SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mit (t)egyél a több tejért?

dr. Dancsok Anita [cikkei] - 2020-10-28
Ha már túl vagy a különböző szoptatási trükkökön, de még mindig úgy érzed, hogy nem elég a tejed, íme néhány jól bevált praktika a tejtermelés fokozására.
Mit (t)egyél a több tejért?

Mielőtt belevágsz bármely praktikába, gondold végig, vajon eleget eszel és iszol? Ne csak mennyiségileg, minőségileg is tápláld magad! Nem foglak különböző diétákra rábeszélni, de az biztos, hogy ilyenkor bizonyos vitaminokból és ásványi anyagokból többre van szükséged, mint korábban. Ilyenek a C-vitamin, E-vitamin, vas, folsav, jód, cink és DHA (Omega-3 zsírsav). Ezeken kívül fontos még a megfelelő D-vitamin, B6-vitamin, B12-vitamin, kalcium és magnézium bevitel is.

Pár dolgot leszámítva mindent ehetsz, figyelve a kicsi reakcióit.

Mit ne igyál és egyél?

  • Energiaital, Alkohol
  • Nyers hús
  • Nem pasztőrözött tejtermék
  • Nyers tojás

Mit egyél a több tejért?

1. Árpa

Az árpa, a sör egyik összetevője, mégsem biztatlak sörözésre, mert az alkohol viszont csökkenti a tejtermelést. Más formában edd az árpát, de csak akkor, ha nem vagy gluténmentes diétán. Az árpa béta-glükán tartalmának köszönhetően emeli a prolaktin szintet, ezáltal fokozza a tejtermelést.

Tipp: tehetsz árpát levesbe, rizottóba és árpapelyhet az otthon sült kenyérbe. Használj cukor és méz helyett árpa maláta szirupot.

2. Zab

Szintén a béta-glükán tartalmának köszönhetően fokozza a tejtermelést. Ha nem szoktál glutént enni, akkor vásárlásnál figyelj arra, hogy gluténmentes zabterméket vegyél.

2. Görögszéna

Van olyan tejfakasztó teakeverék, aminek ez az egyik összetevője. Korlátlanul nem fogyasztható, mert a tejszaporításhoz szükséges adag még nem tisztázott. Cukorbetegek, szívbetegek fokozottabb óvatossággal fogyasszák. Hasmenést okozhat és ne csodálkozz, ha juharszirup illatút izzadsz és pisilsz.

3. Édeskömény

Ízletes zöldség és teaként is fogyasztható. Nem csak tejfakasztó, csillapítja a kicsik hasfájását is.

Tudtad?

Vannak ételek, amiket ha eszel, kisbabád elutasíthatja a tejedet, mert megváltozik az íze, illata, vagy panaszt okoz neki a fogyasztása. Ilyenek például a fokhagyma, hagyma, káposzta, karalábé, brokkoli, bab, rebarbara.

Tipp: Tejtermelés fokozására próbáld ki az Urtica urens (apró csalán) nevű homeopátiás szert. C5 vagy D6 erősségben, naponta 3x5 golyót szopogass el 3 napig. Ha nincs változás, próbálj ki más szert, kérd szakértő segítségét.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja