Mielőtt erdőbe - mezőbe kirándulásokat szervezünk vagy sétákat teszünk a szabadban, érdemes informálódni a kullancs által elszenvedhető betegségekről.
Már most is napjában több telefonhívás érkezik az Orpheus Állatvédő Egyesület információs telefonjára, mely állat és ember kárára bekövetkezett kullancscsípés kapcsán kér felvilágosítást.
A meleg és nedves közeg a kullancsok szaporodásának kedvez. Nem csak az erdőkben, ligetekben, de a települések belterületein, így például a belvárosi utcákon is szép számmal megtalálhatóak lehetnek a kullancsok.
Mi a teendő kullancscsípés esetén?
Fontos megjegyezni, hogy kb. csak minden ezredik kullancs fertőzött a Lyme-kór vagy az esetlegesen jelentkező babesia-fertőzés vírusával, tehát a kullancs csípés ténye nem egyenlő a megbetegedés lehetőségével!
A kullancsot mihamarabb el kell távolítani. A parazita eltávolítás módjára nincs egyértelműen jó módszer. A lényeg, hogy lehetőleg ne nyomjuk össze a rovar potrohát! Így nem "fecskendezzük" magunkba (vagy háziállatunkba) annak tartalmát. Érdemes szakemberre (orvosra) bízni az eltávolítást!
Csípést követő 48 órán belül védőoltást (passzív immunizálás) kérhetünk orvosunktól, de ez minden esetben egyéni mérlegelést kíván.
A megelőzés
A betegség megelőzésének biztos (szinte 100%-os) módja a megelőző védőoltás sorozat. (Aktív immunizálás). Léteznek emellett riasztószerek is. Ezzel kapcsolatban is kérjük ki háziorvosunk, állatunkkal kapcsolatban pedig az állatorvos ajánlását.
Orpheus Egyesület
www.zug.hu
www.sinter.hu
Adó 1% az állatvédelemre: 18464654-1-06,