Időnként érdemes az óvodából megismert módszereket némileg átalakítva a családunkban is meghonosítani. Egyik ilyen, jól működő módszer lehet a motivációs tábla, melynek segítségével meglepően könnyen legyőzhetőek az eddig igazán komoly nehézséget jelentő helyzetek is.
Vannak azok a tipikus nehézségek, amelyek szinte minden családban felütik a fejüket. Küzdelem a lefekvéssel, a rendrakással, az önálló öltözködéssel, a reggeli készülődéssel, vagy éppen az asztalnál történő válogatással – aligha van olyan család, ahol ne lenne ezek közül jó pár ismerős. A szülő reakciója ilyenkor általában először a szép szó, majd a fenyegetőzés, végül a kiabálás, a probléma viszont csak nem akar megoldódni.
Más megoldás után kell tehát nézni. Ilyenkor jöhet jól a motivációs tábla. Az ötlet pofonegyszerű. Vegyük a megoldandó problémát, mondjuk azt, hogy a gyerek kizárólag mákos tésztát hajlandó vacsorázni, minden mást undorral ellök maga elől. (Tudom, „normális” családokban ilyesmi soha nem fordulhat elő, de tapasztalataim szerint elég sokan vagyunk „nem normálisok”, akik kerültek már hasonló helyzetbe.)
A motivációs tábla lehet egy parafa lap vagy akár egy sima papír is, napokra felosztva. Ha a gyermek megeszi a vacsorát, napocskát rajzolunk aznap a táblára, ha nem ette meg, felhőt. Öt napocska után járhat egy kisebb jutalom, tizenöt után egy nagyobb. Vannak, akik ajándékokat vesznek ilyenkor, én nem vagyok meggyőződve arról, hogy feltétlenül minden alkalommal boltban vásárolt tárgyra van szükség. Lehet ez egy közös filmnézés vagy egy ritkább szabadidős program is, a lényeg, hogy valami különleges élmény legyen, amiért érdemes küzdeni.
Több anyuka tapasztalatai szerint a motivációs tábla az olyan elvileg öntudatlan folyamatokra is hatással van, mint a szobatisztaság vagy az éjszaka átalvása. Van, aki arról számol be, hogy a korábban éjjel folyamatosan bepisilő gyermeke a tábla bevezetése után egyből szárazon kezdte átaludni az éjszakát.
Vannak, akik nem csak egy problémára szűkítik le a motivációs tábla használatát, hanem a gyerek minden cselekedetét „osztályozzák”. A jó viselkedésért, segítségért mosolygós fej jár, a szemtelenségért vagy engedetlenségért szomorú. Lehet ezt variálni is, például két-három mosolygós fej eltüntet egy szomorút vagy hasonló. A mosolygós fejek jutalomra váltása a fentebb bemutatotthoz hasonlóan történik. Van, aki egészen komplex ártáblázatot készít, például három mosolygós fejért jár egy csoki, ötért lehet játszani a számítógépen, tizenötért meg lehet nézni egy egész estés filmet, stb.
Fontos, hogy bár a táblán szerepel a felhő és a szomorú fej, tehát van negatív visszajelzés is, ezekért nem jár büntetés. Ezek következménye a kedvezmény elmaradása, ami éppen elég önmagában.
Érdekel, hogyan motiválhatod gyermeked pozitív visszajelzéssel arra, hogy könnyebben megszeresse az írást? Ismerd meg a Zöld toll módszert!
Motivációs tábla felnőtteknek
Van, akinek annyira megtetszik az ötlet, hogy saját magának is készít ilyen táblát. Pszichológusok is előszeretettel javasolják a motivációs táblát, vagy legalább jegyzetfüzetet akkor, ha valaki komolyabb nehézségek küszöbén találja magát. Ha például egy anya azon kapja magát, hogy a kelleténél több alkoholt iszik – sokkal gyakoribb a probléma, mint amennyire szeretünk beszélni róla –, akkor minden egyes tiszta hét után jár neki valamilyen jutalom, például egy délután egyedül, amikor magára is szánhat némi időt, kikapcsolódhat, vagy elmehet a barátaival valahova.
Nem kell azonban ilyen veszélyes helyzetbe kerülni ahhoz, hogy a magunk céljaira is megalkossunk egy táblát. Mindenkinek vannak tervei a jövőre nézve, legyen az egy jobb állás, gyerekvállalás, utazás vagy tíz kiló leadása. Gyűjtsünk össze ezekről szóló képeket, rajzszöggel erősítsük őket egy parafa táblára, és helyezzük a lakás egy jól látható pontjára! Amellett, hogy dekoratív, naponta több alkalommal is emlékeztetni fog a céljainkra, amelyek így nem fognak kimenni a fejünkből.
Indexkép: Papp Diana
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva: