Mostanra annyira elterjedté vált, hogy szélsőséges változatára orvosi terminológia is van: a paraskevidekatriaphobi, azaz rettegés „Péntek 13-tól”.
Nem lehet pontosan tudni, hogyan is alakult ki ez a babona. A leginkább elfogadott vélekedés szerint, mind a Péntek mind a 13-as szám Krisztus keresztre feszítéséhez kötődik, Jézust ezen a napon feszítették meg, az az előtti napon megtartott Utolsó Vacsorán pedig pontosan 13-an ültek az asztalnál. Sokan úgy tartják, hogy az a bizonyos tizenharmadik asztaltárs nem más, mint Júdás. Mások úgy értelmezik, nem szerencsés, ha 13-an gyűlnek össze egy asztalnál, mert egy közülük meghalhat a közeljövőben.
Habár nincs írásos emlék a XIX. század előttről, péntek vonatkozásában már a XIV. századtól kialakult egy néphit, miszerint nem szerencsés akkor utazni, vagy új üzletbe fogni.
Valószínűleg Thomas W. Lawson író és üzletember 1905-ben írt ’Péntek tizenharamdika’ című műve indította el hódító útjára ezt a babonát.
Ehhez még hozzájárul az a numerológiai tény is, hogy a 12-es szám sokak számára a siker és a befejezettség érzését sugallja. Nem csoda, elég csak belegondolni: 12 hónap van egy évben 12 csillagjeggyel, az óra lapszáma 12-es beosztású, 12 Apostolt, izraeli törzset, ókori görög istenséget ismerünk. Ennek megfelelően a 13-as szám valamiféle befejezetlenséget, szokatlanságot, sikertelenséget jelent.
Nem minden országban ez a nap számít balszerencsésnek. Olaszországban péntek 17-e a balszerencsét hozó nap. A spanyol ajkú területeken és Görögországban a keddi napra eső 13-a rejt potenciális veszélyeket az ott lakók számára. Utóbbi ország esetében Árész, a háború istenének kártékony befolyására gyanakodnak. Érdekes megfigyelni, hogy egyes latin eredetű nyelvekben megmaradt az ókori isten neve a kedd kifejezésében: franciául Mardi, spanyoul pedig Martes.
Egy amerikai kutatás szerint a USA-ban körülbelül 17-21 millió ember hisz ebben a babonában, ami az üzletnek is árt, mivel sokan ilyenkor nem hajlandóak dolgozni, vásárolni, ez nagyjából 800 millió dollár kiesést jelent a gazdaságban.
Hazánkról nincs ilyen adat, de ezen a napon itthon is sokkal óvatosabban viselkednek az erre a babonára adó emberek, kerülik a veszélyes helyzeteket, sokan inkább ki sem bújnak az ágyból. Talán épp ebből származnak a kedvező baleseti statisztikák, melyek azt mutatják, hogy a többi péntekhez képest, ezen a napon sokkal kevesebb a baleset, lakástűz.
Forrás:wikipedia.org
Kép:wikiepedia.org