Nevét a görög basileus szóból származtatják, melynek jelentése a király, királyi. Nevezték még a növények királyának is. A mentafélékkel áll rokonságban és valószínűleg Indiából származik. Az egykori görög és római orvosok úgy vélték, hogy ez a növény az ellenségeskedés és a téboly szimbóluma és azt hitték, csak akkor tudják termelni, ha magját szitkok közepette vetik el. Teljesen másképp vélekedtek szegény bazsalikomról a középkori Európa más területein. Úgy vélték, hogy a bazsalikomot csak gyönyörű nők ápolhatják. A romantikus szerelemnek is szimbóluma lett.
Nem csak fűszerként ismert és közkedvelt, hanem aromaterápiára is kiváló, frissítő, tonizáló hatással van a bőrre. Nyolc vízben főtt bazsalikomlevél állítólag enyhíti a belső fájdalmakat. Kongó központi részein a bazsalikomot gonosz szellemek elleni harcra használják. A bazsalikom mindezen túl mágikus hatással is rendelkezik, szerelmet és gazdagságot hoz. A fentieken kívül ördögűzésre is használják. Úgyhogy csak legyen belőle otthon mindig – tasakban vagy cserépben!
Capri saláta
A mediterrán konyhában nélkülözhetetlen. Édes és fűszeres illata különösen Olaszországban népszerű. A főzés során a bazsalikom pompás aromája nagyon hamar megsemmisül, ezért az apróra vágott bazsalikom leveleket gyakran a hideg, vagy meleg ételekre csak a felszolgálás előtt szórják rá. Híres az Insalata Caprese, azaz a Capri saláta. Paradicsom szeletekre halmozunk krémes, puha Mozarella-sajtot és apróra vágott bazsalikom leveleket, majd ízesítsük aceto balsamico (balzsamecet) és kiváló olívaolaj keverékével.
Az olasz konyhában a bazsalikomot gyakran a paradicsommal együtt használják, például olívabogyóval, kapribogyóval és fokhagymával, hogy ízletes paradicsomszószt készítsenek belőle. A paradicsomból, olívaolajból, vörösborecetből és bazsalikomból összeállított saláták nagyon egyszerűek, de nagyon ízletesek is. A bazsalikomot az olaszok ritkábban használják húsételekben, odavalónak az oregánót (vadmajoranna) tartják.
Érdemes tudni, hogy a frissen szedett bazsalikomnál nincs jobb, kevesebb is kell belőle, a szárított bazsalikom csak hat hónapig áll el, és az íze kevésbé intenzív, mint a friss növényé. Ha boltban vásárolunk szárított bazsalikomot, egyszerre csak kis mennyiséget vegyünk, hiszen nem tudhatjuk, mióta áll a polcon.
Bazsalikomos paradicsomos
8 cikk fokhagymát apróra vágunk, 1 dl olívaolajban megdinszteljük. Ezután beleborítunk egy doboz hámozott paradicsom konzervet (a paradicsomot feldaraboljuk). Kicsit fortyogtatjuk, majd belenyomunk 2 kempingsajtot, egy 3,3 dl-s főzőtejszínt, 1 evőkanál bazsalikomot (szárított is jó) és kevés ételízesítőt. Összefőzzük, és amikor kész, még egy evőkanál bazsalikomot belerakunk, majd levesszük a tűzről.
Közben megfőzzük a tésztát (bármilyen formájú alkalmas), amit beleforgatunk a raguba. Önállóan és hús mellé is finom. Különben a kempingsajt kiváló sűrítő – tejföl helyett is. De ez az étel bazsalikom nélkül mit sem ér!