A hosszú böjt utáni húsvét a nagy lakomák ideje. Az étkezés kapcsán ilyenkor sok esetben kevéssé figyelünk arra, mit és mennyit eszünk, így kellemetlen meglepetésként érhet a reflux betegség tüneteinek, így a gyomortáji fájdalomnak vagy a savas felböfögésnek a megjelenése.
A húsvétkor elfogyasztott sonka részben a gyomor és a nyelőcső közti záróizom tónusának csökkentésével, részben a savtermelés fokozásával segítheti elő a savas gyomortartalom nyelőcsőbe történő visszaáramlását és ezáltal a rendkívül kellemetlen tünetek megjelenését. Ugyancsak csökkenti a nyelőcső záróizom tónusát a csoki nyuszi és valamennyi zsíros étel elfogyasztása is. A fűszerek és a húsvétkor klasszikusnak számító torma a sav termelés fokozásával növeli a panaszok megjelenésének lehetőségét. A túlzott mértékű alkoholfogyasztás szintén refluxos panaszok kialakulásához vezethet a nyelőcső záróizom tónusának csökkentése révén, így célszerű a locsolás jól megérdemelt jutalmaként inkább piros tojást választani a felkínált röviditalok helyett is. Az alkoholfogyasztás mérsékelésével a refluxos tünetek felbukkanásának esélyét csökkentjük.
A túlzó, nagy ünnepi lakomák kapcsán a gyomorban megnövekvő nyomás fokozhatja a gyomorból a nyelőcsőbe történő sav visszaáramlását és okozhat ezáltal kellemetlen tüneteket. Összességében a Fájahasam.hu ugyanazt tanácsolja, mint Karácsony alkalmával: célszerű Húsvétkor is megfontoltan étkezni, többször keveset enni, és mérsékelni a zsíros és fűszeres ételek fogyasztását, valamint az alkohol bevitelt.
Forrás: www.fajahasam.hu
Fotó: IppikiOokami/pixabay