SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Alkohol és kávé szoptatás alatt - Teljesen tiltott?

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2018-08-17
Először a várandósság, majd a szoptatás során merül fel sok anyában a kérdés: muszáj-e lemondani a kávéról?
Valóban megbocsáthatatlan, ha néha lecsúszik egy pohár bor? Vagy létezik egy olyan határ, ami alatt a koffein és az alkohol még nem káros a gyermekre?
Alkohol és kávé szoptatás alatt - Teljesen tiltott?

 

Alkohol

Mivel az alkohol átjut a tejbe, legbölcsebb, ha szoptatás alatt teljesen tartózkodunk tőle. Különösen igaz ez az első három hónapra, vagy amíg sokat szopik a baba. Azonban emberek vagyunk, és a hosszú hónapokig, vagy akár évekig eltartó szoptatási időszak alatt lesz karácsony, születésnap, házassági évforduló – vagy akár csak egy olyan pillanat, hogy szívesen legurítanál egy korsó sört vagy egy pohár bort. Néha-néha, ha nem sűrűn fordul elő, nem kell az ilyen esetek miatt lelkiismeret-furdalást érezned, néhány szabályt azonban be kell ilyenkor tartani:

  • A véralkoholszint az ital elfogyasztását követő 30-90 percben a legmagasabb. Ebben az időszakban mindenképp tartózkodj a szoptatástól.
  • Egy pohár bor vagy sör elfogyasztását követően legalább két órán át ne szoptass.
  • Ha előre tudod, hogy inni fogsz, fejj le tejet, vagy készíts be tápszert! Az ivás után lefejt tejet azonban ne add oda a babának. A fejéstől nem fog hamarabb kiürülni az alkohol a szervezetedből.
  • Az alkohol elfogyasztása előtt vagy közben egyél valamit, utána pedig igyál vizet, ez segít a véralkoholszint alacsonyan tartásában.
  • Ha túl sokat ittál, addig ne szoptass, amíg ki nem józanodtál teljesen. Ittas állapotban semmiképp ne aludj egy ágyban a gyermekeddel!

Alapvetően azt mondhatjuk, hogy a fenti szabályok betartásával alkalmanként egy pohár bor vagy sör elfogyasztása nem okozhat problémát. A szervezet alkoholtűrő képessége azonban függ a súlyodtól is. Az alábbi felsorolásban egy egység alkohol 2 cl égetett szeszesitalt vagy 1 dl bort vagy 1 pohár sört vagy 1 koktélt jelent:

  • Ha egy 55 kilós nő egy óra alatt három egységet fogyaszt, a szervezetének 7 és fél óra kell a kiürüléshez.
  • Egy 80 kilós nő ugyanennyi alkoholtól már 6 óra alatt megszabadul.
  • Egy 63 kilós nő, aki egy óra alatt négy egységet fogyasztott, 9 óra múlva szoptathat biztonságosan.
  • Egy 80 kilós ugyanennyi ital után már 8 óra múlva.
     

Koffein

A kávéfogyasztás már keményebb dió. Normális esetben ugyanis az ember különösebb nehézség nélkül elvan hónapokig vagy akár évekig is alkohol nélkül, sok nő azonban már komolyan hozzászokott a koffeinhez, mire eljut a gyerekvállalásig.

Esetükben a hirtelen kávémegvonás fáradtságot, ingerlékenységet, vagy a leeső vérnyomás miatt akár fejfájást és rosszullétet is eredményezhet.

Szerencsére sem terhesen, sem később, a szoptatás alatt nem kell teljesen lemondanunk a kávéról. Itt is igaz, hogy az első három hónapban, ha lehet, kerüljük el, vagy legalább mérsékeljük a kávéfogyasztást, később azonban napi 300 milligramm – ami a csésze méretétől és a felhasznált kávé típusától függően 2-3 adagot jelent – elvileg gond nélkül fogyasztható.
Fontos azonban, hogy figyeld a babádat: ha ingerlékeny, rossz alvó, könnyen lehet, hogy a kávé okozza, ilyen esetben próbáld meg mérsékelni a fogyasztását.

Vedd figyelembe azt is, hogy egyéb termékek is tartalmaznak koffeint: a kóla és az energiaitalok mellett a csokoládé, sőt, bizonyos fejfájás-csillapító és allergia ellenes gyógyszerek is (bár szoptatás alatt amúgy is nagy körültekintéssel lehet csak gyógyszert szedni). A tea pedig teint tartalmaz, ami hasonló élénkítő hatással bír.

Az alábbiakban olvashatod a különböző termékek koffeintartalmát:

Kávé:

  • Kis csésze presszókávé: 60-75 mg
  • Közepes méretű Starbucks tejeskávé vagy cappuccino: 75 mg
  • Nagy méretű Starbucks tejeskávé cappuccino: 150 mg
  • Instant kávé: 31 mg
  • Koffeinmentes kávé: 2 mg

Tea (teintartalom, egy csésze, kb. 2,5 dl)

  • Fekete tea (főzött): 47 mg
  • Zöld tea (főzött): 25 mg
  • Koffeinmentes tea: 2 mg
  • Instant tea: 26 mg
  • Lipton ice tea (3,5 dl): 5 mg

Üdítőitalok: (nagy pohár, 3,5 dl)

  • Coca-cola: 35 mg
  • Cukormentes Coca-cola: 47 mg
  • Pepsi: 38 mg
  • Cukormentes Pepsi: 36 mg

Édességek:

  • Fekete csoki (3-4 kocka): 23 mg
  • Tejcsoki (3-4 kocka): 9 mg
  • Kávés fagylalt (1 gombóc): 2 mg
  • Kakaó (2,5 dl): 8-12 mg


Indexkép: pixabaychrisvg

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja