Mint minden jelentős műtéti beavatkozásnak, ennek is vannak veszélyei. Fontos tudni és megérteni ezeket a veszélyeket egy császármetszés előtt, hogy felkészülten beszélgethess az orvosoddal és megfontolt döntéseket hozhass.
Kockázatok és komplikációk az anyára nézve:
A következő veszélyek bármilyen hasi műtéttel kapcsolatban érvényesek.
- Fertőzés: A fertőzés megtörténhet a hasi vágáson, a méhben vagy más medencetáji szervekben.
- Vérzés, vérveszteség: Egy császármetszés során az anyuka több vért veszít, mint egy hagyományos szülésnél. Ez anémiához (vérveszteséghez) vagy vérátömlesztéshez vezethet (100-nól 1-6 nőnek lesz szüksége vérátömlesztésre).
- Szervek sérülése: Belső szervek lehetséges sérülése (Például: hólyag, belek) (minden 100 esetből kétszer fordul elő).
- Letapadás: Kialakulhatnak hegszövetek a medencetájékon, amelyek elzáródást és fájdalmat okozhatnak. Ez olyan jövőbeli terhességi komplikációkhoz is vezethet, mint a placenta previa vagy a méhlepény leválás.
- Meghosszabbított kórházban tartózkodás: Egy császármetszés után, általában a szülés után 3-5 napig tartanak a kórházban, ha nem léptek fel komplikációk.
- Hosszabb gyógyulási idő: A felépüléshez szükséges idő néhány héttől pár hónapig terjed egy császármetszés után, mely hatással lehet a babáddal való kapcsolatodra (14-ből 1 nő tapasztal fájdalmat a metszés mentén, 6 vagy több hónappal a műtét után).
- Gyógyszerek által kiváltott reakciók: A tested negatívan reagálhat az érzéstelenítőre vagy a műtét után bevett gyógyszerekre.
- További műtétek veszélye: Például: méheltávolítás, hólyag műtét vagy egy újabb császármetszés
- Gyermekágyi halálozás: A császármetszések esetében magasabb a gyermekágyi halálozások aránya, mint a hagyományos szüléseknél.
- Érzelmi reakciók: A császározott nők negatív élményként élhetik meg a szülést és gondok adódhatnak az anya és a baba közti kapcsolatban.
Kockázatok és komplikációk a babára nézve:
- Koraszülés: Ha a fogamzási dátumot rosszul számolták ki, a császármetszéssel világra segített baba még fejletlen lehet és alacsony súllyal születhet.
- Légzési problémák: A császármetszéssel világra jött babáknál gyakrabban fordulnak elő légzési és légzőszervi problémák. Néhány kutatás eredményei szerint gyakrabban van szükség segítségre a császármetszések során, mint hüvelyi szülésnél.
- Alacsony APGAR értékek: Alacsony APGAR értékeket eredményezhet az érzéstelenítő, a szülés előtti magzati problémák és a szülés közbeni stimuláció hiánya (a hüvelyi szülés természetes stimulációt biztosít a baba számára a szülőcsatornában).
- Magzati sérülés: Nagyon ritkán előfordul, hogy a babát megkarcolják vagy megvágják a metszés közben (100 esetből 1-2-szer fordul elő ilyen).
- Ha az orvosod császármetszést javasolt és nem vagy vészhelyzetben, szánj rá időt, hogy alaposan átbeszéljétek a lehetőségeidet az operációt illetően.
- Tegyél fel kérdéseket, hogy megértsd miért javasolták a császármetszést
- Érdeklődj alternatívákról, amelyek elképzelhetőek lennének a helyzetedben
- Hasonlíttasd össze az összes lehetséges veszélyt és komplikációt, ami fennállhat, ha császármetszéssel hozod világra a babádat, vagy ha hagyományos úton szülnél.
- Szerezz információt a műtét utáni normál eljárásokról (pl.: mikor tarthatod a kezedben a babát; milyen hamar kezdheted el szoptatni; fogsz-e kapni olyan gyógyszert, ami álmossá tehet a műtét után).
Lektorálta: Dr. Eszlári Péter
Fotó: radnatt/FreeDigitalPhotos.net
Bemutatkozás Aktuális Cikk Kérdezz-felelek |
Dr. Eszlári Péter
|