SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tudnivalók az anyatejadásról

Családinet [cikkei] - 2017-08-10
Minden, amit tudnod kell, ha anyatejet szeretnél leadni.
Tudnivalók az anyatejadásról


Hogyan lehet valaki tejadó anya?

Az első anyatejadást meg kell előznie néhány vizsgálatnak, amely az anyatejet megkapó csecsemők érdekében elengedhetetlen.

Ezek a következők: tüdőszűrés, HIV-, Wa-, székletvizsgálat és a bőr megtekintése.

Ez így első olvasásra elég soknak tűnik, de ha a védőnőd segítségét kéred, akkor:

A védőnő:

1. segít megkeresni a Wa (Wassermann vizsgálat) eredményét: ezt a vizsgálatot a várandósság alatt általában az első vérvételkor elvégzik. A vizsgálatot többféleképpen is jelölhetik, ezek a következők lehetnek:  WA vagy VDRL vagy LUES vagy RPR vagy TPHA vagy CARDOLIP vagy PORTNOY. Az eredménye nem számszerű, hanem negatív vagy pozitív. A leletet be kell küldeni az Anyatejgyűjtő Állomásra, 1 éven belüli negatív eredmény fogadható el.
2. megtekinti a bőrödet (probléma esetén a vizsgálatot szakorvos végzi el), 1 hónapon belüli eredmény szükséges.


Ahová neked kell elmenned:

1. a tüdőszűrő vizsgálatra: ha nincs 1 éven belüli negatív leleted, ez a vizsgálat az Te szempontodból is hasznos, hiszen általában a várandósság miatt az éppen aktuális szűrővizsgálat elmaradt (az anyatej termelődésére és a saját gyermekedre nézve semmilyen káros hatása nincs a vizsgálatnak). A vizsgálat az állandó lakhely szerinti Tüdőszűrő Állomáson végeztethető el, TAJ kártya és személyi igazolvány szükséges hozzá, a vizsgálatról leletet kell kérni.

2. a vérvizsgálatra - HIV ellenanyag szűrő vizsgálat, – ha  nincs a várandóság ideje  alatt elvégzett negatív leleted, a  vizsgálat gyorsan lebonyolítható a Heim Pál Gyermekkórház Madarász utcai telephelyén, ahol soron kívül leveszik a vért, ezt a gyors lehetőséget azonban csak azon édesanyák vehetik igénybe, akik a budapesti Anyatejgyűjtő Állomáson adják le az anyatejet.
FIGYELEM, VÁLTOZÁS!!!  – munkaátszervezés miatt a vérvétel helye 2013.07.15-TŐL megváltozott cím: Budapest XIII. ker. Madarász Viktor u. 22-24. (Gyöngyösi úti metró megállónál) a sebészeti pultnál kell jelentkezni, vérvétel ideje: hétfőtől-péntekig 7:30-13:30 között, ebben az esetben a vérvételt követő héten megkezdődhet az anyatejadás. Vérvételkor először a sebészeti pultnál kell jelentkezni, ahol megtörténik a számítógépes adatfelvétel, a leletet az Anyatejgyűjtő Állomás kapja meg. 
A vizsgálat előtt lehet enni és inni, a vizsgálathoz nem kell beutaló, csupán a TAJ kártya, személyi igazolvány és lakcímkártya. Mivel az Anyatejgyűjtő Állomás is ezen a telephelyen található (hátul az udvarban), ezért mód van munkatársainkkal való közvetlen konzultációra, megbeszélésre is.

3. a széklet vizsgálatra – melyre háziorvosától BEUTALÓT vagy vizsgálatkérő lapot és SZÉKLETTARTÁLYT kell kérned. Nagyon fontos, hogy a beutalón a BEKÜLDŐ KÓDNAK, ORVOSI PECSÉTSZÁMNAK és NAPLÓSZÁMNAK szerelnie kell. A vizsgálati anyagot az Anyatejgyűjtő Állomás munkatársa a vizsgálati helyre elszállítja (ebben az  esetben a leletet az Anyatejgyűjtő Állomás kapja meg, 1 hónapon belüli negatív lelet szükséges.
Csak érvényes, negatív leletek birtokában kezdődhet el az anyatejadás!


Egyéb feltételek:
 

  • Anyatejet csak az-az édesanya adhat, aki nem szed, használ olyan gyógyszert, amelynek a hatóanyaga átkerül az anyatejbe. Ha az anyatejadás idején olyan gyógyszerszedése válik szükségessé, amelynek a hatóanyaga átkerül az anyatejbe, akkor az anyatejadást a gyógyszerszedés idejére fel kell függeszteni.
  • Anyatejet csak az-az édesanya adhat, aki káros szenvedélytől mentes (aki nem dohányzik, nem fogyaszt alkoholt, nem fogyaszt kábítószert).


Leadható legkisebb mennyiség:

Budapest területén már napi 200 ml anyatejért is házhoz megyünk.


Az anyatej ára:

Az anyatej literenkénti ára 2700 Ft (2016.10.17-től), amely adómentes jövedelem a tejadó anyák számára. Az anyatej árát havonta számoljuk el, az összeget postán küldjük, vagy a tejadó anyák bankszámlájára utaljuk.

 
Mit biztosít az Anyatejgyűjtő Állomás?
 

  • Az Anyatejgyűjtő Állomás csak a frissen fejt (nem fagyasztott) anyatejet veheti át, amelynek a fejéséhez intézetünk biztosítja a szükséges steril üvegeket.
  • Az üvegekbe lehet kézzel vagy mellszívó készülék használatával is fejni.
  • Szükség esetén az anyatejadás idejére ingyenesen mellszívó készüléket (Avent, Medela, Pesztonka) is tudunk biztosítani.
  • Adunk egy tájékoztató füzet is, amelyben gyakorlati segítséget nyújtunk a bakteriológiailag megfelelő minőségű anyatej fejésének megtanulásához. Tejadó anyukák szerint ez, begyakorlás után kb. 2-5 perc többlet időt és némi oda figyelést igényel. Ezen kívül ez a füzet tartalmazza az anyatejgyűjtéssel összefüggő egyéb információkat.

Az anyatej gyűjtése:
 

  • Az anyatej átvétele céljából gépkocsivezetőnk heti 3 alkalommal keresi fel otthonában Budapesten az anyatejadó anyákat, hétfő-szerda-pénteki napokon.
  • A közlekedés ismert nehézségei ellenére gépkocsivezetőink kb. 2 óra idő intervallumban tudják meghatározni, hogy az adott napon mikor érkeznek az anyatejért.
  • Az anyatej szállítása a gépkocsiban természetesen hűtőtáskában történik.
  • A főváros környéki településeken lakó édesanyáktól akkor tudjuk fogadni az anyatejet, ha a településen nincs rá igény és a lefejt anyatejet, minimum heti 3 alkalommal Budapest területére (hozzátartozók munkahelyére, lakcímére, egy gyermekrendelőbe, vagy az Anyatejgyűjtő Állomásra) bejuttatják.

Mi történik a begyűjtött anyatejjel?

1. Mennyiségi ellenőrzés: A beérkező anyatejet mennyiségét mérőhengerben mérjük le.

2. Az anyatej vizsgálata: A beérkező anyatejből mintát veszünk, melyet Mikrobiológiai Laboratóriumban bakteriológiai szempontból megvizsgálnak.

Ezen kívül a beérkező anyatejet további ellenőrizésnek vetjük alá.  A vizsgálat célja az, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy a beérkezett anyatej nem hígított anyatej-e?

3. Pasztörizálás: A vizsgálatok után az anyatejet abban az üvegben, amelyben az anya adta,  65 °C-on 30 percen át pasztörizáljuk. A pasztörizálás megfelelőségét, minden nap, minden vízfürdő mintájának vizsgálatával szintén a Mikrobiológiai Laboratóriumban ellenőrzik, majd a Laboratórium engedélye után, a vizsgálati eredmények birtokában az anyatejet kiadjuk.

Az anyatej egy részét a kórházakban ápolt gyermekek kapják meg, más részét az anyatejet nélkülöző, de már otthon gondozott gyermekek kaphatják meg, a gyermekgyógyász szakorvos javaslatára, térítésmentesen.
Erről bővebbet az anyatej igénylése oldalon olvashatsz.

Olvasd el kapcsolódó cikkünket: Mit kell tudni az anyatej fejéséről, és tárolásáról?

Forrás: Heim Pál Kórház
Kép: ParentingPatch / Wikimedia

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
A szerkesztő ajánlja