SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Augusztus 1. - A Szoptatás Világnapja

Kis Melinda [cikkei] - 2009-07-23
Míg a méhen belüli életben az anya a köldökzsinóron keresztül táplálja a magzatát, addig a megszületés után is hasonlóan gondoskodik róla, csak akkor már a szoptatás során tudja biztosítani gyermekének a számára nélkülözhetetlen táplálékot, az anyatejet.

Augusztus 1. - A Szoptatás Világnapja

Az anyatej mennyiségi és minőségi összetételében a csecsemő legmegfelelőbb tápláléka. A szoptatás során, az összetevőinek koncentrációja a csecsemő igényeinek megfelelően változik.

Ha a történelemben visszatekintünk, láthatjuk, hogy a szoptatás nem újkeletű dolog, anyáink, nagyanyáink és még sorolhatnám rokni ágainkat tovább, mind így táplálták gyermeküket. A világ legtermészetesebb történése, hogy születés után az anya karjába veszi újszülöttjét, és megszoptatja. Szoptatás közben tekintetük összefonódik, és a külső szemlélő számára is egy meghitt, csak kettejük között létrejövő, irigylésre méltó, láthatalan szálakon egymásba fonódó szeretet kapcsolat, kötődés jön létre, anya és gyermeke között.

Nézzük, hogyan is történt régen a szoptatás:

Az afrikai néger anyák szoptatási nehézségeik esetén, a közelmúltban szült nagymama segítette ki lányát, és vállalta gyermeke és unokája egyidejű szoptatását. Évekig szoptattak, gyermeküket magukra kötve hordták, ebből következett, hogy igény szerint szoptatták, vagyis akkor amikor a baba jelezte éhségét.
Kr.e. 2250 - ben az volt jellemző, hogy, az anyák ált. 2-3 évig szoptattak. Szükség esetén az apa dajkát fogadott, aki szolgáltatásaiért eltartást kapott. Ha közben más gyereket is szoptatott, melle levágásával büntették
Az ókori Egyiptomban is ismerték a dajkaságot, úgy vélték, az ő tulajdonságait a gyermek örökli, ezért nagy méltóságra emelték.
Az indusoknál, az előkelőbbek ritkán szoptattak, a 10. napon a gyermek dajkához került. A dajkának középkorú, közepes termetű, testi fogyatékosság nélkülinek kellett lennie, a tejének pedig: tiszta és hab - fonál nélkülinek. Ha a fiatal csecsemő megbetegedett, a gyógyszert a dajkának kellett bevennie
Az ókori Rómában az anyától elvárták, hogy maga szoptassa csecsemőjét. Hűtlenséggel vádolták, ha nem szoptatott. A gazdagabb családok dajkát fogadtak.
1784 -ben Angliában, már a felső néposztály hölgy tagjai is maguk szoptatták gyermeküket.
A Francia felvilágosodás magával hozta a szoptatás elutasítását. A gazdagok dajkát fogadtak, vagy gyermeküket 2-3 évre vidékre adták.
Magyarországon a dajkaságot Mátyás király óta ismerik. A dajkák meglett korú asszonyok voltak, akik akár 4 Ft-ot is kaphattak egy - egy csecsemő szoptatásakor.
A XX. század -ban, Tauffer Vilmos és Heim Pál is felhívta a figyelmet arra, hogy
"egy nőnek a teje el ne apadjon, melléből fejje ki, vagy tejszívóval szívja le. Erre kórházban, szülőintézményben vagy anyaotthonban van lehetőség - lehet egy éhes gyermek által is megszívattatni, de ezt csak orvos rendelheti el, mert vérbajos csecsemő könnyen megfertőzheti az anyát, és viszont."
A védőnői szolgálat szerveződése idején (Stefánia Szövetség, Zöldkeresztes Szolgálat) merült föl az igény az anyatej gyűjtésére, közvetítésére, szervezett keretek között. Ez ma is így történik, szigorú szabályok betartása mellett.

Míg a méhen belüli életben az anya a köldökzsinóron keresztül táplálja a magzatát, addig a megszületés után is hasonlóan gondoskodik róla, csak akkor már a szoptatás során tudja biztosítani gyermekének a számára nélkülözhetetlen táplálékot, az anyatejet.

Az anyatej mennyiségi és minőségi összetételében a csecsemő legmegfelelőbb tápláléka. A szoptatás során, az összetevőinek koncentrációja a csecsemő igényeinek megfelelően változik. Az anyatej a csecsemő számára könnyen emészthető, immunanyagokat tartalmaz, biztonságos, és az idegrendszer fejlődésén túl, segíti az anya - gyermek kapcsolat kialakulását, illetve annak még szorosabbá válását. A szoptatás vigasztaló, fájdalomcsillapító, és nyugtató hatással van a szoptatott babákra.

Az anya szempontjából a szoptatás segíti a méh szülés utáni, minél előbbi visszaalakulását, csökkenti a szülés utáni vérzést, és segít mihamarabb visszanyerni a várandósság előtti testsúlyt. Valamint segít az anyának a babája jelzéseit minél előbb felismerni, egymásra hangolódni.
A szoptatott nők esetében, kisebb az esély egyéb nőgyógyászati betegségek, és a csontritkulás kialakulására.

Az anyatej összetevői:

Víz (87.5 %)
Szénhidrát (Laktóz, ami az agy érési folyamatában játszik szerepet)
Fehérje (Laktalbumin - laktglobulin, aminósavak - 19 féle, IgA)
Zsír (Az energiának majdnem a felét szolgáltatják, 167 féle zsírsav )
Ásványi anyag
Vitamin, Falósejtek
Emésztőenzimek
Hormonok
Növekedési faktorok
Specifikus ellenanyag

Az anyatejet kolostrumnak nevezzük a születéstől kb.10 napig - "Első oltás". 10-14 napig átmeneti tej a neve. Érett tejnek a 14. naptól, majd regressziós tejnek az elválasztáskor hívjuk.

Érdekességek, tudta - e, hogy:

Több mint 200 alkotóelemet tartalmaz az anyatej
Tökéletesen hasznosul
Faj azonos fehérjét tartalmaz
Egy csepp anyatejben 4000 élő sejt van
Az anyatejből 5 - ször annyi vas szívódik fel, mint a tehéntejből
Adott szoptatáson belül, az első tej vizesebb (alacsony energiatartalmú, szomjoltó)
Adott szoptatáson belül a hátsó tej zsírosabb (magasabb energiatartalmú)
Délelőtt az anyatej zsírtartalma alacsonyabb, fehérjetartalma magasabb
Délután a zsírtartalom nő, fehérjetartalom csökken
Este a zsír és fehérje aránya változatlan
Koraszülött babák mamáinak tejében, az energia, zsír, fehérje, Na, Cl, Ka, Fe,Mg -több, mint a terminusra szült anyák tejében
Koraszülött babák mamáinak tejében,a fertőzések elleni összetevők nagyobb koncentrációban vannak jelen
8 - 10 IQ ponttal magasabb intelligenciaszinttel rendelkeznek a szoptatott babák
Kiegyensúlyozott, önnálóbb gyerek, majd felnőttek lesznek belőlük

A szoptatás csodálatos dolog! A kezdetekkor az elhatározáson múlik szinte minden. Fontos mellette a család, férj támogató szerepe, és a szoptatásról szerzett korszerű ismeretek. A kórházban a minél előbbi mellretétel, a gyakori szoptatás, a háborítatlanság, nyugalom és a kitartás meghozza gyümölcsét, és a szoptatás útján elindul anya és gyermeke. Minden várandós kismamának és már szoptatós anyukának meghitt, bensőséges perceket kívánok átélni, mikor kezükbe tartva szoptatják gyermeküket.

Kis Melinda


Kis Melinda
Mentálhigiénés szakember

Peter Hess Hangmasszőr
Egyéni és kiscsoportos hangtál terápia, kismamáknak is


Elérhetőségeim:
E-mail: hangtal.com@gmail.com
Honlap: http://www.kismelinda.hu
http://www.hangtal.com
Facebook: Hangtál terápia Budapest
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja