SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hozzátáplálás tudatosabban 3.

Kissné Duró Ágota [cikkei] - 2021-01-13
Avagy ne spilázzuk túl! Természetesen azoknak az anyukáknak is csak 24 órából áll a napja, akik próbálják tudatosabban táplálni a gyermeküket. Nekünk sincs több időnk, és mi is szeretünk (szeretnénk :) ) aludni, pihenni is. Mindössze odafigyelünk pár dologra, és tervezünk.
Hozzátáplálás tudatosabban 3.

Nagyon nagy segítség a mindennapi rohanásban, ha az ember legalább pár napra előre megtervezi, hogy mit fog enni a család. A reggelitől a vacsoráig mindent. Így a bevásárlást is könnyű ehhez igazítani, és tudatosan előre tudunk készülni, ha valamit főzni, sütni kell (például este felszeletelni a káposztát, reggel pedig már csak párolni kell).

Süthetünk, főzhetünk valamivel többet is, és a maradékot lefagyaszthatjuk, hogy amikor kevésbé sikerül tudatosnak lenni, akkor is egészségeset együnk. És most nem csak a pörköltre vagy a töltött káposztára gondolok! Tulajdonképpen bármilyen húsételt le lehet fagyasztani, sőt, a házi csirkemell sonkát is! Kollégista koromban még édesanyám bablevesét is fagyasztottuk, hogy pénteken is legyen főtt étel ebédre vagy vacsorára. De ugyanígy fagyaszthatók a pogácsák, a kenyerek, zsömlék. Így, ha épp sütni nincs időnk, csak előkapunk egyet, bedobjuk a mikróba/pirítóba és szintén a sajátunkat ehetjük.

És természetesen nem kell az őskőkorban élni. Lehet előre készítettet is venni. Például olyan lekvárt, ami csak az adott gyümölcsöt tartalmazza. Lehet venni nagyon jó, pár összetevős „kencéket” is. Ajvárt, hummuszt, zöldségkrémeket – ezeket is kenhetjük a szendvicsre a jól megszokott margarin helyett. És lehet venni ugyanilyen, adalékoktól mentes tésztaszószokat, sőt már készételeket is.

Nem vagyok a „babakaják” híve, de olykor még ezek is előkerülnek nálunk is. Lekvár helyett például kifejezetten jó lehet, hiszen a legtöbb fajta (ezt is érdemes megnézni!) tényleg csak az adott gyümölcsöt tartalmazza. Vagy például a zöldségeseket ráboríthatjuk kifőtt tésztára, és kész a zöldséges tészta, amiben nincs ízfokozó, nincs túl sok só, vagy cukor.

És ami még nagyon fontos, hogy engedjük el a saját beidegződéseinket! Lehet, hogy szerintünk a krumplis tészta unalmas és csak a menzára való, közben pedig a gyermek jóízűen veszi a szájába, mert rá még nem hatottak a társadalom bélyegei. Ugyanígy abban is lehetünk megengedőbbek, hogy mit társítunk össze. Nálam például a korábban említett házi csirkemell sonkából szinte mindig van a fagyasztóban. És mivel az valójában sült csirke, csak egy kicsit máshogy megsütve, került már paradicsomos tészta tetejére. A gyermek pedig zokszó nélkül megette. Csirke volt, tészta volt, paradicsom volt, sajt volt, más nem érdekelte.

Szóval csak lazán, kedves szülők! Egy kis ráfordítással nagyon sokat lehet nyerni – magunknak is, de ami a legfontosabb, a gyermekünknek.  

Fotó: Lisa Fotios pexels.com-on

Olvasd el cikksorozatunk korábbi részeit is!

Hozzátáplálás tudatosabban

Hozzátáplálás tudatosabban 2.

További cikkeink a témában:

 

Hozzátáplálás: A leggyakoribb táplálási hibák, amiket a szülő elkövethet a baba etetése során

10 dolog, amire fel kell készülnöd, amikor megkezded a hozzátáplálást

Hozzátáplálás és babareceptek- a legfontosabb tudnivalók a baba etetéséről

Mi az a BLW?- A védőnő tanácsai az igény szerinti hozzátáplálásról

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja