Az integrált fejlesztés Magyarországon eddig nem kapott nagy hangsúlyt. Szervezett, tudatos intézményi keretek között csak a Pető Intézet egyik csoportjában találkozhattunk integrált fejlesztéssel, ahol a sérült ikerpárok ép testvéreikkel együtt járhatnak óvodába, fejlesztésre.
A BABÓ Fejlesztőközpont születéstől 14 éves korig fogad sérült és ép gyermekeket. Egészséges gyerekek fejlesztése mellett számos fejlődési zavarral, szindrómával (Cerebrál Parézis különféle formái, monoplégia, hemiplégia, diplégia, tetraplégia, athetozis, ataxia, Little-kór, Rett szindróma, Angelman szindróma, Spina Bifida és más velőcsőzáródási zavarok, agyi fejlődési rendellenességek (mikorkefália, hidrokefália, agyvelőhiány), Csont és velőfejlődési rendellenességek, Down szindróma, Lábdeformitások (dongaláb, lúdtalp, bokasüllyedés stb.), Mozgáskoordinációs zavarok, Izomtónus szabályozás zavarai (hypotónia / spazmus), Autizmus spektrumzavarok, Asperger szindróma, autisztikus tünetcsoportok) és tanulásban akadályozott gyermekek fejlesztésével foglalkoznak a központ szakemberei.
Konduktorok, tanítók, óvodapedagógus, kutyaterápiás szakemberek, gyógypedagógus és GMP-diagnosztikával foglalkozó szakember munkálkodik a gyermekek fejlesztésében. A Babó ötvözi a különböző pedagógiai elvek, módszerek előnyös sajátosságait, ezért a központ eszközparkját is ezen szemléletnek megfelelően alakították ki. A Pető-módszer konduktív pedagógiai eszközei, Ayres és Bobath terápiás fejlesztőeszközök, a Delacato-módszerhez, a korai fejlesztéshez, Sindelar terápiához szükséges eszközök is megtalálhatók.
Számos ismert és saját kidolgozású fejlesztő foglalkozással találkozhatnak a központba érkezők.
Egyik általuk kidolgozott módszer a Bari-Ball, mely gimnasztikai labdák segítségével végzett multiszenzorális fejlesztő foglalkozás. Itt ritmikus, hintázó mozgások segítségével válaszreakciók kidolgozására késztetik a gyermekek idegrendszerét. Másik saját módszerük a Csengő-Babongó zenés foglalkozás, mely a Kodály és a Pető módszer alapjait ötvözve, játékosan fejleszti a gyermekeket a játék és a zene nyelvén.
Ezek mellett olyan speciális, eddig a gyermekfejlesztés körében ismeretlen, kevésbé elterjedt foglalkozások is megtalálhatóak, mint a TRX torna, melyet speciális hevederek segítségével végezhetnek a sérült és ép gyerekek egyaránt. Márciustól a fejlesztőközpont honlapján (http://www.babofejleszto.hu) szülői hírlevelek és oktatóvideók segítségével otthon is elvégezhető gyakorlatokra, gyakorlatsorokra hívják fel a figyelmet. A fejlesztőközpont munkatársai kiemelkedő jelentőségűnek tartják az otthoni fejlesztést, hiszen a hosszú távú eredményekhez fontos, hogy a foglalkozás ne csak egyszeri alkalom legyen a gyermek hetirendjében.
A BABÓ Fejlesztőközpont a XIII. kerületben, a Dráva utcában található. Autóval és tömegközlekedéssel is egyszerűen megközelíthető kisgyermekkel, babakocsival, sérült gyermekkel is. A foglalkozásokat egyéni, páros, mikrocsoportos és nagycsoportos fejlesztés keretein belül valósítják meg. Minden foglalkozás után írásban is átnyújtják a szülőnek a foglalkozások leírását, a fejlesztési tervet, és egy otthoni feladatokat, játékokat tartalmazó dokumnetumot is. Három hetes fejlesztésiciklusonként szakembereik esetkonferenciát tartanak, ahol egyeztetik az eddig elért eredményeket, és kitűzik a következő három hétre az elérendő célokat.
Ünnepélyes keretek között, számos védőnő, óvodapedagógus, fejlesztőpedagógus és
tanító részvételével került sor 2013. március elsején a fejlesztőközpont megnyitására. Dr. Gyarmati Andrea olimpiai ezüst- és bronzérmes úszó, gyermekorvos, ortopéd szakorvos
megnyitó beszédében hangsúlyozta: „Rengeteg családnak van szüksége szakmailag felkészült, lelkes csapatra. Minden gyerek világra jön valamilyen képességekkel. Mindegyik gyerek más és más, de a fejlesztés és a mozgás mindenkinél segít. Beszédében úszótársa példáját emelte ki, aki gerincferdülése ellenére nagyon komoly, nemzetközileg jegyzett eredményeket ért el a rendszeres mozgásnak és a sportnak köszönhetően.” Gyarmati Andrea hozzátette: Régi vágyát teljesítette be a BABÓ, mert az integrált fejlesztés lehetősége rengeteg sérült gyermek számára jelent előrelépést. Egy kiscsoportban ugyanis a gyerekek mindig a legjobbat utánozva fejlődnek, így az ép gyerekek nagy segítséget nyújthatnak sérült gyermektársaiknak.
BABÓ Fejlesztőközpont, 1133 Budapest, Dráva utca 17.
A Babó Fejlesztőközpont honlapja: www.babofejleszto.hu
Legfrissebb hírek: http://www.facebook.com/BaboFejlesztokozpont Képességdiagnosztikai felmérésre jelentkezés: info@babofejleszto.hu