Ki jogosult rá?
A gyermeknevelési támogatást az a szülő, nevelőszülő vagy gyám veheti igénybe, aki saját háztartásban három vagy több kiskorút nevel. A támogatás a legfiatalabb gyermek 3. életévétől a 8. életévének betöltéséig jár, vagy addig, amíg a legnagyobb gyermek be nem tölti a 18 éves kort.
A GYET mellett legfeljebb heti 30 órát meg nem haladóan kereső tevékenységet lehet folytatni, vagy otthonról is lehet dolgozni, itt nincs időkorlátozás.
A gyermeknevelési támogatásra való jogosultságot nem érinti a gyermekek napközbeni ellátást biztosító intézményben való elhelyezése.
Mikor nem jár?
Nem jár a GYET, ha
- olyan gyermek után igénylik, akit a gyermekek védelméről és gyámügyi igazgatásról szóló törvény alapján ideiglenes hatállyal elhelyeztek, átmeneti vagy tartós nevelésbe vettek, továbbá 30 napot meghaladóan szociális intézményben helyeztek el
- előzetes letartóztatásban van az igénylő, vagy szabadságvesztés büntetését tölti
- a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 4. § (1) bekezdés i) pontja szerint rendszeres pénzellátásban részesül, ide nem értve a gyermekgondozási segélyt és gyermeknevelési támogatást, az ezek folyósítása mellett végzett kereső tevékenység után járó táppénzt, baleseti táppénzt, továbbá a járási hivatal által a fokozott ápolást igénylő súlyosan fogyatékos személy gondozását, ápolását végző személy kérelmére megállapított ápolási díjat.
Mennyi az összege?
Azonos az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegével (jelenleg ez 28.500 Ft), melyből nyugdíjjárulék, illetve magánnyugdíj-járulék kerül levonásra havonta. Töredékhónap esetén egy naptári napra a havi összeg harmincad része jár. Az ellátás időtartama a nyugdíjjárulék levonása mellett, szolgálati időnek számít.
Hol és mikor igényelhető?
A munkáltató családtámogatási kifizetőhelyén, vagy annak hiányában a lakóhely szerint illetékes Magyar Államkincstár Megyei Területi Igazgatóságánál. Az igény benyújtást megelőző 2. hónap első napjáig lehet visszamenőleg igényelni.
Az igény bejelenthető
- személyesen (vagy meghatalmazott útján),
- postai úton , vagy
- elektronikusan kizárólag ügyfélkapus regisztrációval rendelkező ügyfelek saját családtámogatási igénye nyújtható be, e-mailben nem érvényes az igénybejelentés.
Milyen okmányok kellenek az igényléshez?
2008. január 1. óta a családtámogatási ellátások igényléséhez - az orvosi igazolások, dokumentációk kivételével - elegendő az okmányok másolatát benyújtani.
- Kitöltött igénybejelentő
- Az igénylő
- személyi igazolványa,
- lakcímnyilvántartó kártyája,
- adóazonosító jelét tartalmazó adókártyája.
- A szülők és a gyermekek
- TAJ kártyája.
- A gyermek(ek) születési anyakönyvi kivonata.
- Magánnyugdíjpénztári belépési nyilatkozat záradékolt példánya;
- Munkaviszony esetén a munkáltató fizetés nélküli szabadság engedélyezése;
- Munkanélküli ellátást szüneteltető igénylő esetében a szüneteltetésről szóló határozat;
- Tartósan beteg vagy fogyatékos gyermek esetében gyermekklinika, gyermek-szakkórház, kórházi gyermekosztály, szakambulancia, szakrendelő vagy szakgondozó intézmény szakorvosa által - formanyomtatványon - kiállított igazolás
- Amennyiben igénylő nyugellátásban részesül, úgy a megállapító határozat.