A jobb helyeken gazdag a választék, de szerényebb körülmények között is legalább háromféle mozgás között lehet választani. Ma Budapesten közel 300 fitneszklub működik. Hogy mennyire hozzáértőek az edzők? Mindenféle tanfolyamokon, gyorstalpalókon folyik aerobikoktató-képzés. Az elegáns klubokban, a különböző bevásárlóközpontokban sok százmilliós tőke van, ezekkel nehéz versenyezniük a kisebb termeknek, hiszen a legmodernebb futó-, taposó- és bicikligépek hárommillió forintnál kezdődnek. Egy aerobikoktató óradíja ötszáz és négyezer forint között van. Amit az új divatnak behódolva feltétlenül meg kell fizetnünk, az elsősorban a belépő, bár a többit sem lehet megúszni. Budapesten az egyszeri belépők ára aerobikra például 200-800 Ft, kombinált edzésre (azaz ahol több dolgot lehet csinálni) 200-1500 Ft között mozog. Ez így önmagában nem nagyon sok, ám az ember mégsem mehet otthonkában fitnessterembe - és nem elsősorban azért, mert kinézik. Mozogni persze lehet a két-háromezer forintos joggingokban is, de kétségtelenül jobbak a márkás holmik: már csak a pénztárcánktól függ, vajon valóban százezreket költünk, vagy beérjük a huszonezres változattal. A cipőn nem érdemes spórolni: hosszú éveken át fokozatosan megtérülő befektetés a kiváló minőségű edzőcipő.
Nos, ha a felszerelés megvan, a belépőt is kifizettük, nincs több mentség a lustaságra. Kezünkbe vesszük a szórólapokat, amelyeken körülbelül ezek olvashatók: "az egyes izomcsoportok edzésénél - az izom méretétől függően - különböző ismétlésszámok váltják ki az áhított változásokat. A mellizomnál 5-8, a karok és a váll esetében a 6-10-es sorozatonkénti ismétlésszám, a combfeszítőknél és -hajlítóknál 8-15, a vádli estében pedig 12-20-as ismétlések lehetnek a legcélravezetőbbek. Ne felejtsd el azonban, hogy az edzésprogram rendszeres változtatásokat kíván. Így alkalmanként nem árt például egy-egy magas ismétlésszámos tréninget is bedobni az edzéstervbe."
Ne keseredjünk el, mindenki így kezdte. Kérjünk tanácsot az edzőtől, és ne akarjunk az első alkalomal húsz évet és tizenöt kilót "fiatalodni". Érdemes megfogadni a "sporttársak" tanácsait is: 1. Edzés előtt kötelező a bemelegítés, utána pedig a levezetés, nyújtás. 2. Eddzünk legalább kétszer, de inkább háromszor egy héten! Lényeg a fokozatosság: a terhelés szép lassan növelhető. 3. Az edzésprogram megkezdése előtt keressük fel a háziorvosunkat, és kérjünk egy általános kivizsgálást. Ha jelentős súlyfelesleggel rendelkezünk, feltétlenül konzultáljunk dietetikus szakemberrel, aki megmondja, melyik edzésforma a legelőnyösebb számunkra. 4. Váltogassuk a különböző edzéstípusokat (aerobik, erősítés stb.), hogy elkerüljük az egyoldalú terhelést.
Nos, előbb-utóbb minden megpróbáltatásnak vége szakad: így az edzéseknek is. Természetesen lezuhanyozunk, rendbehozzuk magunkat. A büfében persze olyan dolgokkal fogunk szembesülni, amelyeket otthon a konyhában nem ép ezen a néven ismerünk: a táplálékkiegészítőkkel. Azt kell tudnunk róluk, hogy az ezredforduló rohanó életstílusának köszönhetően születtek, és az ember immár lecsökkent, nem megfelelő mennyiségű vitamin és ásványi anyag fogyasztását hivatottak pótolni kis tabletták, kapszulák formájában.
Ki lehet próbálni: nagy baj nem lehet belőle. Kifelé jövet gyorsan fogadjuk még meg, hogy nem ez volt az egyetlen alkalom, hogy tiszteletünket tettük a fittnes szentélyében. A legjobban akkor járunk, ha legközelebb néhány barátnőnkkel, barátunkkal megyünk. Együtt még szenvedni is jobb. És végül: a fitness-őrület nem a legrosszabb, ami történhet velünk.