A legtöbb ember munka után a családjával tölti idejét. Ha már mindenki elvégezte a házimunkát és a gyermekek is megírták az aznapi házi feladatot benn a házban egy idő után unalmassá válik a TV előtt ülni, vagy egész este a telefon képernyőjét nézni. A gyerekek nem tudnak a sötét miatt kinn játszani az udvaron önfeledten, akkor éppen itt az idő leporolni a meglévő társasjátékokat. Írom is miért.
1. Élményt nyújt
A legfontosabb időtöltés egy ember életében a szeretteivel töltött idő és annak minősége. Az ember lelkileg egyaránt átélt élményei mélyebb hatást gyakorolnak a személyre, ami az eseményeket maradandó tartalommá alakítja. A játék során megélt érzések és hangulatok elraktározódnak az agyban, ami hosszú időn át az emberrel marad és akár átsegíti őt a nehéz napokon is.
2. Megtanít veszíteni, nem feladni és nyerni
Egy kalap alá veszem a fenti megnevezéseit az élet folyamatának, hiszen nem lehet elkülöníteni azokat egymástól. Valahol mindig összeérő helyzetekről beszélünk. A társasjáték során függünk társunk cselekedeteitől, ahogy a való életben is. Ám kizárólag önmagunk következő lépését tudjuk befolyásolni. Aki megtanulja irányítani saját életét és kezelni a sikereket és kudarcokat, az mindig képes lesz felállni és tovább indulni. A játékosok motivációját a pozitív tapasztalat adja, amivel képessé válnak több kompetenciával szembenézni a kihívásokkal. Habár az élet valójában nem ilyen egyszerű és nem is játék, azért itt gyakorolni még mindig élvezetesebb és kifizetendőbb.
3. A szeretet a legfontosabb
Nem csak játszani szükséges szeretettel, de élni is. A társas-, kártyajáték képes rádöbbenteni az embert mennyi szeretet lakozik önmagában és társaiban. Ha segítünk valakit vagy hagyjuk, hogy nekünk segítsenek, ha elnézzük neki, hogy sunyított, mind a szeretetünk jeleit továbbítja. A kedvességet, együttérzést, mások javára történő jóindulatú törődést. Ugyanúgy megtehetjük saját személyünkkel is. A pozitív érzelem használata és kifejezésre juttatása pedig elengedhetetlen a mindennapokban.
4. Nem éri meg csalni
Szokták mondani, hogy az igazság mindig győz. Mikor mennyi idő alatt, de mindig fény derül az igazságra. A hazugság és az átverés következményeit pedig muszáj vállalnunk, nem bújhatunk ki a felelősség alól, legalább is nem érdemes, mert a könnyebb utat választva nem biztos, hogy képesek leszünk ugyanolyan hatékony fejlődésre. Emellett valósághűen létezni és alkalmazkodni a környezethez alapvető igényünk.
5. Nézz előre
Játék közben tanuljuk meg a leghamarabb, hogy az ember jobban érvényesül az életben, ha nemcsak a következő lépését figyeli, de felkészül a többire is.
A társasjátékokban az a jó, hogy élvezzük minden percét, s ha még tanulunk is belőle valamit... nos, annál nem kell több! De ne feledjük el, a játék során nem tanulunk új dolgokat, csak előjönnek a már bennünk lévő személyiségjegyeink. Megismerni, élvezettel segíteni önmagunk és mások életét ajándék.
Éljünk vele!
Kép: Peggy Choucair képe a Pixabay -en.