"Statisztikai adatok bizonyítják, hogy advent utolsó hetében jelentős mértékben megnő a lopások száma akár a vásárlások során akár a tömegközlekedési eszközökön" - mutat rá Kovács Ildikó önvédelmi instruktor, aki szerint a zsebtolvajok olyan gyorsan és észrevétlenül dolgoznak, hogy gyakran csak órákkal később vesszük észre, hogy kiloptak valamit a táskánkból. "A zsebesek ellen csak úgy védekezhetünk, ha kellőképpen figyelmesek vagyunk" - teszi hozzá.
A szakértő szerint megfelelő körültekintéssel már az első jeleknél megelőzhetjük a zsebtolvajlást. "Ha valaki a tömött buszon, a mozgólépcsőn vagy éppen az adventi vásárok forgatagában szorosan mellénk áll, lökdös, megpróbál minket eltolni, az egy értelműen utalhat arra, hogy a táskánkban vagy a zsebünkben lapuló értékeinkre pályázik" - magyarázza. Úgy véli, ilyenkor nagyon jó megoldás lehet, ha nem csak ellentartunk a lökésnél, bizonyítva ezzel határozottságunkat és stabilitásunkat, hanem hangosan rá is szólunk az illetőre, így felhívjuk a környezetünk figyelmét is a veszélyre.
Kovács Ildikó szerint rendkívül fontos, hogy a táskánk mindig zárva legyen, lehetőség szerint elől hordjuk, vagy szorítsuk a hónunk alá, hiszen így a tolvajok nem férnek hozzá a cipzárhoz. A kismamák gyakran a babakocsira akasztják táskájukat vásárlásközben, így a zsebesek szabad prédaként tekintenek rájuk. Szintén a legvédtelenebbek közé tartoznak a szépkorúak, akik többsége ráadásul jószándékúan tekint mindenkire. A karácsonyi időszakban azonban a szakértő szerint nem árt, ha gyanúval élnek akkor, ha valaki túlságosan is segítőkésznek bizonyul és átvenné tőlük a táskák cipelését. "Könnyen lehet ugyanis, hogy abban a pillanatban, hogy megfogják az ajándékokkal megrakott szatyrot már nem a zebrán akarják átkísérni az idős áldozatukat, hanem sarkon fordulva elrohannak" - teszi hozzá Kovács Ildikó.
Az önvédelmi oktató szerint, ha mégis megtörténik a baj, és észleltük, hogy ellopták tőlünk a telefonunkat, vagy pénztárcánkat az összes irattal együtt, azonnal forduljunk a rendőrséghez. "Tegyünk egyrészről feljelentést, másrészről jelezzük személyi igazolványunk, és a többi iratunk elvesztését. Értesítsük a bankot, zároltassuk hitelkártyánkat, s hasonlóképpen járjunk a mobiltelefonunkkal is" - magyarázza. Amennyiben pedig a lakáskulcsunkat is elhagytuk a többi holminkkal együtt, haladéktalanul cseréltessük ki a zárakat, hogy megelőzhessük a további, immáron nagyértékű lopásokat.
Névjegy
Kovács Ildikó önvédelmi instruktor közel másfél évtizede űz többféle harcművészeti stílust és küzdősportot, nyolc éve pedig speciális, női önvédelmi képzéseket is tart. Évente mintegy 150 előképzettséggel nem rendelkező tanítványt készít fel fizikálisan és mentálisan. A képzésein elsajátított védekező technikákat a résztvevők éles helyzetekben is eredményesen alkalmazzák. Úgy véli: az önvédelem olyan tudás, amelyet mindenkinek el kellene sajátítania.