SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Még a dohányos anyák babáinak is jót tesz az anyatej

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-09-06
Szoptatás alatt tilos a dohányzás - ez mindenki előtt ismert tény. Kevésbé egyértelmű azonban, hogy mit tegyen az az anya, aki képtelen letenni a cigarettát. Szoptatást támogató szervezetek szerint még ebben az esetben is jobban teszi, ha az anyatejes táplálás mellett dönt, mert így valamelyest ellensúlyozni tudja a dohányfüstös környezet káros hatásait.
Még a dohányos anyák babáinak is jót tesz az anyatej

Becslések szerint a magyar kismamák 20 százaléka, vagyis ötből egy dohányzik terhessége alatt. Pontos számot azért is nehéz mondani, mivel a látencia igen magas: sokan szégyellik, és még a védőnőnek sem vallják be. A cigarettázó szoptatós édesanyák számát szintén csak találgatni tudjuk.
 

A dohányzás hatása a gyermekre és a tejtermelésre

A szakemberek egy kérdésben egyetértenek: a dohányfüst rendkívül káros a gyermekre, és nem csak akkor, ha közvetlenül rá fújják a füstöt. A nikotin megragad a hajon, a bőrön, a ruhán – aki kétnaponta egy szál cigarettát szív el az erkélyen, talán alaposan megmosakszik minden egyes alkalom után, de aki naponta egy dobozzal fogyaszt, az nem fogja ezt a procedúrát húsz alkalommal elismételni. Dohányos környezetben többek között a következő ártalmak érhetik a gyermeket:

  • A dohányfüstnek kitett gyermekek körében gyakoribb a tüdőgyulladás, asztma, krupp
  • A bölcsőhalál hétszer gyakoribb a dohányzó szülők babái között
  • A dohányos otthonban élő gyermekek körében gyakoribb a középfülgyulladás
  • Dohányos szülők babái a táplálás módjától függetlenül hajlamosabbak a kólikára

A dohányzás mindezek mellett az alábbi negatív hatásokat gyakorolja a szoptatásra:

  • Csökkenti a prolaktin szintjét, gátolja a tejtermelést
  • Minél több nikotin jut az anyatejbe, annál valószínűbb, hogy a baba émelygéstől, hányástól, hasi görcsöktől fog szenvedni.
  • Az erős dohányos szoptató anyák gyermekei között gyakoribb a rosszindulatú daganat

A szoptatást támogató szervezetek – mint például a La Leche Liga – ennek ellenére azt tanácsolják: aki semmiképpen nem tud lemondani a dohányzásról, az is próbáljon meg szoptatni, mivel az anyatej még így is képes valamennyire ellensúlyozni a cigarettafüstös környezet ártalmas hatásait.

A dohányzó szoptatós anyáknak a következőket javasolják:

  • Próbálják meg letenni a cigarettát
  • Ha ez nem sikerül, legalább mérsékeljék a füstölgést: minden egyes el nem szívott cigarettával csökken a gyermeket érő nikotinmennyiség
  • A nikotin felezési ideje 95 perc. Ennyit várjon dohányzás után a szoptatással. Semmiképp ne cigarettázzon szoptatás közben vagy közvetlenül előtte
  • Ne dohányozzanak a gyermek közelében, és sem olyan helyiségben, ahol a kicsi tartózkodni szokott
  • Cigarettázáshoz vegyenek „védőruházatot”, a haj védelmére húzzanak zuhanysapkát
  • Dohányzás után alaposan mossanak arcot és kezet, mielőtt újra a babához nyúlnak
  • Próbálkozzanak leszokást segítő nikotintartalmú rágóval, inhalátorral vagy elektromos cigarettával, ezek ugyanis a direkt dohányfüstnél sokkal kevésé ártalmasak. Legjobb a nikotinos tapasz, amely a vér plazmaszintjét folyamatosan alacsony szinten tartja

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: StockSnap / pixabay

 

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
A szerkesztő ajánlja