SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mikor forduljak szakemberhez?

Szőke Melinda [cikkei] - 2011-09-20
Nagy kérdés, hogy forduljunk-e szakemberhez és mikor. Kell-e a gyerekeket fejlesztésre vinni, vagy sem. Ehhez kínál néhány támpontot ez a cikk.
Mikor forduljak szakemberhez?

A minap kaptam egy kérdést. A baba nem emelte megfelelően a fejét. A gyerekorvos ezt észlelte, és terápiát javasolt a picinek. Anyuka kérdése az volt, hogy vigye-e a gyereket fejlesztésre, és milyen hátránya lesz, ha nem.

A munkám során naponta szembesülök ezzel a problémával. Ha nincs baj, akkor azért ostorozza magát a szülő, hogy miért aggódik ennyire. Ha van baj, akkor pedig azért, hogy miért nem időben észlelte. Persze vannak olyanok, akik nem akarnak, vagy nem tudnak tudomást venni a problémáról.

Hogy mikor vigyük a gyereket szakemberhez, és kell-e egyáltalán? Először is kell, de nem mindig.

  • Forduljunk szakemberhez, ha anyaként/szülőként úgy érezzük, hogy nem a megfelelő módon fejlődik a gyermek. Mindegy, hogy 2 hónapos, vagy 12 éves.
     
  • Forduljunk szakemberhez, ha a gyermekorvos, védőnő, más terapeuta tanácsolja.
     
  • Forduljunk szakemberhez, ha a család és a barátok közül legalább 4-5 különböző helyről felhívták az adott "problémára" a figyelmünket.

Mi történhet?

  • Beigazolódik a gyanú, viszont a gyerek megfelelő helyen van, a megfelelő fejlesztést kapja, hogy minél kisebb, vagy semmilyen tünete ne maradjon.
     
  • Ha nincs semmi gond, akkor elvittem 1x, 2x, "feleslegesen". Az idézőjel oka, hogy ezek a vizsgálatok soha nem cél nélkül történnek. A szülő mindig egy aktuális képet kap a gyerekéről. Általában jó ötleteket otthonra, hogy mivel lehet a gyereket fejleszteni, segíteni. Adott esetben kontrollra hívják, és nem kell "folyamatosan a gyereket lesni", hogy megfelelően fejlődik-e.

A tény, az tény. Amikor mi gyerekek voltunk, nem volt ennyi fejlesztés, mégis megéltünk, felnőttünk, diplomát szereztünk. (Hallom a szülőktől.)

És tényleg! Gondolkozzunk azonban el egy kicsit!

Milyen volt akkor az élet? Mivel közlekedtünk? Hol játszottunk? Mennyit játszottunk? Mikor tanult meg az elsős gyerek olvasni, számolni, írni? Milyen tempóban zajlott az élet?

És ma...

A másik, amin el kell gondolkoznunk, hogy szerettünk-e iskolába járni, milyen élményeink maradtak az iskolából. Nyilván, ha jó tanulók voltunk, akkor nem volt gond. Ha azonban nem, akkor hogy éltük meg a helyzetet?

A megfelelő fejlesztéssel - hangsúlyozom - amennyiben szükséges, a gyermek életminőségét javítjuk, és segítjük a stresszes, rohanó életben történő könnyebb indulását, beilleszkedését.

Szőke Melinda


Szőke Melinda
Gyógypedagógus

Elérhetőségem:
Honlap: http://www.terapia.imtbt.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja