Cikkünk 2019-ben frissült utoljára!
A PDSZ aktivistái, Magyar Emma és Fehér Tibor pszichológusok nemrég nyílt levelet írtak Kásler Miklós emberierőforrás-miniszternek, amelyben azt kérték, vessen véget a téma körül tapasztalható információhiánynak. Az EMMI köznevelésért felelős államtitkára, Maruzsa Zoltán válasza alapján megpróbálták körvonalazni, mi várható a jövőben, és ezt a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének Facebook-oldalán tették közzé.
Eszerint a folyamat várhatóan a következőképpen fog alakulni: az iskolaérettségi vizsgálat iránti kérelmet az Oktatási Hivatalhoz kell benyújtani január 15-ig. A szülőnek csatolnia kell az általa választott szakvéleményeket és egyéb dokumentumokat. A beérkezett kérelmeket 30 fő fogja elbírálni, és ha indokoltnak tartják, a gyermeket a területileg illetékes pedagógiai szakszolgálathoz fogják továbbküldeni, akik lefolytatják az iskolaérettségi vizsgálatot. Az Oktatási Hivatal negatív elbírálása esetén a szülő közigazgatási perben érvényesítheti az igazát. Ha a szülő a pedagógiai szakszolgálat véleményével nem ért egyet, az eddig megszokott módon fellebbezhet.
Az továbbra sem egyértelmű, pontosan milyen dokumentumok szükségesek a kérelemhez. A minisztérium ezt azzal indokolja, hogy jelen esetben a szülőké a felelősség, vagyis az ő dolguk annak bizonyítása, hogy a gyermek kora ellenére még nem iskolaérett. A két pszichológus szerint azonban ennek eredménye csak az lesz, hogy a magasabb jövedelmű, jobb kapcsolatokkal rendelkező szülők könnyebben beszerezhetik majd a papírokat.
Mint ismeretes, a köznevelési törvény nyáron elfogadott módosítása nagyban megnehezítette annak lehetőségét, hogy az augusztus 31-ig hatodik életévüket betöltött gyermekek még egy plusz évet az óvodában maradhassanak. Eddig a szülő és az óvodavezető egyetértésével ez minden további nélkül kivitelezhető volt, mostantól azonban csak azok számára lesz erre lehetőség, akiket egy külsős szakértői szerv hivatalosan is iskolaéretlennek nyilvánít.
Kapcsolódó cikkeink:
- Tudnivalók az új köznevelési törvényről: ami változik, és akiket ez érint
- Nehezített magántanulói státusz, 6 éves iskolakezdés, bajba jutó alternatív intézmények: megszavazta a parlament a vitatott köznevelési törvényt
- Hol lesz hely jövőre a rengeteg hatévesnek, akik eddig óvodában maradtak volna?
- Az iskolaérettség jelei - otthoni feladatok, melyekkel segíthetjük ezek kifejlődését
- Milyen képességekre van szükség a sikeres iskolakezdéshez?
Kép: Evgeny Atamaneko / shutterstock