SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szőke Melinda


Szőke Melinda
Gyógypedagógus

Elérhetőségem:
Honlap: http://www.terapia.imtbt.hu

Témakörök

összes téma      asd     beszéd     diszkalkulia     diszlexia     étkezés     finommanipuláció     iskola     képzés     korai fejlesztés     megkésett beszédfejlõdés     mozgás     mozgásfejlesztés     mozgásfejlõdés     nevelés     pszichológus     viselkedésterápia  

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

elmaradt mozgásfejlõdés

Kedves Melinda!
Kisfiam 6 éves, mi mindig nagyon féltettük.
Rászóltam, hogy ne szaladjon, ne másszon magasra
Látom, hogy el van maradva ügyetlenebb társainál.
Ez lehet csak attól, hogy ő óvatosabb vagy visszamaradhatott a mozgásfejlődése emiatt?
Köszönöm
V
Kedves V,
ha egy gyerekre sokszor rászólnak, hogy valamit nem szabad, elkezd aszerint viselkedni. Ha még a stresszt is látja Önökön, akkor ösztönösen kedzi elkerülni azokat a helyzeteket, amik a szülőknek stresszt okoznak.
Az, hogy ez okozott-e egy általános ügyetlenséget, vagy csak a habitusa ilyen, egy szenzoros fejlesztésben jártas kolléga felmérés alapján el tudja dönteni.
Mielőtt a gyermek iskolába menne, érdemes lehet egy általános felmérsét végezni. Ha van egy kis lemaradás, vagy ügyetlenség a mozgásban, azt gyorsan és könnyen lehet korrigálni.

Szőke Melinda
2021-05-13 21:02:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Dadogás fejbeütés miatt?

Üdvözlöm!
Gyermekem 3 éves. Folyamatosan szépen érthetően beszélt,de egyik pillanatról a másikra elkezdett dadogni,majd megnyomta a szavak első betüjét,majd nekiált mutogatva megértetni magát. Egy két szót mondatot mond,de ahhoz képest hogy folyamatosan beszélt ez elenyésző. Jelenleg még bölcsödébe jár. Ősszel kezdi az óvodát. Volt egy balesete ahol beütötte a fejét. A lila folton és egy kis dudoron kívül hála istennek nem lett komolyabb baja. Kiválthatta e ez a trauma nála ezt a viselkedést? Kell e aggódnom?
Várom mielöbbi válaszát.
Köszönöm.
Kedves Kérdező,
mivel folyamatos beszéd elakadásáról beszélünk, és egy trauma is történt a gyerekkel, első körben egy gyermekpszichológus felkeresését javasolnám. Alapvetően nem szokott ilyen tüneteket okozni, ha beüti a fejét a gyerek és orvosilag igazoltan nem történt semmi, de az egyéni érzékenység felülírhatja ezt. Emellett lehet számos ok a háttérben. Amennyiben a pszichológus kolléga nem talál semmit, akkor javaslok egy komplex gyógypedagógiai megfigyelést, hogy lássuk a hátteret.
Mindenesetre a legfontosabb, hogy Önök a lehető legnyugodtabbak legyenek, és egyáltalán ne erőltessék a beszédet, és semmiképp ne szóljanak rá, vagy javítsák ki. Ez erősíthet a tüneteken és bezárkózásra késztetheti a gyermeket.
Üdvözlettel:


Szőke Melinda
2018-07-01 20:15:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

7 hónapos fiam kúszásnál két kezével egyszerre húzza magát

Kedves Melinda!
A fiam 6 hónaposan elkezdett nem is tudom kúszni és mászni vegyesen, négykézlábra állt feltolta a fenekét, a lábaival előre tolta magát és vetődött. Most 7 hónapos és a kúdzásnál a bal lábát nem használja illetve a két kezével egyszerre húzza magát. Mi a teendő ilyen esetben? Amúgy már a kezeivel megtámasztva magát felül és felhúzza magát ülésbe.
Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel Melinda
Kedves Melinda,
egyelőre nincs teendő ezzel a dologgal. Valószínűleg 1-2 hónapon belül elkezd mászni a kicsi, és akkor helyreáll a dolog.
A kúszás kezdeti szakaszában előfordul, hogy nem a "nagykönyv" szerint kúsznak a kicsik. 3 hetet még adhatunk neki, hogy ügyesedjen. Ha nem kezd el mászni, vagy a kúszás nem áll be ellentétes kar-láb mozgásra, akkor egy mozgásfejlesztő csoportos torna segíthet.
Üdvözlettel:


Szőke Melinda
2018-06-11 15:19:05
Olvasói értékelés: 5/5

Beszédfejlõdés

Kedves Melinda,
27 hónapos kisfiam beszédfejlődésével kapcsolatban teszek fel a kérdést
Engem nem zavar, hogy négy szót tud, mindent megért, okos kisfiú. Védőnőnk izgatott ez ügyben és mindenféleképpen szeretnék erről bővebb információt tudni, hogy érdemes-e avvall foglalkoznom , amit ajánlott. Azt mondta, ajánlja a fejlesztést, menjünk beszédfejlesztő foglalkozásra. Én nem szívesen avatkoznék bele egy egészséges gyermek fejlődési ütemébe, mert árthat is inkább, mint segít. Nálunk a családban 3 éves kor körül jellemző a beszéd alakulása.
Problémamentes terhességből született, természetes úton /10 apgár/. Problémamente kórházi napok, első hangok 4 hónaposan, oldalra fordult időben, hátrafelé mászásból állt mászó állásba 8 hónaposan és kezdett mászni. 11 hónaposan felállt és 14 hónaposan indult el egyedül. Jó étvágya van, egészséges és egész nap mutogat, mondhatni be nem áll a szája, kérdez és hümmög. A négy szó mama /utánozza, ha mondom/, bú /a bundás plüss kutyus/ csip-csip / csip-csip csóka dal/ uhu /bagoly/. Egész nap válaszolok, mindent megnevezek neki és mondom. A kérdésem az, érdemes ebben az esetben bármilyen vizsgálat, vagy szakember segítsége? Válszát köszönöm.
Kedves Kérdező,
27 hónapos korban 50-70 szó az elvárt, akár úgy, ahogy a kisfiú is használja (pl. bú-plüss állat). A 4 szó tényleg kicsit kevés. A fő kérdés az, hogy jár-e bölcsibe, vagy stabilan (legalább2-3 nap) kortársak közé, akik beszélnek is. Az bíztató, hogy ügyesen elmutogat mindent. A másik kérdés, ami felmerült bennem, hogy ha olyan emberrel van, ki ritkán találkozik vele, vagy a védőnéni látja, akkor ők is megértik-e, amit szeretne. Ha ezekre a kérdésekre még tudna válaszolni, akkor könnyebb lenne eldöntenem, hogy "belefér-e" ennyi késés.
Üdvözlettel:

Szőke Melinda
2018-02-22 08:00:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Kúszás páros kézzel

Kedves Melinda!

Kisfiam tavaly májusban született. Hasról hátra már pár hetesen fordult, hátról hasra pedig három és fél hónaposan. Még nem volt négy hónapos, amikor kúszni kezdett először körbe-körbe, mint az óramutató, majd pedig hátrafelé. Öt és fél hónapos kora óta már gyorsan és sokat kúszik mindenfelé a lakásban, ahol majdnem mindenhol parketta van. Ekkor kezdte a mászáshoz szükséges tartásba emelgetni magát, ezt a tartást az idő előre haladtával egyre tovább tartotta ki. Hét hónaposan négykézlábra állt, és a fenekét a magasba tolta, és kezdett el mászni, de ezt csak nagyon ritkán teszi, ha olyan felületre (pl.: szőnyeg) ér, ami kevésbé optimális a kúszáshoz. Nem sokkal később sikerült neki állásba felhúznia a magát, azóta bútorok mellett oldalazva jár.
Most jutott tudomásomra, hogy gyanújel, ha a kúszás nem váltott kézzel-lábbal történik, és sajnos esetében ez így van, páros kézzel húzza magát előre. Kell-e ezzel foglalkozni? Ha igen, mi a teendőnk?

Segítségét előre is köszönöm.
Kedves Kérdező,
Elég gyakran előfordul, hogy a gyerekek nem váltott kar-láb mozgással kúsznak. Arra "kell" figyelni, hogy sokat másszon. Az az esetek nagy részében helyesen kivitelezi a pici. Ha esetleg teljesen kimaradna a mászás, amit nem gondolnék a leírás alapján, akkor nagyobb korában sok mászós játékot játsszanak, menjenek sokat játszótérre.
Üdvözlettel

Szőke Melinda
2017-02-18 14:04:35
Olvasói értékelés: 5/5

Hason fekve nem tudja fordítani a fejét

Kedves Melinda!

Kisfiam 5 hónapos. 2 hónappal ezelőtt fordult hátról hasra. 3 héttel később már hason körkbe-körbe forgott.
De hasról hátra még nem fordul. A tenyerén vagy alkartámaszban szokott jobbra-balra ringatózni,mint ha már mindjàrt fordulna; de aztán megálln.
Mindig hanyatt fekve alszik. 3 napja a reggel kicsit hasra rakom és úgy alszik mellettem tovább,de nem merem sokáig ìgy hagyni,mert pl. ma is úgy fordított a fejét,hogy az ágynak arccal lefelé.
Úgy veszem észre,hogy hason fekve nem tudja annyira oldalra fordítani a fejet egyik irányba sem (hogy a fülén feküdjön).
Miket tudnék vele itthon csinálni?
Angliában élünk és Dévény tornára sajnos nem tudom elvinni.

Köszönettel!

Erika
Kedves Kérdező,
Minél többet kéne hason fektetni a kicsit. Otthon sajnos "csak" ennyit lehet vele tenni. Mivel sokat fekszik háton és úgy is alszik, valószínűleg másodlagosan a sok azonos testhelyzettől megrövidültek a nyakizmai, esetleg a fejbiccentő izom. Mindenképp javasolnám, hogy Pfaffenrot-féle manuális technikát (Angliában már vannak kollégák, akik ezt végzik), ennek hiányában valamilyen gyógymasszőrt, aki pici gyerekek kezelésében jártas.
Sok sikert kívánok!
Üdvözlettel:

Szőke Melinda
2016-07-27 13:50:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

6 hónapos kisfiam nem eszik és nyûgös

Kedves Melinda!

Kisfiam 6 hónapos. Születésénél húgyúti fertőzést kapott amit 3 hónaposan fedeztek fel, ez miatt eddig szinte éjjel nappal sírt, nem tudtuk megnyugtatni. 1,5 hetes korában elszakadtunk, mert kórházba kerültem, addig nagymamák vigyáztak rá. 3 hónapos kora óta tápszeres, azóta is nyugtalan sokat sír, néha akkor is amikor játszunk vele. Jobban szereti ha ha hordozzák és ebben a pozícióban szórakoztatjuk. A legfőbb probléma az etetésével van. Ahhoz, hogy a tápszert megegye el kell ringatni addig a pontig amíg teljesen nem alszik de megfelelő nyugalmi állapotba kerül. A ringatás ellen is tiltakozik az elején, feszeng és sír. Spontán nem eszik. Ez a probléma kb. 2 hónapja áll fenn. Az altatása is hasonlóan zajlik ringatás, de az elején tiltakozik, majd elalszik. Nagyon ritkán előfordul hogy magától elalszik. Fejlődése látszólag rendben van, forog, figyel, kúszik, mászási pozíciót is gyakorolja, súlya is normális. A legfőbb aggodalmam a táplálkozása és a nyűgössége miatt van. Kérdésem az lenne, hogy ez miből adódhat, lehet-e ebből súlyosabb fejlődési probléma, vagy elnövi a gyermek? Segítségét előre is köszönöm!
Kedves Kérdező,
nehéz kérdést tett fel, amit látatlanban sajnos lehetetlen megmondani. A hordozás jó dolog, érdemes továbbra is megfelelő eszközben (elsősorban a kendőt, mei-tai-t javasolnám) végezni. Mindenképp megmutatnám a kicsit egy fejlődésneurológusnak, illetve egy gyógypedagógusnak. Ők komplex felmérés alapján el tudják dönteni, hogy mi lehet a probléma.
Üdvözlettel:

Szőke Melinda
2016-07-27 13:45:24
Olvasói értékelés: 5/5

8 hónapos kisfiam még nem tud felülni

Üdvözlöm Melinda!
Kisfiam 8 hónapos, és még nem tud felülni, és ülve sem tartja meg magát ha felültetem, előre dől, majd eldől oldalra. Hintában, babakocsiban szépen felkapaszkodik, és tartja magát. Ez nem gond még? Védőnőm szerint nem, minden gyerek más, azt mondta ráér még felülni. Fiam egyébként egész napját szinte hason tölti, kúszik ( amit nem tudom h szabályosan csinál-e de halad :) ) forog minden irányba, és van mikor kinyomja a popsiját, és előre-hátra hintázik. köszönöm a választ!
Kedves Anyuka,
8 hónapos korban az nem elvárás, hogy önállóan fel tudjon ülni, viszont ültetve rövidebb ideig már tudnak ülni a gyerekek. Valóban minden gyermek más, ezért még 1-2 hetet "adhat" neki. Addig javaslom, hogy hintázzanak minél többet a játszótéren babahintában, vagy otthon egy lepedőben is hintáztathatják ketten az apukával/nagyszülőkkel a picit.
Ha ennek hatására sem javul az önálló ülés, akkor érdemes lehet megmutatni korai fejlesztéssel foglalkozó szakembernek, esetleg csoportos babatornára járni, vagy egy otthon végezhető feladatsort elvégezni. Ennek eldöntése egy vizsgálat után lehetséges.
Amennyiben Budapestiek, a FejlesztőHázban ajánlom a kollégákat.
Üdvözlettel:

Szőke Melinda
2015-08-05 22:39:51
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Mozgásfejlesztés

Kedves Melinda!
Kisfiam 34 hetes, lassan 8 hónapos.
Forgása az átlaghoz képest később kezdődött, 6 hónap után 1-2 héttel, de azóta is csak hanyattról hasra fordul,vissza csak segítséggel. Ülni magától nem tud. (nem is erőltetjük)
Viszont már mászó pózban (térden) rugózik előre-hátra, ill. már fekvőtámasz pózba is felemeli magát. Kúszni nem szokott, csak körbe forog a játszószőnyegén, vagy hátrafelé löki magát.
Kézzel tevékenyebb,mint lábbal, de azt vettem észre,hogy páros lábbal-kézzel próbálkozik, amivel csak előre huppan vagy eldől.
Kérdésem, hogy hogyan fejleszthetném a mozgását,hogy ráérezzen a dolgokra,meginduljon nála a fejlődés? Azonkívül,hogy hasról visszafordulni segítek neki, napjában többször forgatom meg. Váltott kézemeléseket csinálok neki és ellentétes kar-láb érintést. Ezeket pár napja kezdtük el.
Vagy vigyük gyógytornászhoz?
Előre is köszönöm válaszát.
Üdvözlettel: Hárs-Nagy Eszter
Kedves Eszter,
mivel a kicsi önálló helyváltoztatásra még nem képes, ezért mindenképp keressenek fel korai mozgásfejlesztéssel foglalkozó szakembert.
Akár konduktor, akár gyógytornász, aki a közelükben van.
Amennyiben Budapestiek, a FejlesztőHáz három helyszínen (XI., XX., IV. kerület) is működik.
Üdvözlettel:

Szőke Melinda
2015-07-27 17:23:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Hasról hátra fordulás

Kedves Melinda!

Kislányom a héten lesz 7 hónapos. 2 hónapos kora óta 5,5 hónapos koráig jártunk Dévény tornára feszes izomzat miatt. Hasra nagyon szépen fordul már 4,5 hónapos kora óta, az ébrenlét 90%-át hason tölti, pár napja elkezdett kúszni, négykézlábra emelkedni. A hasról hátra fordulás a hasra fordulás mellett későn érkezett, 6 hónaposan - ekkor csinálta egy pár napig intenzíven, azóta pedig nem nagyon (1-2 alkalom egy héten). Azt gondoltam, hogy ezzel nincs semmi gond, nem akar hátra fordulni a fent leírtak miatt. De tegnap este - elsőnek hason aludt éjszaka és egyszer csak arra keltem, hogy próbálkozna hátra fordulni, de nem megy neki, keserves sírás lett belőle. Lehet, hogy én gondoltam rosszul és nem nem szeret hátra fordulni... Tudom, hogy nagyon aggódó vagyok - ezt a Dévény torna tette velem igazából - attól is rettegek, hogy nem fogja valamelyik kezét, lábát használni a kúszás során és vissza kell menni tornára. De a kúszásnak valóban szimmetrikusnak, a nagy könyvben megírtnak kell lennie? A hátra fordulás "elhanyagolása" miatt lehet a későbbiekben problémánk (mint pl a mászás elmaradásának)?

Köszönöm szépen előre is a megtisztelő válaszát!

Üdvözlettel,
Egy nagyon-nagyon aggódó anyuka
Kedves Anyuka,
ha Dévényes kolléganő úgy ítélte meg, hogy már nincs szüksége a picinek kezelésre, akkor ez így is van. Az egyes fejlődési szakaszok kimaradásából még nem következi egyenesen, hogy valamilyen problémája lesz később a gyereknek. Az való igaz, hogy a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekek jó részénél valamilyen lépcsőfogk kimaradt, de messze nem mindenkinél.
Nyugodjon meg, és szeretgesse minél többet a kicsit. Ha már ül, kapaszkodva lépeget nagyobb korában, járjanak sokat játszótérre.
A játszótér nagyon hasznos, főleg, ha hagyjuk, hogy a gyerek felfedezzen. Álljon ott mögötte, hogy elkapja ha kell. :)
Ezzel az esetlegesen kimaradt fejlődési mérföldköveket is "pótolhatja".
Üdvözlettel:

Szőke Melinda
2015-06-10 00:11:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Mozgásfejlesztés

Kedves Melinda!
Kisfiunk 34 hetes,lassan 8hónapos.
Az átlagtól később kezdett el forogni. 6 hónap után 1-2 héttel,de azóta is csak hanyattról hasra,vissza csak segítséggel. Ülni még nem tud egyedül,de nem is erőltetjük.
Viszont mászó pózba már feltérdel és rugózik előre-hátra,ill. fekvőtámasz pózba is felemeli,megtartja magát. Kúszni nem szokott, csak körbe forog a játszószőnyegén vagy hátra felé. Ahogy észrevettem csak páros kéz-láb használat van nála. Ugrálni pl. nagyon szeret az ölünkben,ha emelgetjük a hóna alatt fogva.
Tornáztatom pár napja: váltott kézemelések, körzések és ellentétes kar-láb érintések felváltva.
Kérdésem: hogyan fejleszthetnénk itthon,hogy beinduljon nála a fejlődés, ráérezzen a mozgásformákra és hogy a visszaforgást is tudja magától.
Vagy forduljunk gyógytornászhoz?
Előre is köszönöm válaszát.
Üdvözlettel: Hárs-Nagy Eszter
Kedves Eszter,
mindenképp javasolnám, hogy legalább egy csoportos babatornára kezdjenek el járni. A leírtak alapján valószínű nincs komoly probléma. Valószíbű a kisfiú nem tudja, hogy tudja összehangolni az ellentétes kar-láb mozgást. Ha 3-4 héten belül nem változik a torna hatására a pici mozgása, akkor érdemes egy korai mozgásfejlesztéssel foglalkozó szakembert felkeresni.
Amennyiben Budapesten, vagy a környékén laknak, úgy a FejlesztőHáz-at tudom ajánlani.
Üdvözlettel:

Szőke Melinda
2015-06-10 00:03:38
Olvasói értékelés: 5/5

Beszédfejlõdés, beszédértés

Kedves Melinda!

Szeretnék a 10 és fél hónapos kisfiam beszédfejlődésével kapcsolatban kérdezni. Félek, hogy gond van a babámmal, mert nem érti a beszédet. Más ilyen idős gyereknél láttam már, hogy pl. a hol a labda kérdésre odamegy a labdához. Az én kisfiam nem :( Persze tudom, hogy ilyen idősen még nem a szavak jelentését tudják, csak a kérdés hangzása, hangsúlya alapján sakkozzák ki, hogy a labdához kell menniük, de nem tudom, hogy aggódjak-e, amiért ezt nem teszi a gyermekem. Úgy érzem sokat beszélek hozzá. Mindig mindent kommentálok, ami vele történik. Ha játszunk együtt, akkor megnevezek minden tárgyat.
Egyébként azt megjegyezném, hogy talán kicsit megkésett a mozgásfejlődése. 7 hónapos korában kezdett kúszni, elég sokáig majdnem 3 hónapig művelte. Most mászik, egyedül felül, és próbál felállni támaszkodva. A mászásban segített a Dévény torna, mert kiderült, hogy az egyik oldalán az izmok feszesebbek, kicsit korrigálni kellett rajtuk. De magától is sokat fejlődött a kúszás során. Fejlődésneurológián is voltunk emiatt, de mindent rendben találtak.
Mégis attól tartok nem fejlődik megfelelően mert nem reagál semmilyen kérdésemre, vagy kérésemre. Egyébként gagyog, vannak halandzsa szavai is. Hallgat a nevére már régóta (a halláskárosodást kizárnám) figyel arra, ha beszélek, a mondókákon kacag (sőt...tudja melyiket mondom, mert ha csiklandozós rész van benne, akkor már előre mosolyog). Egyébként nagyon mosolygós baba, imád pakolni, felfedezni dolgokat. Nem utánoz, mindenre maga akar rájönni. De valahogy a beszéd mintha hidegen hagyná, mintha azt nem akarná megérteni...Aggódjak vagy ebben a korban ez még normális? Köszönöm válaszát! Üdvözlettel: egy aggódó anyuka
Kedves Anyuka,
a gyerekek tényleg különbözőek. 10 és fél hónaposan nem kell tudnia a gyerekeknek a beszédet úgy érteni, ahogy a nagyobbaknak. Teljesen jól írta, hogy inkább a hanglejtésből értik, mit szeretnénk tőlük.
Azt azonban megjegyezném, hogy a figyelmük is sokkal rövidebb, mint a nagyobb gyerekknek. Emellett a kevesebb néha több.
Vagyis nem kell mindent kommentálni, ami történik, illetve ha mégis, törekedjen az egyszerű mondatokra. Ha valamit tanítani szeretne neki, akkor sokszor játsza el a hol a...? ott a ... játékot. A picik monotónia tűrése nagyon jó, sőt, kifejezetten élvezik, ha az édesanyjuk, és a körülőttük lévő felnőtttek ismétlik a dolgokat.
Célszerű hasznos dolgokat tanítani neki az elején, olyat, amit mindennap lát, megfog. Egy szóval megnevezni a tárgyat, és nekiadni, de legalább rámutatni. Ha követi a mutatás irányát, majd visszanéz mindegy tudtára adva, hogy látta ő is, akkor nincs ok aggodalomra. Előbb-utóbb megindul a beszéd is. Jelenleg a gőgicsélés fázisban jár. :)
Üdvözlettel:

Szőke Melinda
2015-03-26 23:53:27
Olvasói értékelés: 5/5

Integrálást vállaló iskolában tanulnak-e idegen nyelvet?

Tisztelt Melinda!
Érdeklődnék,hogy általános iskolában 7.8.osztályban /integrálást vállaló iskolában/idegen nyelvet tanulnak-e az enyhe értelmi fogyatékosnak minősített gyerekek.Ahány iskola,annyi variációt hallottam már.Ezért gondoltam,hogy egy szakértőt kérdeznék inkább.
Kedves Kérdező,
amennyiben a kisgyereknek nincs felmetnése (és Önök is ezt szeretnék), úgy adaptált formában neki is kell tanulnia idegennyelvet. Nyilván valóan a saját szintjének megfelelően. Az utazó gyógypedagógus feladata, hogy az osztálytanítónak segítsen a tanterv/feladatok adaptálásában (átalakításában)
Üdvózlettel:

Szőke Melinda
2015-03-22 18:52:08
Olvasói értékelés: 5/5

Korai fejlesztés

Tisztelt Melinda!
Szabó Ildikó vagyok, egy 9hónapos baba édesanyja vagyok.Kislányomat 3hónapos kora óta hordom Dévény-terápiára, 4,5hónapos kora óta pedig korai fejlesztésre járunk.Születése körül mechonomikus magzatvíz és elhúzódó kitolási szakasz szerepel. Nagyon sokat fejlődött,hiszen már fel is álltunk.A konduktora szerint nagyon jól halad,bár szerinte nem kellene még nagyon állnia. Azt mondja,h nagyon sokat változott a kislányunk.Ezekkel persze én is tisztában vagyok, de én még az értelme miatt egy kicsit aggódok. Ha ránéz valaki,persze senki meg nem mondja,h valami baja lenne,m tényleg nagyon kis értelmes arca,nézése van. Sőt a neurológusa szerint ő sem lát rajta semmit.
Nekem az lenne az egyetlen kérdésem,h a születése körül felmerült problémák miatt is élhet teljesen normális,hétköznapi életet a kislányom ezeknek a fejlesztéseknek köszönhetően????????????
Mert a konduktora és a gyógytornásza szerint is ,nagyon korán észrevettük a helyzetet és hogy nagyon időben voltunk és hogy még nagyon kis képlékeny a kis agyuk ilyenkor.
Tehát lehet hogy minden rendben lesz vele,akármi is történt a születése közben???
Mert ez olyan megnyugtató lenne számomra.Az értelmében kapcsolatban lehet h egy kicsit későn érő lehet?Mert ezt nagyon sokszor hallom vele kapcsolatban.Amúgy néha integet,néha már tapsolásszerű ütögetései vannak.
Nagyon megköszönném válaszát.
Szabó Ildikó
Kedves Ildikó!

A mekoniumos magzatvíz önmagában nem feltétlenül jelent valamilyen későbbi fogyatékosságot. Az azonban tény, hogy rizikó tényező. Valószínű emiatt lehetett a mozgás késése is. Ha a gyógytornász és a konduktor rendben találta a mozgását, akkor amiatt nem kell aggódni. Az, hogy később a tanulás terén milyen képességei, erősségei, nehézségei lesznek, 9 hónaposan még semmilyen következtetést nem lehet levonni.
Az "értelmi képességei" tekintetében mit ért azalatt, hogy későn érő lehet? Ennyi idős gyereknél erről még nagyon nem tudunk beszélni. Vannak skálák, amikkel meg lehet nézni, de ennyi idős korban ezek a durva eltéréseket mutatják ki. Ha leírná részletesebben, hogy pontosan mi az, ami aggasztja, könnyebben tudom megmondani, hogy kell-e foglalkozni azzal a dologgal, vagy sem.
Várom levelét!

Szőke Melinda
2015-02-19 14:34:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

helytelen ragozás 5 éves korban

Kedves Szakértő,
5 éves lett most júniusban a kislányom.
Problémám, hogy néha rosszul ragozza a szavakat.
Most ahogy egész nap együtt vagyunk (a nyáriszünet miatt reggeltől estig) naponta kb 4x 5x kell kijavítanom.
Tekintve hogy egész nap sokat sokat... beszél :-) ez nem tűnik soknak végül is,
de nekem mégis az. illetve néha tényleg elég cudar ragozásokat hoz össze....:-(

(pl tót mond -tavat helyett, bekenje-bekeni helyett, vasárnapon-vasárnap helyett, farkasot-farkast helyett, a ház tetője, a ház teteje helyett;...)

Amikor szólok a kislányomnak, hogy ez így nem volt helyes, és hogy is kell mondani? ..... akkor pár másodperc gondolkodás után ő saját magát ki tudja javítani mindig! Ennek örülök, de mégjobb lenne, ha eleve jól mondaná.

Hallásával is valószínűleg lehet kis probléma.
(most az 5 éves védőnői státuszon ma vették észre, hogy bal füle nem annyira jó, hallásvizsgálatot javasoltak a gégészeten, ahová pár héten belül megyünk majd.
( ez mondjuk nem lepett nagyon meg mert az utóbbi időben szinte állandóan náthás volt hónapokon keresztül, és ilyenkor én is észre vettem, hogy többet kérdez vissza)

Néhány hangra kiterjedően van még beszédhibája is:
sz, z, s,zs, r (az r-t pl már tudja pörgetni csak szavakban még nem használja, az sz-szel is kb ugyanez a helyzet)

Ezeket leszámítva, egy a korához viszonyítva nagyon is okos kislányról van szó.
Nem a szülői elfogultság mondatja ezt velem, de tényleg nagyon okos.
Pl. nagyon választékos szóhasználattal beszél; nagyon korán már beszélt is. Szótagolni is tudja a szavakat, a nehezebbeket is vissza tudja mondani, saját érdeklődéséből kiindulva betűket is tud már írni, vagy kihallani a szavakból.
Angolul is tanulgat. (persze még csak a maga szintjén szavakat...gyerek angol keretében, de imádja egyfolytában kérdezi itthon is, hogy ez vagy az hogy van angolul, és memorizálja ezeket....amúgy semmit nem erőltetek)
Mozgás fejlődésével is minden olyan volt mint a nagykönyvben! ült-kúszott-mászott-11 hósan járt. 4 éves korától kétkerekű biciklizik.stb.

Szépen rajzol, egyszerűbb ritmusokat visszatapsol, sok nyelvtörős is simán visszamond (fekete bikapata stb....)
Számol már nagyon rég óta kb15ig. Mostanában tűnt fel, hogy már az összeadás kivonás mivoltát is sejti, és kezdi helyesen alkalmazni. Jobb-bal irányok használattal már 4 éves korától rendben voltunk.Nagyon logikusan gondolkodik.
stb...
A hallásvizsgálat az ugye pár héten belül (Amikor kapunk időpontot) meglesz.
A logopédus szeptembertől az óvodában nyilván fogja a hangokat nála is javítani.

Azt szeretném tudni, hogy ezen felül, elsősorban a bár csak ritkán előforduló de annál csúnyább helytelen ragozás ellen mit tudnánk tenni?
Van-e valamilyen terápia, torna, bármi egyéb, amit tudnánk tenni, hogy segítsük a fejlődését?
Köszönöm, üdv: B.Anita
Kedves Anita,
a nagycsoportban valóban fog a kislánnyal logopédus foglalkozni, aki a ragozási nehézségeken is tud segíteni.
Ha szeretné, akkor szenzoros integrációs terápiát, esetleg alapozó terápiát lehet megpróbálni, de nem kifejezetten a ragozás javítására. Mindenképp előzze meg a terápia elkezdését egy vizsgálat.
Amit a hallásvizsgálat kiegészítéseként javasolnék, (az audiológián kívül) az egy GOH, illetve GMP vizsgálat. Ezt a logopédusok általában el is tudják végezni.
Ha budapestiek, akkor írjon privátban, tudok adni telefonszámot.
A mozgásvizsgálatra (szintén Budapesten) a FejlesztőHázat tudom ajánlani.
Üdvözlettel:

Szőke Melinda
2014-06-20 13:27:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Túl gyors mozgásfelõdés?

Üdvözlöm!kislányom 8-án lett 7 hónapos!6 hónapos korától mászik,és támaszkodás nélkül ül,saját maga ül fel.és ugy is játszik!Védőnőnk többször mondja hogy ezzel árt a gerincének és ilyenkor fektessem vissza!De hiába teszem,pillanatok alatt vissza ül! akkor van vizszintesen ha épp alszik!Tegnap óta a kiságy rácsaiba kapaszkodva fel is állt!És jókat nevet rajta!Mit tegyek?Aggódom,nehogy baja legyen belőle,hogy ilyen gyorsan csinál mindent!Van okom az aggódásra?Mit tegyek?Kérem segitsen!Köszönöm
Kedves Kérdező,
ne aggódjon. Teljesen normális, hogy a gyerekek különböző ütemben fejlődnek. Szakmailag 100%-ig biztosra mondom, hogy amit a gyerek maga erejéből, önállóan, külső segítség nélkül meg tud tenni, az nem árt neki. Ha elég erős a pici izomzata ahhoz, hogy felüljön, akkor fel fog ülni. Van, aki ezt 7 hónaposan teszi, van aki 9, és olyan is van, aki csak 12 hónaposan lesz elég erős.
Teljesen felesleges visszafektetni a picit, úgyis fel fog ülni. Mivel 2 hónapja mászik, elég sokat erősített a hátizomzatán, hogy ne legyen probléma. Amit lehet játszani, hogy amikor a lakás különböző részeibe megy napközben, hívja a kislányt is, így többet fog mászni, és még inkább edzettek lesznek az izmai.
Üdvözlettel:

Szőke Melinda
2014-05-25 15:31:41
Olvasói értékelés: 5/5

Dühkitörések

Kedves Melinda!

Szeretnem kikerni a velemenyet,tanacsat 27 honapos kisfiammal kapcsolatban! Borzaszto mozgekony,es eleg akaratos! Ha valami nem ugy van,ahogy azt O elkepzelte eszmeletle nagy hisztit kepes csapni barhol legyunk,utcan,baratoknal,otthon! Teljesen mindegy neki! Nagyon nagy turelmem van,de neha mar en is nehezen tudom kezelni ezeket a duh kitoreseket! A masik problemam pedig az,hogy eleg visszahuzodo! Nagyon nehezen oldodik fel tarsasagban,eleg felos! Mindig a "fenekunkben" van ha elmegyunk barati tarsasagba,ahol gyerekek is vannak! Fel kell altalaban venni es jo 15 perc utan tehetjuk csak le es akkor sem mindig jatszik! Hogyan tudnank neki segiteni,hogy konnyebben feloldodjon es jatsszon a tobbi gyerekkel?Ovodaba nem jar,kulfoldon elunk es itt nem kotelezo! Beszelni meg nem beszel,csak nehany szot mond ki,szavak nagy reszenek csak az elso felet! Mozgekony,jokedeju,okos kisfiu! Mostanaban agressziv kezdett lenni a kisoccsevel! Eddig szeretgette,puszilgatta,de az elmult par napban tobbszor is megprobalta megszorongatni a kezet,megutni! Azt vettem eszre,hogy eleg nagy duh van benne,ha nem engedunk neki valamit amit szeretne es azt a kisteson probalja meg levezetni!

Valaszat elore is koszonom!

Kedves Kérdező,
a leírt "tünetek" a normál fejlődés részét is képezhetik. Még lenne egy-két kérdésem, a kisfiúról. A játékáról, ha írna néhány szót, azt megköszönném. Mik a kedvencei, szokott főzőcskézni, orvosost, stb. játszani? Előfordul olyan, hogy eszközöket másra használ, mint amire való (pl. botot használ repülőnek, papírt tejeszacskónak a játék során)?
Kikkel játszik szívesen, inkább gyerekekkel, vagy felnőttekkel?
Hogy viseli a változásokat? Mennyire jelentkeznek ezek a dühkitörések akkor, ha váratlan helyzetbe kerül?
Néhány helyzetet, ha le tudna írni, amikor előjönnek a dührohamok, azt megköszönném.
Ha nem szeretne itt, a honlapon írni, akkor várom a jelentkezését a melinda@imtbt.hu privát email címemen.
Üdvözlettel:



Szőke Melinda
2014-04-24 10:25:40
Olvasói értékelés: 5/5

5 és fél hónapos baba már nem mosolyog a tükörképére

Kedves Melinda,
Kisfiam most 5 és fél hónapos.
Olvastam, hogy a baba ebben a korban a tükörképére mosolyog.
Az a problémám, hogy ő ezt nem csinálja. Pontosabban szólva MÁR!!!! nem csinálja.(korábban rendszeresen csinálta)
Kb 3 hónapos korában vettük észre, hogy elmosolyodott a tükörképére nézve, és 4 hós korában már kb minden nap (mivel a lakásban több helyen is van tükör elhelyezve) így gyakran elsétáltunk előtte, megálltunk és nézegettük magunkat. Ekkor még 10 esetből 10x, nagyon szélesen boldogan mosolygott a tükörképére, gagyarászott is hozzá boldogan.
Most viszont 5 hónaposan, ha beállunk a nagy egész alakos tükör elé, max egy rövid pillantást vet magára, esetleg hadonászik, nyúlkál maga felé,püföli a tükröt de inkább rögtön engem néz a tükörben, felém rögtön mosolygást kezdeményez, aztán elnéz a tükörtől, és úgy is rám néz ismét vígan mosolyog stb...
de az a helyzet, hogy manapság már 10-ből kb 10x ezt csinálja és magát már nem nagyon, nézegeti (csak röviden) és nem nagyon mosolyog a tükörképére.
Egy halvány -már majdnem mosolyt- talán tegnap észre vettem egy ilyen helyzetben a szája sarkában, illetve kb 1-2 hete mikor nem a nagytükör elé álltunk be, hanem hason feküdt és elé tettem egy 25cm-es kozmetikai tükröt amelyben az arcát látta, na akkor arra rámosolygott....de utána már arra sem, nem érdekelte tovább, inkább csak rágcsálta utána már ezt a tükröt is, és a tükörben megjelenő többi személyt nézi inkább pl engem, és rögvest rámnevet.....stb..
Egyébként minden más rendben van szerintem.
Gagyogás teljesen rendben van!
Amúgy sokat mosolyog kezdeményez is mosolygást, és viszonozza is mások mosolyát, hahotázik is, rikkantgat, boldogan egész nap. Forog mindkét irányba már régóta, hasról hátra, hátról hasra, kúszni is szépen elkezdett. Tegnap már 1x-2x négykézlábra is tudott állni a hason kúszásból.Két kezében két külön tárgy is lehet, egyik kezéből átadja a másikba a dolgokat,. Rázogatja, el is dobja a dolgokat és persze mindet megrág.
Már nem csak a combját-térdét, hanem a lábfejét is felfedezte, és szájába is veszi. Hangok irányába réges-rég pontosan odafordul. 4 hósan voltunk szemészeten, mert a tesó szemüveges, állítólag nehezen fixál a baba, de minden oké volt amúgy az összes szemvizsgálati teszten, pedig nézték mindenféleképp.
Ismerősökkel vidám mosolygós, aki nem ismer azzal tartózkodóbb.
Napirendje régóta teljesen ok.
Azt nem tudom, hogy a kezét kéne -e még néznie????, (ezt nem értettem meg a különböző leírásokból), de ő már szerintem nem nagyon nézi csak úgy "üresen" a kezét, hanem a játékokat inkább amit kézbe vesz és pakolgatja ide-oda.)
Az üléssel is próbálkozott már ezen a héten. Még nem sikerült persze, de ha oldalra fordul, akkor oldalt láthatóan erőlködik, hogy egyik kezével feltolja a másikkal esetleg húzza magát.
A fejére tett kendőért már pontosan nyúl leveszi onnan egy gyors mozdulattal a kezével. Kukucs játékot imádja.
Amúgy hatalmas baba: 73cm, 5 és fél hónaposan és 8900gr.
Szeretném kérni ezzel kapcsolatban a véleményét, hogy mostanában már miért nem (vagy csak alig) mosolyog a tükörképére, miért felejthette el ezt a tudást?Vagy nem érdekli már? Vagy visszafejlődött ebben? Vagy ő korábban kezdte ezt a tükörképre mosolyt és már túl van ezen, vagy mi lehet?
Vinnem kéne valamiféle vizsgálatra fejlesztésre?
köszönöm, üdv: Andrea
Kedves Andrea,
nyugodjon meg, a pici nemhogy visszafejlődött, hanem előtte jár a korának. :) Ha azzal játszik a tükörben, hogy hol önt, hol a tükörképét nézi, az azt jelenti, hogy kezd kialakulni a tárgyállandósság, és egyre tudatosabbá válik, hogy amit lát a tükörben, az nem a túloldalon van, hanem mellette. Ez egy sokkal komplexebb képesség, mint hogy a tükörképére mosolyog.
A játékokkal és a kéz nézegetésével szintén ugyanez a helyzet. A pici babák először a kezüket fedezik fel, majd ha már tudják, hogy hozzájuk tartozik, azt is tudni fogják, hogy tudják irányítani. Innentől kezdve sokkal érdekesebb, hogy mimindenre használható a kéz, és miket lehet megszerezni vele. :)
Az ülést nagyon helyesen nem erőltetik. Amit a gyerek minden külső felnőtt segítség nélkül meg tud csinálni, azt megteheti.
Szóval az elmondottak alapján nem gondolom, hogy bármilyen vizsgálatra lenne szükség.
Üdvözlettel:

Szőke Melinda
2014-02-28 15:04:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Kevert specifikus fejlõdési zavar otthoni fejlesztése

Kedves Melinda! Kisfiam 3 éves múlt. Kevert specifikus fejlődési zavart diagnosztizáltak nála. Az előírt fejlesztések mellett milyen játékokkal fejleszthetném itthon? Esetleg van olyan játékwebáruház, ahol speciális fejlesztő játékokat vásárolhatnék? Köszönöm!
Kedves Kérdező,
az otthoni játékokról a kisfiút fejlesztő gyógypedagógussal kéne egyeztetni. Minden esetben a fiú érdeklődését, és az aktuális fejlődési szintjét kell figyelembe venni. Több helyen is lehet fejlesztő játékokat venni. Az egyik ilyen a h. zrt.
Üdvözlettel:

Szőke Melinda
2013-11-05 13:52:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Kúszás egyik lábbal és a két kézzel egyszerre

Kedves Szakértő!
Kislányom 9 hónapos és 1 hetes. Kb. 2 hónapja ( 7 hónapos korától) kúszik. Pár napja lettem figyelmes arra, hogy igazából csak az egyik lábával tolja magát, és a két kezét egyszerre használja,mintegy előre dobja párhuzamosan a kiskezeit és után húzza magát két kézzel és tolja magát 1 lábbal.
Egyébként minden rendben nála, időre született baba volt. Kérdésem, hogy mit kell tennem?

Kedves Anyuka,
egyenlőre várjuk ki a mászást. Ha ez beindul, akkor egyelőre nincs semi tennivaló. Ha a mászás kimarad a a mozgásformák közül, akkor javasolt lehet egy vizsgálat. Amennyiben szeretné, hogy megvizsgáljam a kicsit, írjon emailt a melinda@imtbt.hu címre.
Üdvözlettel



Szőke Melinda
2013-08-06 13:58:54
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja