Az utóbbi években rengeteg botrány robbant ki a szülés során elkövetett műhibákkal kapcsolatban. Egyre több nő tér haza elégedetlenül a kórházakból, s mind többen érzik úgy; joguk van dönteni saját testükről. Hosszú évtizedeken át mintegy "elnyomásban" éltek a nők, természetes volt, hogy a terhesség alatti vizsgálatok kötelezőek, be kell szedni az előírt vitaminokat, a szülés napján (sokszor még előbb) kórházba kell menni.
Ma már egyre többen ébrednek rá arra, hogy a jobb, ha ösztöneikre hallgatva hozzák világra gyermeküket. Nem egy kismamánál gyorsították meg természetellenes módon (infúzió, burokrepesztés) a szülés normális folyamatát, mely a későbbiekben problémákhoz vezetett. Ugyanakkor számtalanszor hangoztatják az orvosok, hogy "nyomjon" vagy éppen "most ne nyomjon", ezzel is hátráltatva, hogy a szülő nő saját érzéseire hallgatva a lehető legtermészetesebb módon hozza világra gyermekét.
Szinte kivétel nélkül férfiak hozzák a szabályokat, ők tiltják meg, hogy a nők a vajúdás időszakában sétáljanak, ezzel enyhítve a fájdalmakat. Férfi politikusok döntenek az abortuszról, az otthonszülésről. Leginkább férfi orvosok pártolják-, vagy éppen ellenzik a különböző fájdalomcsillapítási módszereket. Férfiak, akik soha nem lehettek várandósok, nem tudják mit él át egy nő a vajúdás, és a szülés folyamán.
Shelly Romalis "Gyerekszülés" című könyvének előszavában azt is megemlíti, hogy maga a gátmetszés nem csak a sérülések megelőzésére alkalmas. Sőt ez inkább csak egy jó indok arra, hogy ne kelljen kimondani: a gátmetszésnek igenis van szexuális vonatkozása, hiszen az utolsó öltést is a "férj öltésének" nevezik. És megint a férfiaknál tartunk, holott a szülésnek nem a szexualitásról, hanem a nő és gyermeke védelméről, egy új élet biztonságos születéséről kéne szólnia.
Ezért ébrednek rá egyre többen: ki kell törni a mások által ránk kényszerített normákból! Egy nőnek igenis joga van hozzá, hogy sétáljon a vajúdás alatt. Nem végezhetnek el felelőtlenül burokrepesztést, csak mert az orvosnak találkája van! A nők évezredeken át férfi segítség nélkül szültek, a saját otthonukban, bábák segítségével. Ma az orvosok többsége ezt felelőtlenségnek, vagy éppen felesleges kockázatnak tartja. Szerencsére néhány kórház -melyek valóban a szülő nők igényeire figyelnek- már biztosítja a kórházon belüli háborítatlan szülés lehetőségét. Arra viszont még várni kell, hogy az otthonszülés valóban elfogadott legyen.