Az ADHD egyre elterjedtebb betegség, melynek pontos okáról még nem sokat tudunk a kutatások ellenére sem. Az ilyen gyerekek nem bírnak nyugton maradni, folyton mozogniuk kell, a tanulásra pedig nem tudnak koncentrálni, hisz folyton elkalandoznak.
Félbeszakítanak másokat, képtelenek a közösségi szabályok elfogadására és betartására - például nehezükre esik kivárni a sorukat is, vagy elvégezni az iskolai feladatokat a tanórán. Folyton konfliktusba keverednek másokkal, s gyakran agresszíven lépnek fel.
A figyelemzavaros hiperaktivitás legfőbb tünetei és jelei:
- A koncentrált figyelem zavara
- Gyakori álmodozás napközben
- Önértékelési zavar
- A gyermek nem képes utasításokat végrehajtani, nem figyel
- Feladatokat, aktivitásokat nem képes rendszerezni
- Feledékenység, tárgyak elvesztése
- A gyermek nem fejezi be a házi feladatot, nem készül a különórára, stb.
- Könnyen eltéríthető, elterelhető
- Gyakran babrál valamivel, fészkelődik a helyén
- Nem képes egy helyben maradni, mintha állandóan mozogni szeretne
- Rendkívül sokat beszél, fecseg
- Félbeszakítja más játékát, beszédét
- Nem képes kivárni a sorát egy közösségi helyzetben
Az ADHD-s gyerekeket rengeteg támadás, kritika éri, hisz "nem tudnak viselkedni" a közösségben - leggyakrabban úgy jellemzik őket, hogy kezelhetetlenek. A sok negatív visszajelzéstől önbecsülésük komolyan sérül: amikor szakemberhez viszik őket, legtöbbjük úgy jellemzi magát, hogy "hülye vagyok".
Hogy telik a figyelemzavaros gyerekek egy átlagos napja? Milyen nehézséget okoz nekik egy-egy olyan feladat is, ami mások számára semmiség? Milyen érzés kilógni a sorból?
Erik Rosenlund videója révén most beleshetünk a fejükbe 4 perc erejéig, és azt is megérthetjük, miért van hatalmas szükségük az elfogadásra, megértésre és szeretetre szüleik részéről. Ez az egyetlen kapaszkodójuk egy olyan világban, ami más, mint az övék, s ahol általában idegenek, kívülállók maradnak, ahová nem tudnak teljesen beilleszkedni.
Az ADHD-s gyerek szinte egy más világban él. Ismerd meg ezt a világot és nézd meg a rövid videót - íme, ez áll a kezelhetetlen gyermek viselkedése mögött.
A hiperaktivitás Magyarországon fél millió embert, köztük 70.000 gyermeket érint.
A negatívumok mellett az ADHD-s gyerekek számtalan pozitív tulajdonsággal is rendelkezhetnek: többek között nagyon intelligensek, jó a humorérzékük, kreatívak és szuper ötleteik vannak, érzékenyek, jó a tájékozódási képességük, nagy az igazságérzetük, és nagyon szeretik a családjukat.
Arra a területre kell koncentrálni és azt erősíteni, amiben tehetségesek, így a sikerek hatására javulhat önbecsülésük és viselkedésük is, sőt, hatalmas dolgokat vihetnek véghez az életben, ha megkapják a kellő elfogadást, toleranciát. A híres emberek között is ismerünk ADHD-s személyeket, ilyen például Bill Gates, Jim Carrey, vagy Will Smith is.
Hogy milyen csodát lehet kihozni egy figyelemzavaros gyerekből, arra a legjobb példa Albert Einstein esete: ő is hiperaktív volt, aki csak a saját szabályait tudta elfogadni, az iskolában pedig rosszul teljesített, sőt, egyenesen lassú felfogásúnak tartották. Ám miután hagyták, hogy a maga útját járja és azzal foglalkozzon, ami igazán érdekli, előtört belőle a tudós, aki olyan tényeket is megállapított, amiket a tudomány csak 100 évvel később tudott a gyakorlatban bizonyítani. Így vált ő "lassú felfogású" gyerekből végül az egész világon a zsenialitás szimbólumává.
Olvasd el ezt is: Az iskolából eltanácsolták, de hős anyukájának hála az évszázad feltalálójává vált
Viselkedészavaros gyermekek - nemcsak a környezet szenved tőle
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva: