Bukik a baba vagy refluxa van?
dr. Dancsok Anita [cikkei] - 2020-10-22
Nem mindegy! Míg a bukás ártalmatlan, addig a refluxnál lehet, hogy kezelés szükséges.
Nem ritka, hogy a kisbabák gyomrából evés után visszajön az anyatej vagy tápszer egy része. Sőt! Nyugodj meg, mert a 3 hónaposnál fiatalabb csecsemők fele naponta legalább egyszer bukik. 2 és 4 hónapos kor közt a leggyakoribb, 7-8 hónapos korra pedig általában megszűnik.
Ha a bukások gyakorisága és mennyisége már kihatással van a baba fejlődésére, akkor a háttérben megbúvó reflux felismerése és kezelése fontos. Ha felmerül a reflux lehetősége, gyermekgyógyászati vizsgálat szükséges.
Mikor gondolj refluxra?
- állandó nyűgösség, gyakori sírás
- nyugtalan alvás
- rendszeres hányás
- zöldes-sárgás bukás
- naponta többszöri bukás
- a baba sokszor hátrafeszíti a nyakát
- köhécselés
- öklendezés
- büfik utáni csuklás
- gyakoribbak a felső légúti betegségek: orrdugulás, nátha, fülfertőzések
- savanykás szájszag
- súlyfejlődés elmaradása
Tippek amivel segíthetsz a babádnak:
- kisebb adagokkal táplálod
- hosszabban büfizteted
- megemelheted az ágy fejvégi részét, de vannak tanulmányok miszerint a baloldalon fektetés jobban segít
- háton fektetés helyett hordozod
- anyatej vagy tápszer sűrítőket használsz – ehhez kérd szakember javaslatát és segítségét
- nem cigizel és kerülöd a dohányfüstös helyeket
- próbáld ki kevesebb kávéval
- ha teheted, szoptass, mert szoptatott csecsemőknél ritkább a reflux
- ha szoptatás vagy tápszeres etetés után nagy savanyú rögöket bukik, kipróbálhatod az Aethusa nevű homeopátiás szert. C15 erősségben, naponta 2x1 golyót. 1 műanyag kanálban 1 kortynyi anyatejben vagy tápszerben oldva. 5 nap után tarts szünetet. Ha nincs változás, kérd szakember segítségét.
Mire érdemes még figyelni?
Tehéntej-fehérje allergia is okozhat refluxos panaszokat. Minden második refluxos csecsemőnek ez áll a tünetek hátterében.
Kép: Ben Kerckx képe a Pixabay -en.
Családinet hozzászólások:
Előző hír
Mit (t)egyél a több tejért?
Következő hír
Szoptatást Támogató Nemzeti Bizottság alakul
LEGOLVASOTTABB
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában
A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története
Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?
Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!
A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?
A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
Közösségi hozzászólások: