SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

40 hetes (9 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.
40 hetes (9 hónapos) baba fejlődése

40 hetes baba fejlődése


Testi fejlődés

A kisbaba az elkövetkező pár hónapot azzal fogja tölteni, hogy finomítja és tökéletesíti a járást megelőző készségeit, a mászástól és lépegetéstől kezdve a székben való egyenes ülésig. Végezhetünk vele tornagyakorlatokat, hogy izmosodjon, és javuljon a koordinációja.
Természetesen ne étkezés után tegyük ezt!

  • Fektessük a kisbabát a hátára, fogjuk meg a lábait, emeljük el a fenekét a padlóról, és a lábakat gyengéden nyújtsuk meg a feje felett. Ne nyomjuk, vagy nyújtsuk nagyon. Helyezzük hasra, majd ismételjük meg a gyakorlatot 5-ször (a lábak és a hát rugalmassága is javul ezáltal).
  • A kisbaba legyen ülőhelyzetben a padlón, és fogja meg a kezünket, majd lassan emeljük a karjait a feje fölé, végül segítsük őt egyből álló testhelyzetbe. Pár másodperc múlva engedjük le a karjait, így visszakerül ülőhelyzetbe. Ezt ismételjük 3-szor, 4-szer (erősödik a karizom).


Szociális fejlődés

Mostanra a kisbaba már megért valamit abból, amit mondunk neki, és próbálja utánozni a hangokat. Mivel még nem sajátította el teljesen a nyelvet, morgásokat, visításokat és kézmozdulatokat is belekever, hogy megértesse magát. Eltol magától minden olyan dolgot, amely nem nyeri el a tetszését, de kinyújtja a karját olyanért, amit szeretne. Akár az ugatással is megpróbálkozik, mikor egy kutyát akar utánozni.
Ha azt látjuk, hogy az apróság kommunikálni próbál, segítsük abban, hogy szavakba foglaljuk mindazt, amit előad, vagy hangokkal kifejez. Mikor a cumisüvegért nyúl, mondjuk „Az üveget kéred?”. Ismételgessük testvérei, felvigyázói nevét, és tapsoljuk meg, mikor a mi utánzásunkkal próbálkozik.
 

Intellektuális fejlődés

Az apróság egyre makacsabbnak tűnik? Mostanában alakul a kitartása, így nem reagál kedvezően azon erőfeszítéseinkre, amelyek figyelmének elterelését szolgálnák. Energiát öl abba, hogy új készségeket fejlesszen ki magának (úgymint a hűtőajtó kinyitása, vagy a könyvespolc lerámolása), és nem szereti, ha félbeszakítják. Ez a fajta szembeszegülés az elterelést illetően jelenti az első lépést a koncentrálás képessége felé, amely leginkább a felnőttekre jellemző. Viszont még mindig nincs félelem érzete, és csak haloványan emlékszik figyelmeztetéseinkre, szóval fontos, hogy mindig rajta tartsuk a szemünket, és szükség esetén finoman figyelmeztessük.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja