A Népszava birtokába jutott dokumentum szerint az iskolaérettségi vizsgálatokat végző szakszolgálati dolgozókat a szakértői tevékenység során tudomásukra jutott adatokkal kapcsolatban titoktartási kötelezettség terheli, és tájékoztatást csak az ügyben eljáró hatóságok és a törvényben meghatározott szerv részére adhatnak. Ez azt jelenti, hogy még a szülők sem kaphatnak írásos tájékoztatást gyermekük iskolaérettségi vizsgálatának részletes eredményéről.
Mint korábban mi is megírtuk, 2020-tól már csak az Oktatási Hivatal (OH) dönthet a szeptemberben tanköteles korba lépő gyerekek halasztott iskolakezdéséről. A vizsgálatot a szülőnek kellett kezdeményeznie idén január 31-ig. Ha nem fogadja el a döntést, bírósághoz fordulhat, ez utóbbi esetben azonban már problémát jelenthet, ha nem ismeri a szakvéleményben foglaltakat, hiszen a dokumentumot csatolnia kellene a keresethez is.
2019. december 31-ig még a régi rendszer szerint, az OH-t megkerülve lehetett a pedagógiai szakszolgálatoknál halasztott iskolakezdést kérni, ezzel a lehetőséggel nagyjából 19 700 család élt. 2020-ban az OH-hoz 10 700 kérelem érkezett, amelyek 90 százalékát pozitívan bírálták el. Ez azt jelenti, hogy a jövő tanévben is több mint 30 ezer gyerek marad plusz egy évet az óvodában – ez az érintett korosztály egyharmada, és az arány az új eljárás ellenére is pontosan ugyanannyi, mint a korábbi években.
Kapcsolódó cikkeink:
- Nehezített magántanulói státusz, 6 éves iskolakezdés, bajba jutó alternatív intézmények: megszavazta a parlament a vitatott köznevelési törvényt
- Tudnivalók az új köznevelési törvényről: ami változik, és akiket ez érint
- Az iskolaérettség jelei - otthoni feladatok, melyekkel segíthetjük ezek kifejlődését
- Körvonalazódik, mit tehet a szülő, aki nem szeretné iskolába küldeni a hatéves gyermekét
Kép: Sharomka / shutterstock