SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

34 hetes (8 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.
34 hetes (8 hónapos) baba fejlődése

34 hetes baba fejlődése


Testi fejlődés

Azt kapjuk vissza, amit adunk - legalábbis előbb-utóbb biztosan. A kisbaba talán már felállni tanul, viszont arról még fogalma sincs, hogyan üljön le megint. Több fájdalmas hétbe beletelhet, mire elsajátítja ezt a trükköt. Vannak kisbabák, akik karjukat kinyújtva azonnal hátraesnek - puff! A kisbaba koponyája még mindig eléggé rugalmas, ezért kisebb az agyrázkódás kockázata, mint a felnőtteknél, ennek ellenére gondolkodhatunk azon, hogy kipárnázzuk azokat a területeket, ahol a kisbaba az állás tudományát gyakorolja. Ez megfelelő alkalom az esési technikák elsajátítására is. Állítsuk a kisbabát térdeink közé, és gyengéden kezdjük lefelé nyomni. Élvezni fogja a játékot, és elegendő gyakorlást követően még a készséget is elsajátítja.
 

Szociális fejlődés

A legtöbb kisbaba imádja a tükröket, talán azért, mert a fényjáték elbűvöli őket, vagy pedig azt hiszik, hogy egy másik kisbaba van belül. Most van egy újabb ok, amiért a kisbaba imádhatja a tükörképét. Felismeri saját magát. Rámosolyog a képre, megsimítja, megpróbálja megpuszilni, majd megvizsgálja a keze tükörképét, és összehasonlítja a valódival. Azáltal, hogy magát nézi (és a hibáiból tanul), szintén segíti motoros készségeinek letisztulását.
 

Intellektuális fejlődés

Intellektuális szempontból az áttörés mostanra elképesztő méreteket ölthet - ha a kisbaba beszélni tudna, azt mondaná „Heuréka!”. Több módszerrel is tudjuk fejlődését stimulálni:

  • Folyamatosan kommentáljuk vele kapcsolatos napi feladatainkat az öltözködéstől a fürdetésig, etetéseken át a játékig és bevásárlásig - és még sorolhatnánk. Egyszerű, de rendes szavakat használjunk (ne gügyögjünk).
  • Viselkedjünk gyengéden, ez biztonságot és jó közérzetet biztosít számára.
  • Gondoskodjunk az ingergazdag és biztonságos környezetről, amelyben felfedezőútra indulhat, megismerheti az életkorának és fejlődési szintjének megfelelő játékokat.
  • Minden nap olvassunk neki.
  • Telepedjünk mellé a padlóra, és játsszunk együtt.
  • A legfontosabb, hogy legyen időnk kiélvezni azokat a dolgokat, amelyek egyedivé teszik őt.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja