A szokásos fényes füzérek helyett pattogatott kukoricát is lehet láncként felfűzni! De aki nem akar egész láncot, az csak 3-4 darabot fűzzön fel egyszerre, és egyenként, díszként tegye a fára. Nagyapám mesélte, hogy Hartán, a sváb faluban régen pattogatott kukoricával és aszalt gyümölcsökkel várták a karácsonyt. Végül is nagyon praktikusak az ehető díszek… Száraz penne tésztából szintén könnyen fűzhető láncot tudunk varázsolni.
Érdemes narancskarikákat is szárítani. Csodálatos illat lesz tőle a szobában. Díszként is gyönyörű. Tűvel átbökjük, egy cérnára fűzzük, de szaloncukor kampóval is tökéletesen felakasztható. Egyszerű, de különleges. Bátrabbak citrommal vagy szárított banánkarikákkal is kísérletezhetnek. Nem érdemes elrakni a következő karácsonyra, mert bár kiszárad, sajnos megbarnul.
Mi minden karácsonykor sütünk mézeskalácsot. Cukormázzal díszítjük, így kerül fel a fára. Lehet só-liszt kerámia is a díszek alapanyaga. Sütőben, vagy természetes szárítással lehet kiszárítani a figurákat. Szemek helyére tehetünk szegfűszeget, vagy szájnak üres pisztácia héját. Nem érdemes nagy alkotásokat készíteni, mert nehéz maga az alapanyag, lehúzza az ágat. Ha barnább tésztát szeretnék, akkor kakaóport, vagy több olajat szoktam hozzá keverni a hagyományos recepthez. A fotókon változatos figurákat lehet felfedezni, természetesen nem készítettem két egyformát. Amíg nem kerül fel a fára, addig fatányérokra teszem. Így lesz belőle asztaldísz. Tartósabb, mint a mézeskalács, és minden évben elővehető.
Habkarikákat ételfestékkel festhetünk meg, de szerintem ebből is a natúr, fehér színű áll legközelebb az ünnephez.
Sok helyen beszerezhető a natúr fagolyó, de érdekesek lehetnek a fán a színes változatok is. Üveggömbök helyett fagolyók illenek a természetes díszítésű fához. Lehet vásárolni kisebb-nagyobb polisztirol gömböket is. Ezeket bevonhatjuk valamilyen krepp papírral. A papírt ráragasztjuk, csipkésre vágjuk, megkötjük a fa hangulatához illő szalaggal. Lehet felvágni zsákvásznat is, majd ezt tekerni a labdácska köré. Ennek kimondottan rusztikus hatása van. Filcből ragaszthatunk rá egyszerű harang vagy angyalka formákat is.
A filcből készült figurák varrása már több türelmet igényel. Kétszer kell kiszabni a formát, pelenkaöltéssel, hímzőfonallal összevarrni, és vattát vagy kartonpapírt gyömöszölni a két fél közé. Készítettünk így gombát, tündért, fenyőfát, és még ki tudja mi mindent… A fonal legyen eltérő színű a filc anyagtól, mert így érdekesebb lesz az összhatás! A gyerekek kivághatnak kartonpapírból figurákat. Ezeket tegyük rá, majd ragasszuk le valamilyen vidám, de nem túl vékony textíliára. Újra vágjuk körbe, majd ismételjük meg a másik felével is a műveletet. Kapunk egy egyszerű, de szép formájú textildíszt, amit cérnára fűzve felrakhatunk a fára. Varrhatunk rá gyöngyöket, vagy hímzőfonallal beszeghetjük a jól bevált pelenkaöltésekkel! A képen látható filc díszeket kisfiammal készítettük.
Vágjunk fel parafa dugókat, és fűzzük fel őket lánccá, vagy néhány elemes díszt is variálhatunk belőle.
Ugyanezeket a díszeket felfűzhetjük egy asztali ádventi koszorúra is. Aki pedig egyáltalán nem ér rá semmire, az is gyorsan készíthet ajtódíszt. Csak egy fenyőág szükséges hozzá. A narancsot nem tart soká felszeletelni, és néhány rafiamasni, vagy fagyöngy felfűzése sem igényel különösebb szakértelmet. Mégis szép lesz, egyedi és különleges. Csábítóak az üzletekben kapható, előre elkészített díszek, koszorúk… de az a legszebb, amit saját magunk, vagy a gyermekünk készít el…
Akik nem ragaszkodnak a teljesen természetes vonalhoz, azok bátran használjanak kiegészítőként csipkét, szalagot, festékeket, színes textíliákat. Ám érdemes valamilyen előre kitervelt elhatározást szem előtt tartani. Igaz, hogy a karácsonyfának díszesnek és ékesnek kell lennie, de a giccses holmi a karácsonyfán is giccs marad sajnos. A természetes anyagok felhasználásakor nem tévedhetünk. Az ünnepi készülődés célja nem csak a fa pazar díszítése, hanem felkészülés, lelki rátalálás mindarra, amit a karácsony jelent.
A száraz termések, rafia, és más alapanyagok nem gyúlékonyabbak, mint a megszokott díszek. Tulajdonképpen maga a karácsonyfa is hamar lángra lobban egy rosszul elhelyezett, égő gyertyától. Érdemes odakészíteni egy kancsó vizet gyertyagyújtás előtt…
A saját kézzel készített díszeket ráköthetjük az ajándékokra is. Ha csak néhány darabot sikerül elkészítenünk, akkor is gyarapodni fog szép lassan, évről-évre a saját, egyedi, különleges karácsonyi gyűjteményünk. Az ehető díszek pedig úgyis eltűnnek mindig valahová...
Természetes, saját készítésű karácsonyfadíszek, örömteli ötletek... 1. rész
Meghitt készülődést, áldott ünnepeket kívánok!