A Kormányrendelet a meglévő „gyermekszállítás” szabályát konkretizálja, illetve azt, hogy járművünkkel hogyan előzhetünk meg egy ilyen táblával megjelölt buszt. Aki kíváncsi erre az új, elsejétől életbelépett módosításra, az a Magyar közlöny 71. számában, az 50704-50705. oldalon olvashat bővebben.
1. ábra |
A gyerekeket szállító busz, iskolabusz elején és hátulján egy 40x40 cm-es, sárga alapon fekete gyerekeket ábrázoló tábla lesz elhelyezve (1. ábra), amely vagy fényt bocsájt ki, vagy pedig megvilágított, ami az álló busz környezetében gyermekek felbukkanására, megjelenésére figyelmeztet. Ha ilyen álló buszt látunk, az azt jelenti, hogy a gyermekek be- és kiszállása várható, és az autóbusz vészvillogójának működéséig kikerülni - ha párhuzamos közlekedésre nem alkalmas az útszakasz -, mellette elhaladni tilos!
A buszöbölből kiálló, megkülönböztetett táblával ellátott buszra, iskolabuszra is ugyanaz a KRESZ szabályzat vonatkozik elsejétől lakott területen belül, mint pl. a menetrend szerinti járatokra, miszerint segíteni kell a megállóhelyről való elindulásukat.
2. ábra |
Ha egy piros keretű, háromszög alakú „gyerekek léphetnek az úttestre” (2. ábra) táblát látunk kihelyezve, alatta kiegészítő táblával, akkor a kiegészítő táblán szereplő távolságon belül csakis 30 km/óra sebességgel lehet hajtani.
A lakó-pihenő övezetbe való behajtás, és a megállást tiltó szabályok is módosulnak, valamint új szabályzat vonatkozik a mozgáskorlátozottak által vezetett, illetve az őket szállító közlekedési járművekre is.
A járdán megállás szabályai is változtak a gyermekek életének megóvása érdekében. Mostantól az iskolabuszok, illetve a gyermekeket szállító buszok, akkor is megállhatnak a járdán, ha ezt közlekedési tábla, vagy útburkolati jel nem engedélyezi, de csak akkor, ha
- a jármű a járda szélességének legfeljebb a felét foglalja el,
- a járdán a gyalogosok közlekedésére legalább 1,5 méter szabadon marad,
-
a jármű tengelyterhelése az 1000 kg-ot nem haladja meg.