A fura csak az, hogy pénzügyi coachként milyen gyakran hallom ezt a mondatot ügyfeleim szájából, amikor a pénzügyeik kapcsán éppen a párjukról panaszkodnak. Pénzügyi coachingjaim 80%-ában ugyanis legkésőbb a második ülésen már nem a pénzről van szó, hanem átcsapunk párkapcsolati coachingba. Hogy lehet az, hogy még a saját párkapcsolatunk pénzügyeiben is kísértenek a szüleink? Himer Csilla pénzügyi coach segít.
Álljunk meg egy szóra!
Ha a címben szereplő mondatot ejti ki a száján a párod, akkor két eset lehetséges:
- vagy nem tudja elfogadni azt, amit otthonról hoztál a pénzügyi batyudban – azaz azokat a pénzügyi magatartásformákat, amelyeket automatikusan indít el Benned egy-egy pénzügyi szituáció,
- vagy tényleg, és szintén automata üzemmódban ismétled a szüleid pénzügyi baklövéseit – amelyekről többnyire Te is tudsz.
Vegyük ezt az utóbbi esetet!
Szüleid pénzügyi hibáinak ismétlése
Tulajdonképpen ez a pénzügyi batyud része, csak a batyu egyéb tartalmainál sokkal irritálóbb lehet a párod számára.
Az első esetben, vagyis az automatikus pénzügyi magatartásformáknál ugyanis arról van szó, hogy melyek azok a pénzügyi hiedelmek, belső parancsok, amelyek többnyire már gyerekkorodban ott kattogtak az agyadban. Annyira Beléd ivódtak, hogy totál természetes a Számodra, ezek szerint működsz. Sőt nem is egyszerűen természetesek, hanem egyenesen nem is ismersz mást – így aztán a párod számára lehet ugyan idegen a viselkedésed, gondolkodásod, de úgy érzi, ez Hozzád tartozik. Neki nyilvánvaló, hogy hol a gubanc, de Neked nem.
A szüleid pénzügyi baleseteinek ismétlése azonban már más ügy: itt már vagy Te is kritikusan állsz hozzá a szüleid ballépéseihez, vagy legalább a párod a saját tudása révén képes Számodra is egyértelművé tenni, hogy ez így nagyon nem jó – Te pedig helyeselsz. Bármelyikről van is szó, a lényeg, hogy szóban, megnyilvánulásaidban elismered, a szüleid pénzügyi magatartása nem O.K. – a párod számára pedig innentől totálisan érthetetlen, miért csinálod mégis ugyanúgy, mint a szüleid, akiket ugyanezért elítélsz, vagy legalábbis elismered, hogy nem jól csinálják.
A hiba nem a tudatosságodban van...
... hanem a Te készülékedben. Hiába tudod ugyanis ésszel, hogy ez nem jó, ha egyszer ez a magatartás volt annak idején a követendő minta, akkor ez rögzült.
A pénzügyi coach (köz)beszól:
Mindez azonban nem ment fel a változtatás lehetősége és felelőssége alól! Csak magyarázatot ad arra, hogy miért nem lesz könnyű a változás. Ha ehhez jól jönne valaki, aki segít átlendülni a kezdeti nehézségeken, akkor nézz szét itt! ›››
Vagyis a hiba pont nem a tudatosságodban, hanem a tudatalattidban van. :)
Mit tehetsz az automata üzemmódod ellen?
Két dolgot is.
Az egyik az egyéni megoldás, amikor csak a Te robotpilóta-programjaidat tisztogatjuk. Ehhez elkél egy pár coachingülés és szokásátalakító gyakorlat. (Meg persze jól jön a párod támogatása is, mert az mindig jól jön. De hát a cél jó és közös, akkor miért is ne?) Ha szívesen belevetnéd Magad a szokásaid átkalibrálásába és egy tisztességes töredezettségmentesítésbe a tudatalattid tájékán, akkor ide írj! ›››
A másik megoldás pedig az, amit inkább javasolnék – mert szinte garantált, hogy a párod is őrizget a tudatalattijában valami olyan progit, ami ha még nem is okozott eddig gondot, de majd úgy is fog. Ez pedig az, hogy mindketten fogjatok neki a „tisztogatásnak”.
Ez már csak azért is ajánlatos, mert ez remek alkalmat adhat Nektek arra is, hogy ne csak a szülői baklövések újrajátszásától szabaduljatok meg, hanem arra is, hogy más pénzügyi nézeteltéréseiteket is kisimítsátok, de legalábbis közelítsétek egymáshoz. Erre ezt készítettem Nektek ›››
Fotó: artur84/FreeDigitalPhotos.net
Himer CsillaKisvállalkozások kreatív kontrollingjaElérhetőségem: Honlap: http://www.zsebedremegyek.hu |