Akadnak olyanok, akiken félideig vagy akár a hatodik hónapig szinte semmi sem látszik, de olyanok is, akik már 13-14 hetesen egészen „kismamásan” festenek. Ily módon az alapkérdésekre is többféle válasz létezik.
- Mikor érdemes először kismamaruhát vásárolni?
Alapvetően nem a pocak növekedésével van összefüggésben a válasz. Sokkal inkább azzal, hogy a kismama mit érez kényelmesnek, illetve, hogy a korábbi ruhatárában milyen holmik, elsősorban milyen nadrágok, szoknyák voltak megtalálhatóak? Amennyiben a kényelmes, laza gumis derékkal ellátott cicanadrágok, esetleg joggingok voltak túlsúlyban, akkor ezek nyilvánvalóan tovább hordhatók, mint a szabott derekú, feszes farmerek, szűk alsók. Általánosságban azonban mégis csak kijelenthető, hogy legkésőbb a harmadik hónap végére már nem kényelmesek a normál női alsók, így az első trimeszter végén érdemes körülnézni a kismamaboltban. Persze, sokan már korábban is úgy érzik, hogy szorítja őket a naci, ezért azt gondolom, mindenki akkor szerezze be az első pocakos nadrágját vagy szoknyáját, amikor úgy érzi, zavarja a korábbi nadrágja, szorítja, kényelmetlen, nem akad olyan ruhadarabja, amelyben úgy érezné, kellemes viselni, s nem kell aggódnia, hogy a szorítás nem csak számára zavaró, de akár árthat a babának is.
- Hogyan válassza ki az újdonsült kismama első ruhadarabjait?
Ilyenkor érdemes olyan kismama holmit keresni, ami még elbírja néhány további kiló „érkezését”, illetve a pocak körfogatának növekedését. Legjellemzőbbek a pamutos betéttel ellátott szoknyák, nadrágok, melyek szinte a várandósság egész ideje alatt hű társaink. Sőt, némelyik modell még később is viselhető. Először válasszunk egy évszaknak megfelelő, úgynevezett standard nadrágot, ami lehet farmer vagy egyenes szárú fekete vagy barna szövetnadrág, nyáron len vagy vékony pamutszatén. Szoknyából a kismama életformájának, s amennyiben dolgozik, a munkakörülményeinek megfelelően elegáns szövet, esetleg farmer, sztreccs vászon, nyáron valami vékony lenge textil vagy lenvászon alapanyagú modellben gondolkodhatunk. Lényeg, hogy a kismamának ne kelljen lemondani korábbi stílusáról, csupán azért, mert babát vár. Alsó mellé felső is dukál, saját stílushoz igazítva feszes vagy úgynevezett „kismamás”. Egy jó kismama felső szintén végigkísér minket a 9 hónapon át, sőt akár utána is! Egy szó, mint száz, első körben egy vagy két nacit vagy szoknyát szerezzünk be, hozzá pedig egy felsőt, esetleg kardigánt vagy pulcsit. Két hónappal később pedig érdemes újra körülnézni, hiszen az alakunk is változik, a pocakunk is nő és nagy valószínűséggel az időjárás sem marad ott, ahol korábban volt…
- Honnan tudhatom előre, hogy menyit fogok hízni? És ennek megfelelően, milyen méretű kismamaruhát válasszak?
Nem túl kiszámítható, hogy mennyit szedünk fel életünk legizgalmasabb 9 hónapja alatt, ugyanis abszolút nem függ össze azzal, hogy egyébként mennyire vagyunk hízékonyak. Sőt, az a személyes tapasztalatom, hogy akik már eleve rendelkeznek egy kis túlsúllyal, kevesebbet szoktak ilyenkor felszedni. A várandósság alatti hízás alapvetően hormonok játéka, s mindőnk más és más módon reagál erre. Persze a tudatos táplálkozás és a - nem frissiben pocakosan elkezdett - sport nagyon sokat segíthet. Talán jó tipp lehet, hogy aki az első trimeszterben szinte semmit sem hízott vagy akár még fogyott is, jobb esélyekkel indul. Aki viszont nagyon hamar elkezd kerekedni, sajnos valószínűleg a gyarapodása üteme csak nagy tudatossággal lesz majd kordában tartható. Hangsúlyozom, hogy ezek saját tapasztalataim, s bár nagyon sok kismamával vagyok kapcsolatban, mégsem mondhatnám, hogy bármiféle reprezentatív kutatás eredményei. Tehát, ha kezdetben nem sokat szedtünk fel, akkor pusztán elővigyázatosságból azért ne válasszunk két számmal nagyobbat a kelleténél. Viszont nagyon feszeset se, mert a kényelem nagyon fontos ebben az időszakban. Talán a legjobb, ha olyan alsót választunk, amely mellé azért még befér a kezünk, illetve, ha a pocak részbe betesszük a két kezünket és kihúzzuk a betétet akkorára, amekkora egy jó nagy 9 hónapos poci lehet, s azt is „elbírja”, akkor várhatóan megfelelő lesz a várandósság végéig. Alapvetően az erősen sztreccses alapanyagú nadrágok nagyszerű választások, hiszen vigasztalón követik változó formánkat. A felsők esetében nem kell ennyire aggódni, hiszen szinte mindig nagyon elasztikusak, még ha feszülnek is a pocin.
- A hetedik hónap táján érdemes még bármiféle kismama ruhát venni?
Előfordulhat, hogy a kismama az utolsó trimeszterben erős gyarapodásnak indul, ezért a korábbi pocakos holmijai már sehogyan sem kényelmesek. Ebben az esetben mindenképpen érdemes még beruházni, mert 1-2 hónap is nagyon hosszú idő ahhoz, hogy gyermekünk várásának időszakát elrontsuk a rosszkedvünkkel vagy azzal, hogy a ruhatárunk miatt ki sem mozdulunk otthonról. Nem beszélve arról, hogy egy szoros nadrág akár még bajt is okozhat. És talán az sem mellékes, hogy a szülés után egy darabig azért még nem leszünk régi, karcsú önmagunk, így egy jó kismama naci pár hónapig még tökéletes viselet lehet. Felsőkből ekkor már érdemes olyat választani, amely szoptatáshoz is alkalmas, így nem kell tőle sem megválni közvetlenül a szülés után.
Forrás: www.kismamaruha.hu
Kép: www.foter.com
Alakváltozás várandósság idején |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |
Csodában a Csoda... (Cikkíró pályázatra beküldött írás)
Szuszo
#1
2011. január 14. 10:14:37 | péntek |
Egy jó támpont ez a cikk a kismamáknak, mikor, milyen ruhát vegyenek.
|
|
|
|