SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

47 hetes (11 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.
47 hetes (11 hónapos) baba fejlődése

47 hetes baba fejlődése


Testi fejlődés

Ahogy az apróság egyre hatékonyabban tudja használni kezecskéit, a felöltözés és levetkőzés problematikája is fokozottabban kezdi érdekelni. Vérmérsékletétől függően a ruhaváltás egyszerűsödik, vagy bonyolódik. Az együttműködő babák belebújtatják karjukat az ingbe, bedugják a lábukat a cipőbe, és segítenek levetni a zoknit. Sokszor tekintik azonban az öltözködést is játéknak, és amikor sikerrel felöltöztettük, egy mozdulattal kibújnak a ruhából és kezdhetjük az egészet elölről. Ha a gyermek szeret meztelenül rohangálni, adjuk rá fordítva a ruhát, hogy a cipzár és a csatok hátul legyenek, így nehezebb lesz kibújni belőle. Továbbá vásároljunk plusz sapkákat, zoknikat, stb., hiszen folyamatosan pótolni kell azokat a darabokat, amelyeket kidob a babakocsiból, vagy elkever valahol a lakásban.
 

Szociális fejlődés

Ha már teljes vagy részmunkaidőben visszatértünk a munkahelyünkre, talán éppen azon gondolkodunk, hogy milyen hatással lesz mindez a kisbabára. Nyugalom - ha bízunk benne, hogy jó döntést hoztunk azzal, hogy megint dolgozunk, és megfelelően gondoskodtunk a gyermek felügyeletéről, nem valószínű, hogy a későbbiekben bármilyen maradandó károsodást szenvedne. Ami azt illeti, a jó bölcsőde, vagy a szerető bébiszitter segíthet abban, hogy a kisbaba hozzászokjon más emberek társaságához (beleértve a többi gyereket is), és megtanulhatják, hogy nemcsak mi szerethetjük, és gondoskodhatunk róluk.

Akár dolgozunk, akár nem, a legfontosabb az, hogy mikor vele vagyunk, megkapja tőlünk a szeretetet és a törődést, amire szüksége van. Ezt persze könnyű mondani, főleg egy hosszú és fárasztó nap végén (mikor a forgalom is borzasztó volt). Próbáljuk meg a minimálisra csökkenteni egyéb bokros teendőink számát, úgymint a főzést és takarítást, így minden nap nyugodt légkörben tudunk eltölteni kis időt. Lehet, hogy a ház piszkosabb, mint valaha, a fagyasztó meg tele van félkész kajákkal, de egy kis odafigyelés mindkettőnket gazdagíthat.
Az apukákat nyugodtan vonjuk be a gyerek körüli tennivalók, játék ill. a háztartás feladataiba, Természetesen azt is figyelembe kell venni, hogy neki milyen napja volt - de ha anya is játszik egy kicsit a gyerekkel, közben apa megterít a vacsorához, majd vacsora után fordítva, akkor mindketten könnyebben, gyorsabban végeznek, egyikük sem merül ki a végletekig és a gyermek is élvezhette mindkettőjük társaságát. Ennél már csak az lehet jobb, ha a két szülő egyszerre telepedik le a csemetével egy kis játékra, aztán közösen intézik a háztartást is, akár a csemete elalvása után.
 

Intellektuális fejlődés

Ebben a korban a legtöbb gyerek kész dobos és billentyűs egyben. A konyhaszekrényben (lehetőleg abban, amelyiket a kisbaba egyedül is felér) halmozzunk fel törhetetlen lábas fedőket, edényeket, és fakanalakat, hogy kifulladásig düböröghessen rajtuk. Élvezettel fogja megtömni a tartókat építőkockákkal, hiszen érdeklik az újfajta hangok, és kísérletezik az edények rázogatásával is, amellyel csörömpölő hangokat produkálhat. Csoportosító és elrendező készségeit is gyakorolja közben, ahogy próbálja a tartókat egymásba tenni, majd a legkülönfélébb módokon elrendezni.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja