A Hulladék Munkaszövetség (HuMuSz) arra ösztönöz minden magánszemélyt, gazdasági társaságot és egyéb intézményt, hogy csökkentse a felesleges papírhasználatot, és a hagyományos helyett újrapapírt vegyen igénybe!
Magyarországon az évi átlagos papírfogyasztás 100 kg/fő, vagyis évente 1 millió tonna papírt használunk el. Statisztikák szerint ebből 480 ezer tonnát visszagyűjtenek. A szelektíven gyűjtött papírhulladék döntő többsége csomagolásokból (pl. hullámkartonokból) származik, 20 százaléka pedig főleg újságokból, postai levélszemétből álló vegyes hulladék. Az Európai Unió előírása szerint 2012-re a papírhulladék legalább 60 százalékát kell majd újrahasznosítanunk. Hazánkban a papír szelektív gyűjtése a legsikeresebb a különböző hulladékfajták közül, és ebben az évben a hasznosítói kapacitások fejlesztése miatt várhatóan nem kell többé exportálni a papírhulladékot, a teljes mennyiséget itthon fogják feldolgozni.
Az új technológiáknak köszönhetően az újrapapír mára gyakorlatilag azonos tulajdonságokkal rendelkezik, mint a hagyományos papír. Ugyanolyan tartós, igényes, és nem csak irodai papír formájában, hanem számos más formában találkozhatunk vele. Tudnunk kell, hogy minél fehérebb egy papír, annál súlyosabb a gyártás során fellépő környezetszennyezés, mert a szép színt agresszív klórvegyületekkel érik el. A kemikáliák használata mellett a vízigényesség a papíripar legkomolyabb környezeti problémája, az erőforrások hatékony használatában azonban jelentős fejlődést értek el – pl. vízvisszaforgató rendszerek segítségével – az utóbbi évtizedekben. A papírhulladék feldolgozása is takarékosabbá tette az ipart, a papírt ugyanis akár 5-10-szer is újra lehet hasznosítani. Becslések szerint egy tonna papírhulladék feldolgozása 12 öreg fát ment meg a kivágástól, továbbá 31,8 köbméter vizet, 3 köbméter lerakóhelyet, 4,1 MW áramot és 280 liter kőolajat takarít meg.
• Keressük a szürkés színű újrapapírt, és ha fontos a megjelenés, csak akkor válasszuk a fehérített újrapapírt!
• Ma már szinte az összes nagy papírgyártónak szerepel újrapapír a kínálatában. Az irodai fénymásológépekhez használható típusokról kérdezzük a gép gyártóját, mert ezekhez is kapható megfelelő minőségű.
• Az egészségügyi papíroknál (szalvéta, zsebkendő, toalettpapír) vegyük figyelembe, hogy minél kevésbé színes, minél kevésbé fehér, annál kevésbé környezetszennyező a termék.
• Kerüljük a felesleges csomagolást, ha azonban szükségszerű, akkor törekedjünk a barna színű hullámkarton vagy a nátronpapírok használatára!
• Az iskolai, munkahelyi jegyzetfüzetünk készüljön újrapapírból! A kínálat ezen a téren nem kielégítő, ezért – más lehetőség híján – a HuMuSz zöld iskola programja keretében évek óta felvállalja, hogy civil szervezetként az erre nyitott iskolák, intézmények rendeléseit összegyűjtve, alkalomszerűen lebonyolítja az újrapapír füzetek gyártását. Idén azonban egy országos hálózattal rendelkező irodaszer-kereskedelemmel foglalkozó partnerre lelt. Az Office Depot vállalta, hogy az idei évtől kereskedelmi mennyiségben gyártat és forgalmaz újrapapír füzeteket több méretben is.
• Létfontosságú, hogy a vállalati és a közbeszerzésekben is minél nagyobb teret nyerjen az újrapapír, a jelentős tételű rendelések ugyanis középtávon csökkentik az egységre jutó gyártási költségeket, olcsóbbá téve így a terméket. Magyarországon a közbeszerzési listán az újrapapír ára gyakorlatilag megegyezik a hagyományos papíréval.
Mindennapi fogyasztásunk során a pénzünkkel szavazunk. Minél többen választjuk az újrahasznosított termékeket, annál jobban ösztönözzük a gyártókat arra, hogy kínálatunkban környezetbarát termékek legyenek!
www.humusz.hu