A sportolás nagyon jó hatással van testünkre, szellemünkre és lelkünkre egyaránt. Nem véletlenül javasolják az orvosok a mozgást, mint gyógyírt számos problémára - segíthet például megelőzni a magas vérnyomás kialakulását, a csontritkulást, a cukorbetegséget, megszüntetheti a visszatérő fejfájást, a stresszt, a gyomor- és bélrendszeri panaszokat.
Mozgás során agyunk endorfint termel, melynek hatására boldogabbak leszünk - ugyanez a "boldogsághormon" termelődik például nevetés, meditáció, vagy izgalom hatására is.
Így fordulhat elő, hogy még ha nehezen tudjuk is rávenni magunkat, hogy elmenjünk futni, végül hipp-hopp "függővé" válhatunk: egy kiadós kocogás után ugyanis sokkal boldogabbnak érezzük magunkat, mint előtte a kanapén üldögélve. E felemelő érzésre pedig könnyen rá lehet kapni - szerencsére!
A sportolás gyermekkorban azonban még ennél is nagyobb előnyöket rejteget.
Lássunk ezek közül néhányat:
- A megfelelő sorrendben bevezetett, gyermekeink képességeivel arányosan, fokozatosan fejlődő mozgásnak rendkívül nagy hatása van a kicsi beszédfejlődésére, koncentrációjára és később a tanulási képességeire is.
- A sport segít a negatív lelki hatások, konfliktusok, iskolai problémák feldolgozásában. Oldja a szorongást, csökkenti a stresszt és véd a mentális zavarokkal (depresszió, függőségek) szemben.
- Rendszeres sportolással megelőzhető a gerincproblémák kialakulása - mely a mozgásszegény életmód miatt egyre több gyermeket fenyeget.
- A sport segíti a gyermek egészséges testképének kialakítását, erősíti az önelfogadást.
- A sportolás során folyamatosan, egyre nagyobb kihívásokkal nézünk szembe, amiket teljesíteni kell: a sikerélmény nagyon kedvezően fogja befolyásolni gyermeked önbizalmát.
- A sport kemény munkára, önfegyelemre, kitartásra és erőfeszítésre nevel, küzdeni tanít.
- Sportolás során elsajátíthatjuk a kockázatvállalás, határozottság, felelősségvállalás és bátorság erényeit.
- Ha kiskamasz gyermeked a sportolás során vezeti le felesleges energiáit, eggyel kevesebb dolog készteti majd arra, hogy idejekorán kezdjen szexuális életet élni. A mozgás kisebb korban pedig ugyanígy a hiperaktivitás "ellenszere" is lehet.
- A sport társaságot biztosít a gyerek számára: közösségfejlesztő hatású, segíti a másokkal való együttműködés, a többiekre való odafigyelés képességének kialakulását.
- A felelősségvállalás, az egyéni érdekekről való lemondás a csapat(játék) érdekében személyiségfejlesztő hatású.
- A rendszeresen sportoló gyermekek általában jobban tanulnak társaiknál - köszönhető ez többek között a magasabb felelősségtudatnak és a kitartásnak, mely képességekhez a sportolás által jutottak hozzá.
- A mozgás testfelépítésre kifejtett áldásos hatásai az élet egész területén gyermeked előnyére válhatnak: sportos, edzett, csinos alakja megkönnyítheti számára a közösségben való érvényesülést, "jobb pozícióba" kerülhet az osztályban, baráti társaságokban. A rendszeresen sportoló, jó testi adottságokkal rendelkező gyermek egyszerűen menő lesz barátai között, önbizalma így nem csak a sport területén növekszik meg, hanem a népszerűségnek köszönhetően a hétköznapi életben is.
- Sokat panaszkodunk arra, hogy a kicsik folyton a számítógépen játszanak, vagy telefonjukat nyomkodják - ennek következményeképp a mai gyerekek hátizma katasztrofális képet fest. Ha iskola után edzésre viszed, kevesebb ideje marad ezekre a felesleges és végső soron káros játékokra, így esélye sem lesz olyan egészségtelen életformát kialakítani, mint amitől számtalan gyerek "szenved" manapság.
- Felnőtt korában a munkahelyén is előnyt kovácsolhat gyermeked a sportolás révén kialakult képességeiből, sőt, abból is, ha az edzője néha szigorral próbálja jobb teljesítményre sarkallni a csapatot. Ha ezt már gyermekkorban átéli, felnőttként nem lesz számára megdöbbentő vagy épp sokkoló, ha főnöke kemény kritikával illeti (ami valljuk be, gyakran előfordulhat bárkivel).
A sport önfegyelemre és a csalódás, kudarc tűrésére, kezelésére is megtanít - ezek mind olyan kompetenciák, melyek nélkül nem tudna a későbbiekben hatékonyan és elégedetten dolgozni.
A versenysportban való aktív részvétellel még ennél is többet adhatsz gyermeked számára: valóságos csodát élhet át egy-egy fényes győzelem alkalmával. Hogy akkor is megízlelhesse ezt a fajta a dicsőséget, amikor épp csökken a lelkesedése, nagyszerű motivációs kisfilmet készített a gyermekek számára a ŠKODA Magyarország. A 360°-os videónak köszönhetően a kicsik is átélhetik, milyen érzés az, amikor egy egész lelátó szurkol értük!
A felvételt elsőként a jégkorongozó gyereknek mutatta meg két válogatott játékos, Bartalis István és Varga Arnold:
A gyerehokizni.hu a ŠKODA Magyarország és a Magyar Jégkorong Szövetség közös, utánpótlás toborzásért felelős programja. A ŠKODA 25 éve támogatja nemzetközi szinten a jégkorongsportot, ami Guinness rekordnak számít. Magyarországon a klubok támogatásán túl az utánpótlás toborzást jelölte ki céljául, ezért élesztette fel a gyerehokizni.hu oldalt.
A videó és a kisfilm segíthet felkelteni azok érdeklődését, akik még csak most kacérkodnak a sportolás gondolatával, valamint erőt adhat azoknak, akik épp úgy érzik, a sport túl sok áldozattal jár. Az összetartó közösség, a kitörő öröm pillanatai és a lelátóról áradó biztatás minden gyermeket meggyőzhet arról, hogy az erőfeszítés és lemondások ellenére is igazán érdemes sportolni.
Igaz, hogy ez az életmód némi külön erőfeszítést igényel a szülők részéről is - többek között azért, mert folyamatosan előre kell tervezni és szervezni, hogy mindig legyen, aki elviszi edzésre és a meccsekre a kicsit. Azonban a sportoló gyerekek szülei mégis azt mondják, megéri, és gyermekük érdekeit és sikereit szem előtt tartva nem is mondanának le ezekről a plusz feladatokról.
Bátorítsd hát Te is sportolásra gyermeked, hisz ezáltal olyan lépéselőnyhöz juthat, mely egy egész életen át kíséri majd - az élet minden területén.