Kinek jár?
Anyasági támogatásra jogosult a szülést követően
- Az anya, aki terhessége alatt legalább négy alkalommal - koraszülés esetén legalább egyszer - terhesgondozáson vett részt.
(Ha az anya hitelt érdemlően igazolni tudja, hogy a terhesség alatt legalább 5 hónapig egybefüggően külföldön tartózkodott, akkor ezt nem kell igazolni. A gyakorlatban ez elég nehézkes, legfeljebb nem uniós országnál merülhet fel az útlevélbe nyomott pecsétekkel történő igazolást).
Az anyasági támogatás a jogosultat akkor is megilleti, ha a gyermek halva született, ebben az esetben a halvaszületés tényét bizonyító okiratot csatolni kell.
- Az örökbefogadó szülő, ha a szülést követő 180 napon belül az örökbefogadást jogerősen engedélyezték.
- A gyám, ha a gyermek a születését követően 180 napon belül - jogerős határozat alapján - a gondozásába kerül.
Mikor nem jár?
Nem jár anyasági támogatás, ha
- a szülők a gyermek születését megelőzően nyilatkozatban hozzájárultak a gyermek örökbefogadásához,
- a megszületett gyermek a gyámhatóság jogerős határozata alapján családból kikerülést eredményező gyermekvédelmi gondoskodásban részesül.
Ha azonban
- a gyermek örökbefogadásához való hozzájárulásról szóló nyilatkozatot visszavonták
- a családból kikerülést eredményező gyermekvédelmi gondoskodást megszüntetik, és a továbbiakban az anya gondoskodik a gyermek neveléséről
az anyasági támogatás - a szülést követő 180 napon belül benyújtott igény esetén - megilleti a jogosultat. Ezekben az esetekben az igénybejelentéssel egyidejűleg be kell mutatni
- a gyermek örökbefogadásához való hozzájárulás visszavonásáról szóló nyilatkozat másolatát, illetve
- a családból kikerülést eredményező gyermekvédelmi gondoskodás megszüntetéséről szóló gyámhatósági határozatot.
Mennyi az összege?
Összege a gyermek születésének időpontjában érvényes öregségi nyugdíj legkisebb összegének 225 százaléka (2015-ben: 64.125 Ft), ikergyermekek esetén gyermekenként 300 százaléka (2015-ben: 85.500 Ft/gyermek).
Ez nettó összeg, semmit nem vonnak belőle, bevallani sem kell.
Hol kell igényelni?
A szülést követő 180 napon belül az igénylő lakóhelye szerint illetékes Magyar Államkincstár Családtámogatási Irodájánál. Ha anyuka igényli a családi pótlékot, akkor ezt érdemes összekötni az anyasági támogatás igénylésével, családi pótlékot viszont csak az igénybejelentést megelőző 2. hónap 1. napjáig lehet visszamenőleg igényelni, úgyhogy inkább ezt a dátumot tartsuk szem előtt az anyasági támogatásnál is.
2008. január 1. óta - az orvosi igazolások, dokumentációk kivételével - elegendő az okmányok másolatát benyújtani, nem szükséges az eredeti iratokat mellékelni. Ez az egyetlen családtámogatási forma, amelyet NEM lehet elektronikusan igényelni, tehát ügyintézni csak személyesen vagy postai úton lehet.
A családtámogatási irodák elérhetőségeit itt találhatóak. Ahol a munkáltatónál működik családtámogatási kifizetőhely (2008-tól már csak a rendvédelmi szerveknél), ott a családtámogatási kifizetőhelyen kell igényelni.
Mi kell az igényléshez?
- A terhesgondozást végző orvos igazolása arról, hogy szükséges alkalommal részt vett a terhesgondozáson (nem a terhes kiskönyv, hanem egy külön igazolás intézményi és orvosi bélyegzővel, csak az orvostól jó az igazolás, védőnő ilyet nem tud adni )
- Kitöltött igénybejelentő
- Az igénylő
- személyi igazolványa
- lakcím kártyája
- TAJ kártyája
- bankszámla szerződése vagy bankszámla számát igazoló dokumentum (pl. utolsó havi kivonat felső része lemásolva), ha valaki átutalással kéri
- A gyermek(ek)
- TAJ kártyája
- születési anyakönyvi kivonata
Nem hagyományos esetekben szükség van a következő iratokra is:
- gyám általi igénylés esetén a gyámhatóság jogerős határozat másolata arról, hogy a gyermek a gyám gondozásába került
- örökbefogadott gyermek esetén az örökbefogadás engedélyezéséről szóló jogerős határozat másolata
- ha az anya a támogatás felvételét megelőzően meghalt, az anya halotti anyakönyvi kivonata