SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

46 hetes (11 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.
46 hetes (11 hónapos) baba fejlődése

46 hetes baba fejlődése


Testi fejlődés

A kisbaba perspektívája, mikor megtanul állni, pillanatok alatt megváltozik. A panoráma megnyílik előtte, keresztüllát a szobán, esetleg az ablakon is kiles! Lehet, hogy annyira lenyűgözi majd új tudománya, hogy nehéz lesz bármi másra rávenni. Mikor a pelenkáját cseréljük, fürdetjük, öltöztetjük, vagy lefektetéshez készülünk, folyton megpróbál felállni. Még az is előfordulhat, hogy állva elalszik, miközben a kiságy léceibe kapaszkodik.

Ahogy egyensúlyérzéke fejlődik, alkalmanként elengedi a támasztékot, majd mikor érzi, hogy eleshet, ismét megragadja azt. Van, hogy egyetlen lépés után összerogy, de egy pillanat múlva már újra próbálkozik. Mikor elesik, nyugtassuk meg egy öleléssel, de ne csapjunk nagy hűhót, mert akkor lehet, hogy félni fog újból felállni. Néhány kisbaba napok alatt eljut az első lépésektől a járásig, míg mások legalább egy hónapon át csak gyakorolgatnak. Az önálló járás körülbelül a 12-14 hónap környékén valósul meg, de a 9. és 18. hónap között bármikor teljesen normális.
 

Szociális fejlődés

Bár büszke új készségeire, a kisbaba minden olyan kísérletünknek ellenáll, hogy tudományát mások előtt is bemutassa. Még nem eléggé magabiztos, és ha számára nem megfelelő reakciókat tapasztal nem is fog többet próbálkozni. Ugyanakkor a társadalom felől érkező elfogadás újfent érdekelni kezdi, ezért lehet, hogy megpróbál lenyűgözni minket azzal, hogy produkálja magát, illetve ellenáll, nem fogad szót, még ha pontosan érti is, amit kérünk tőle. Dicsérjük sokat, és a „nemet” csak olyan helyzetekre tartogassuk, amelyek tényleg veszélyesek.
 

Intellektuális fejlődés

A gyermek egyre többet felfog abból, amit minden nap elmondunk neki, és számos non-verbális módon fog reagálni rá. Mikor szóba kerül az egyik játéka, felé néz, ha pedig megkérdezzük, hol van a repülő, valószínűleg az égre mutat. A nyelvi készségek javítása érdekében fűzzünk részletes kommentárt a mindennapi feladatokhoz, egyszerű szavakat, és következetes megnevezéseket használjunk (a kutyát hívjuk Morzsinak vagy kutyusnak, de ne mindkettőnek). Halandzsázásai során kezdi az általunk használt szavakat felhasználni, bár ezek még nem biztos, hogy tisztán kivehetőek.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja