Ki veszi át a vállalkozásunkat, mikor mi visszavonulunk? Mi történik, ha minket holnap elüt a busz, és nem tudjuk tovább működtetni a családi vállalkozást?
Ha ezekre a kérdésekre nem tudjuk a választ, nem elemeztük körültekintően az utódlás tervezést, és kockára tesszük a vállalkozás számára az évek során kínkeservesen létrehozott egyenlőséget.
Ron Johnson, a Nemzetközi Vállalat Brókerek Szervezetének (International Business Brokers Association – IBBA) vezetője a következőket mondja: „Az esetek túlnyomó részében az utódlás tervezés csak utólagos megfontolás tárgyát képezi. Feltétlenül érzelmi tartalmú kérdésről van szó, amellyel a vállalkozás tulajdonosa nem akar szembesülni. Nem akar arra gondolni, hogy a vállalkozása nélküle fog továbbhaladni.”
Az IBBA a legnagyobb nemzetközi non-profit szervezet, amely kifejezetten azon személyek és cégek érdekében működik, amelyek az üzleti brókerszakma, a fúziós tevékenységek és beszerzések különféle aspektusaiban érintettek.
Az IBBA nemrég 5 nagyszerű javaslattal állt elő a családi tulajdonban működő vállalkozások számára a hatékony utódlás-tervezés érdekében.
• Legyünk realisták a vállalati utódlástervezéssel kapcsolatban. Valószínűleg a legidősebb fiunknak vagy lányunknak szeretnénk továbbadni a vállalkozást, így ők a helyünkre léphetnek. De valóban ez lenne a legjobb lehetőség? Ne feledkezzünk meg a többi családtagról, esetleg választhatunk valakit a cégen belül, vagy talán el is adhatjuk a vállalkozást egy harmadik félnek. A közvetítő átsegíthet minket az átalakulási folyamatokon, és segíthet minket okos döntések meghozatalában.
• Vegyünk számba valamennyi lehetőséget. Ne felejtsük, hogy az irányítás és tulajdonosi szerep nem feltétlenül jelenti ugyanazt. Kijelölhetünk egy családtagot, aki a vállalati vezető lesz, viszont a tulajdonjogot egyenlően eloszthatjuk több családtag között.
• Vonjuk be a családtagokat az utódlás-tervezés folyamatába. A családtagokat mindenről informáljuk. Az utódlás-tervezés egyedüli kidolgozása, majd annak szimpla ismertetése a család felé csak elégedetlenséget szül, mikor nyilvánossá tesszük terveinket.
• Vonjunk be külső szakértőket az utódlás-tervezés területéről. A megfelelő szakemberek alkalmazása, beleértve a közvetítőt is, segíthet a lehető legjobb utódlás-tervezésben. A tapasztalt külsős tanácsadó objektívebben fogja szemlélni a vállalkozást és a céljainkat.
• Képezzük ki utódainkat és dolgozzunk együtt velük. Szenteljünk idő arra, hogy együtt tudjunk dolgozni azzal a személlyel, akit kiválasztottunk, hogy átvegye a céget, aki így már tudni fogja, mi szükséges ahhoz, hogy a vállalkozás továbbra is sikeres maradhasson. Ha egyszerűen csak hatalmat adunk nekik tanácskozási lehetőség nélkül, valószínű, hogy kudarcot vallanak… és a vállalkozás is.
Ezeket a vállalkozás utódlás-tervezésre vonatkozó tippeket minden családi vállalkozás tulajdonosnak érdemes megfontolni. Első lépésként döntsünk úgy, hogy már most nekiállunk az utódlás-tervezés folyamatának.