Ez volt a legelső kép a tisztaszoba falán. Rögtön, az ajtó mellett, a villanykapcsoló után.
Kiugró fakerete úgy szegélyezte a kis képet, hogy a hétéves kori magasságomból, épp csak a kép felső felét láthattam. A hattyúkirályt.
Persze, tudtam, mi van lejjebb a képen. Néhányszor lekönyörögtem már a falról, ami nem volt könnyű. A tisztaszobában nem azért voltak a díszpárnák előtt ülő, tüllszoknyás babák, hogy egy maszatos kislánykéz meggyűrje őket. A majálisokról összegyűjtött műrózsa sem játszani való. Még kevésbé voltak levehetők a képek a falról.
Sokszor hallottam, hát megjegyeztem: ezek díszek. Emlékek. Ők adják a szoba lelkét.
Emlékek? Nem értettem, vajon mit őriznek?
Nem értettem, mégis a gondosság, ahogy a tárgyakat ápolták - éreztem: valami komoly dologról van szó.
Ez volt a legelső kép, ahogy a szobába beléptünk, így mindenki evvel találkozott először. Ott volt rögtön a villanykapcsoló után. De a felnőttek másra voltak kíváncsiak: fotókra, esküvőkről, keresztelőről. Én viszont folyton ezt, a fakeretes, kisképet csodáltam.
Tudtam, hogy mi van a képen.
Egy aranyhajú kislány alszik az erdőben, egy kidőlt fatörzsön, fölé hajol a hattyúkirály. A korona a madár fején, a kislány hosszú fénylő haja, fodros, rózsaszín ruhája... mind - mind egy csoda volt, gyermek képzeletemnek.
Hűvös volt a tisztaszobában. Halványzöld, csíkos, hengerezett fal, mély barna bútorok, hatalmas, kincseket rejtő szekrények, csipkével takart fotelok.
Tisztaság. Csend. Méltóságos, titokzatos csend.
Ritkán léptünk ide be, pedig olyan hívogató volt a varázslata, s ezt minden alkalommal újra, és újra kínálta.
- Vedd le a képet, Mama kérlek! Hagy nézzem meg!
- A kép nem játék. Majd ha takarítunk, azt is levesszük, akkor megfoghatod.
Így lett, és én boldogan törölgettem róla a port. Ábrándoztam.
- Miért került az erdőbe a kislány? Eltévedt? A hattyú haza viszi? Királyfivá változik, és majd feleségül veszi a kislányt?
Szegény Mamám, nem is tudhatott minden kérdésemre megválaszolni. Egyszer egy elutazásom előtt ezt mondta: ha majd meghalok, a tiéd, lehet az a kép.
Szavai mélyen fúrták a szívemet. Valahányszor eszembe jutott az aranyhajú királylány, eszembe jutottak ezek a szavak is: "majd ha meghalok". Öröm és fájdalom, képzelet és rideg valóság érthetetlen keveréke volt ez. Ha előbújt a kedves emlék, a mese, kicsit ott sötétlett mellette a hideg szomorúság is.
Harminc éves voltam, amikor született a kisfiam. A hatodik hónaptól kórházban kellett maradnom, hogy minden rendben legyen. Itt ért a hír. A Mama váratlanul meghalt. Nem lehettem ott a temetésén. A húgom bejött a kórházba a tor után. Kisírtuk magunkat. Aztán elővett egy kis csomagot. A Mama házából elhozott két kis emléket. Az egyiket, nekem adja. Nem volt bátorságom a kicsomagoláshoz, csak miután elment.
Most itt a kép, az íróasztalomon. Ez az új helye. Mindennap láthatom. Az enyém.
Napsütéses napokon elő is hozza a gyerekes érzéseket, s előhoz valami mást is.
Azt hittem ehhez a képhez ragaszkodom. Ebben lakik a tündér.
De nem.
Te adtad a varázslatot, nélküled csak tárgyak. Díszpárnák, fotók, babák, tisztaszoba...
Tőled lettek emlékké.
Téged őriznek.
A mosolyod, a meséd, a szereted...
Őrzöm őket én is.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva: