipset, sós aprósüteményt, a negyedik gyümölcsöt, stb. Emellett mindenki vehet fejenként egy doboz gyümölcslevet, egy üveg üdítőt, ásványvizet. Készíthetünk még szendvicseket is, de ne vigyük túlzásba, lehet, hogy nem az evéssel fognak foglalkozni a gyerekek. Ha mégis gyorsan fogy, előkészített alapanyagokból (pl szeletelt sajtból, szalámiból) pillanatok alatt készíthetünk utánpótlást.
Készítsük elő a terepet!
Próbáljuk úgy berendezni a lakást, vagy azt a szobát, ahol a buli lesz, hogy maradjon hely a táncra, mozgásos játékokra. A megterített asztalt el lehet helyezni a szoba falához közel vagy másik helyiségben. Az nem túl szerencsés, ha a társaság az ölében eszik, mert könnyen összekenik magukat és a lakást is. Az üdítőket is helyezzük biztonságba. A poharakat célszerű ellátni kis matricákkal vagy pohárjelölőkkel. Aki nagyon utál mosogatni az, vehet papír- vagy műanyag poharakat, tányérokat, eldobható evőeszközöket. (Azért a porcelán tányér mégis csak esztétikusabb.)
A szobát ki lehet dekorálni lufikkal, színes papírláncokkal, szerpentinekkel, poszterekkel, kartonra ragasztott újságkivágásokkal, ebben a gyermek is szívesen közreműködik.
Ha féltjük a szőnyeget, akkor csavarjuk fel, a takarítás is könnyebb lesz ezután, mert elég összesöpörni és felmosni. Tegyünk le a gyerekeknek ülőpárnákat, plédet, polifoamot, amin játszhatnak, hogy ne legyen hideg, kemény a felület.
Ha szőnyegpadló van, akkor egy kis tálban készítsünk elő enyhe mosószeres levet, körömkefét és néhány rongyot arra az esetre, ha kiborítanának valamit. Ha szemmel tartjuk a szobát, akkor valamennyire megelőzhetők az ilyen „balesetek”.
Álló lámpát, asztali lámpát, a nyitott polcokon elhelyezett törékeny dísztárgyakat érdemes ilyenkor elpakolni a szobából, vagy legalább bezárni szekrénybe.
Legyünk játékmesterek!
Mindenkinek van tehetsége és fantáziája hozzá...
Tehát kedves apukák, anyukák, nagymamák, nagypapák, egyéb rokonok, engedjétek játszani a bennetek lakozó gyermeket!
Néhány alapszabály, amikre érdemes odafigyelnünk, hogy mindenki jól szórakozzon a partin.
- Ne terheljük túl a gyerekeket a különféle tevékenységekkel, mert nincs rosszabb, mint egy erőltetett foglalkozás.
- A kisebb gyerekeket hagyjuk magukban tevékenykedni, ha látjuk, hogy szívesebben rajzolnának vagy építenének, babáznának egyedül. Kicsit segíthetünk nekik, hogy a kevésbé mozgékony vendégek is bekapcsolódhassanak a csoportos játékba.
- Lehetőleg ne legyenek bonyolult szabályok és ne használjunk túl sok kelléket!
Kedvcsinálónak, íme néhány ötlet.
(Amíg jó az idő, a kert a legjobb helyszín.)
Kincskereső kalózok
Rajzoljunk egy térképet a lakásról és írjunk rá apró feladatokat (pl. számoljátok meg, hány kép van a falon, menjetek 12 lépést a konyha irányába) majd a kertben folytatjuk, ott további feladatokat helyezünk el, mondjuk az orgonabokor alatt. Ha végrehajtották az utasításokat, apró plüssfigurákat, kulcstartót, stb. fognak találni a megadott helyen.
Mini golf
A nagyobb szülinapi vendégek golfpályát készíthetnek deszkák, kartonpapír, üres dobozok és háló felhasználásával. Ütő lehet pl. régi esernyő, teniszütő. A labda pedig teniszlabda.
Nevetőzsák
Két-két gyerek bebújik egy-egy régi paplanhuzatba és úgy helyezkednek el a földön, hogy oldalvást legyen nekik a cél. Miután begomboltuk ezeket, felhangzik a startjel. Amint elkezdenek gurulni a zsákok, garantáltan nevetés fog felhangzani belőlük. Az a győztes páros, aki legelőször ér célba. Természetesen ezért „jutalom” jár.
Folytatjuk!